Olympijská pochodeň z Berlína 1936 se vydražila v Karlových Varech za půl milionu korun.

Olympijská pochodeň z Berlína 1936 se vydražila v Karlových Varech za půl milionu korun. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pochodeň z olympiády v Berlíně prodal soud za půl milionu

  • 9
Za překvapivě vysokou částku vydražil karlovarský soud pochodeň z olympiády v Berlíně 1936. Z vyvolávacích pěti tisíc se její cena vyšplhala až na stonásobek. Ojedinělý historický kousek zabavil exekutor dlužníkovi, jenž neplatil alimenty.

"Jde to historický předmět obrovské hodnoty. Trofej je vydražená pro soukromé účely. Je pro mě," řekl muž, který si přál zůstat v anonymitě. Prozradil jen, že nebydlí v Karlovarském kraji.

Vyvolávací cena unikátní trofeje byla 5000 korun, ale nakonec se po napjatém souboji 11 zájemců vyšplhala až na stonásobek.

Vítěz dražby (vlevo) přebírá olympijskou pochodeň z Berlína.

Vítěz dražby (vlevo) přebírá olympijskou pochodeň z Berlína.

Olympijská pochodeň z olympiády v Berlíně 1936 se vydražila v Karlových Varech za půl milionu korun.

Jedna z deseti pochodní z OH 1936 v Berlíně, které se nachází v ČR.

Zpočátku se přihazovalo po tisícikoruně, ale nakonec se příhoz navýšil až na 20 000 korun. Od 260 000 Kč pak mezi sebou soupeřili už jen dva dražitelé.

Ani půl milionu korun však nemusí na dluhy původního majitele stačit.

Olympijskou pochodeň vyrobily z alpaky Kruppovy závody v německém Essenu. V celé kolekci jich bylo podle soudního znalce tři až čtyři tisíce.

Cesta olympijské pochodně ulicemi Berlína.Cesta olympijské pochodně ulicemi Berlína.

Cesta pochodně ulicemi Berlína a přímo na olympijském stadionu.

Měli je sportovci po celém světě, kteří nesli štafetu s olympijským ohněm z řecké Olympie do dějiště her. Na českém území jich může být zhruba desítka, osm jich je v Národním muzeu.

Majitel pochodeň údajně zdědil po pratetě, manželce doktora Martana, který byl lékařem naší olympijské výpravy v roce 1936 a pochodeň si z Berlína přivezl jako cenný suvenýr.

"Byl problém s ohodnocením pochodně. Odborníci z Německa byli vzhledem k době, kdy pochodeň zapalovala oheň, zdrženliví. Cena materiálu byla asi do patnácti tisíc korun," uvedl soudní vykonavatel Martin Hájek s tím, že podobnou věc nikdy nedražil.