Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Když mráz baví. U Svatošských skal zledovatěl jasan

  12:10aktualizováno  12:10
Lidé v Karlovarském kraji se probudili do mrazivého dne. Na Šindelové padl čtyřletý rekord, když tam v pátek ráno naměřili šestadvacet stupňů pod nulou. V areálu výletní restaurace ve Svatošských skalách ale mráz baví, díky němu tam lidé mohou vidět neobvyklou atrakci.

Na nejchladnějším místě Karlovarského kraje, v Šindelové na Sokolovsku, naměřil v pátek ráno pozorovatel počasí a spolupracovník Českého hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík 26,1 stupňů pod bodem mrazu.

Fotogalerie

„Je to čtyřletý rekord. Poslední dvě zimy byly hodně teplé a takto nízké teploty jsme naposledy naměřili právě v roce 2012,“ uvedl Kovařík.

V areálu výletní restaurace ve Svatošských skalách mohou díky mrazům lidé vidět neobvyklou atrakci. Těsně vedle repliky původní fontány, která tam tryskala už v době Rakouska-Uherska a přibližně před dvanácti lety ji na stejném místě obnovili, stojí jasan, který v teplotách pod nulou postupně pod náporem kapiček vody namrzá do podoby ledové mohyly.

„V posledních letech dlouhodobě příliš nemrzlo, výrazně obalený ledem byl strom naposledy před pěti lety. Rozsah námrazy jako je v současné době ale nepamatuji,“ konstatoval majitel restaurace Hynek Novák.

Proud vody není uměle vytlačován a do výšky vystřikuje samospádem, přičemž energii k tomu nabírá cestou k trysce z přilehlého prudkého svahu.

„Nejznámější pověst o Svatošských skalách je zkamenělý průvod, ale existuje ještě jedna pověst, a to že to bylo místo skřítků, pokladů a tisíce fontán. Jsme rádi, že aspoň jedna fontána se tedy zachovala dodnes,“ poznamenal Hynek Novák.

V příštích dnech ale lidé nejspíš o ledovou atrakci přijdou. Podle Rudolfa Kovaříka se už o víkendu výrazně oteplí.

„Během soboty se to zvrtne a bude se oteplovat. V neděli už bude sněžit jen v polohách nad tisíc metrů, později nad osm set. Teploty v noci se budou pohybovat okolo nuly, přes den vystoupají na 1 až 4 stupně nad nulu,“ uvedl pozorovatel počasí a dodal, že stejné počasí očekává i celý příští týden.

Autoři: ,


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz