Operační středisko karlovarské městské policie.

Operační středisko karlovarské městské policie. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Strážníkům pomáhají v boji se zločinem data jako ve sci-fi filmu

  • 0
„Dopoledne jeďte do Bohatic. Dnes tam bude zvýšené riziko rušení veřejného pořádku.“ Tak nějak by mohl v budoucnu vypadat začátek směny strážníků karlovarské městské policie.

Na rozdíl od sci-fi trháku Minority Report, kde kriminální činy předvídali takzvaní tušitelé, bude jednou strážníkům pomáhat sofistikovaný počítačový systém. Jen je třeba pořádně jej nakrmit daty.

Data pomáhají v boji se zločinem

  • Systém MP Manager začala karlovarská městská policie testovat v září roku 2015.
  • Od ledna 2016 je nasazený do provozu na ostro.
  • V dubnu 2016 dostaly pěší hlídky chytrý telefon a tablet. Díky těmto přístrojům mohou systém plnit daty přímo z ulic Karlových Varů.

„Ten systém se jmenuje MP Manager. Uvažovat jsme o něm začali v roce 2015, kdy jsme jej měli na testování. Od ledna letošního roku jede na ostro,“ konstatoval Marcel Vlasák, velitel Městské policie Karlovy Vary. Daty jej zatím krmí sami strážníci.

Kvůli tomu dostali v dubnu chytré telefony a tablety, aby základní data mohli zanést do systému hned takříkajíc z ulice. Výhodou je, že zařízení dokáže do psané podoby přetransformovat i mluvené slovo, což ušetří hodně práce.

K tomu, aby se na displeji mobilních zařízení strážníků objevilo varování z úvodu článku, ovšem povede ještě hodně dlouhá cesta. „Systém je schopný svým způsobem predikovat problémy. Jen je zapotřebí do něj zadat data mnoha různých institucí. Například státních policistů, vězeňské služby či sociálky,“ naznačil Vlasák.

Systém už nyní přináší informace

Už v současné podobě ovšem MP Manager přináší dost pozitivních informací. Díky němu je například jednoduché zjistit, kde jsou aktuálně problémové lokality.

„Pokud si vezmeme například problematiku bezdomovců, zjistíme prověřením kontrolní činnosti, že poté, co na dolním nádraží začali působit preventisté, se lidé bez domova stáhli blíže k centru města. Konkrétně na náměstí Milady Horákové,“ konstatoval Vlasák nad grafy ze systému.

Obdobně lze sledovat jakýkoliv aspekt práce městské policie. Ten mu navíc dává do rukou pádné argumenty v okamžiku, kdy si lidé z různých částí města stěžují na to, že k nim vůbec nezavítají hlídky strážníků.

„To se hodí například na setkání s občany. Vždy mám po ruce argumenty. Vím například přesně, kolik telefonátů na linku 156 jsme z dané oblasti přijali. Na druhou stranu díky systému dokážu přesně určit, kde a kolikrát v téže oblasti operovaly hlídky strážníků a co řešily,“ přiblížil velitel městské policie.

V příštím roce by Vlasák rád do systému začlenil i spisovou službu městské policie tak, aby komunikace s příslušnými institucemi napříště byla výhradně elektronická.