Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníkům pomáhají v boji se zločinem data jako ve sci-fi filmu

  9:05aktualizováno  9:05
„Dopoledne jeďte do Bohatic. Dnes tam bude zvýšené riziko rušení veřejného pořádku.“ Tak nějak by mohl v budoucnu vypadat začátek směny strážníků karlovarské městské policie.

Operační středisko karlovarské městské policie. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na rozdíl od sci-fi trháku Minority Report, kde kriminální činy předvídali takzvaní tušitelé, bude jednou strážníkům pomáhat sofistikovaný počítačový systém. Jen je třeba pořádně jej nakrmit daty.

Data pomáhají v boji se zločinem

  • Systém MP Manager začala karlovarská městská policie testovat v září roku 2015.
  • Od ledna 2016 je nasazený do provozu na ostro.
  • V dubnu 2016 dostaly pěší hlídky chytrý telefon a tablet. Díky těmto přístrojům mohou systém plnit daty přímo z ulic Karlových Varů.

„Ten systém se jmenuje MP Manager. Uvažovat jsme o něm začali v roce 2015, kdy jsme jej měli na testování. Od ledna letošního roku jede na ostro,“ konstatoval Marcel Vlasák, velitel Městské policie Karlovy Vary. Daty jej zatím krmí sami strážníci.

Kvůli tomu dostali v dubnu chytré telefony a tablety, aby základní data mohli zanést do systému hned takříkajíc z ulice. Výhodou je, že zařízení dokáže do psané podoby přetransformovat i mluvené slovo, což ušetří hodně práce.

K tomu, aby se na displeji mobilních zařízení strážníků objevilo varování z úvodu článku, ovšem povede ještě hodně dlouhá cesta. „Systém je schopný svým způsobem predikovat problémy. Jen je zapotřebí do něj zadat data mnoha různých institucí. Například státních policistů, vězeňské služby či sociálky,“ naznačil Vlasák.

Systém už nyní přináší informace

Už v současné podobě ovšem MP Manager přináší dost pozitivních informací. Díky němu je například jednoduché zjistit, kde jsou aktuálně problémové lokality.

„Pokud si vezmeme například problematiku bezdomovců, zjistíme prověřením kontrolní činnosti, že poté, co na dolním nádraží začali působit preventisté, se lidé bez domova stáhli blíže k centru města. Konkrétně na náměstí Milady Horákové,“ konstatoval Vlasák nad grafy ze systému.

Obdobně lze sledovat jakýkoliv aspekt práce městské policie. Ten mu navíc dává do rukou pádné argumenty v okamžiku, kdy si lidé z různých částí města stěžují na to, že k nim vůbec nezavítají hlídky strážníků.

„To se hodí například na setkání s občany. Vždy mám po ruce argumenty. Vím například přesně, kolik telefonátů na linku 156 jsme z dané oblasti přijali. Na druhou stranu díky systému dokážu přesně určit, kde a kolikrát v téže oblasti operovaly hlídky strážníků a co řešily,“ přiblížil velitel městské policie.

V příštím roce by Vlasák rád do systému začlenil i spisovou službu městské policie tak, aby komunikace s příslušnými institucemi napříště byla výhradně elektronická.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz