Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

  10:56aktualizováno  10:56
Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky, kdy odsud lidé odcházeli, mizely i pozůstatky historie. Dnes zde žije 198 obyvatel, kteří se rozhodli na slavnou minulost navázat. Začali obnovou památek.

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Malá velikostí, ale velká historií. I tak by se dalo mluvit o Podhradí, malé obci na západní výspě Čech. V obci, která dříve nesla jméno Neuberg a kde dnes žijí necelé dvě stovky obyvatel, stály v minulosti hned čtyři zámky významného šlechtického rodu Zedtwitzů.

Dnes zbyly na místě jen ruiny a přes dvě desítky metrů vysoká věž. Ta je v současnosti nejstarší stavbou celého Ašska. Připomínku dávné historie obec plánuje ještě letos zpřístupnit. Jako rozhlednu. Její vrchol totiž nabízí nezapomenutelný výhled na celý zdejší kraj.

„Tady na tomto místě se někdy počátkem 13. století usadili páni z Neubergu. Na vysoké skalní ostrožně si postavili sídlo,“ ukazuje k věži starostka Podhradí Kamila Červenková. Dodává, že první písemná zmínka o hradu pochází až z roku 1288, kdy jej nakrátko císař propůjčil v léno pánům z Plavna.

Do rukou Neubergů se ale hrad brzy vrátil. V jejich majetku zůstal až do vymření rodu po meči roku 1395. To jej získal jako dědictví významný šlechtický rod Zedtwitzů, který jej držel bez přestávky dalších 550 let.

„Zedtwitzové si vedle hradu postavili zámek. Jeho nejstarší obraz pochází z roku 1633. Poté, co původní zámek zanikl, byly na území obce postaveny další čtyři zámky. Horní, Dolní, Nový a Sorg. Horní zámek v roce 1902 vyhořel. Po roce 1945 byl areál vyvlastněn. Hospodářsky byl sice ještě několik let využíván, ale bez řádné údržby.

Někdejší slávu připomínají už jen trosky

Zchátralé budovy byly v šedesátých letech zbořeny,“ přibližuje další etapu historie Podhradí starostka. Dnes tak připomíná někdejší slávu už jen hradozámecký areál s řadou pozůstatků a trosek někdejších honosných staveb. Z nich vyčnívá okrouhlá věž.

„Areál tvoří dominantu celého Podhradí. Je hojně navštěvován turisty. Každoročně tu pořádáme letní hradní slavnosti, konají se tu svatby. Romantické prostředí vyhledávají k obřadu i páry z jiných měst. Proto jsme se někdy v roce 2012 rozhodli, že bychom mohli areál obnovit,“ vysvětluje starostka.

Obec proto nechala zpracovat projekt, podle kterého se v areálu pracuje a konzervují se zbytky původního zdiva. Projekt také nabídl možnost zpřístupnit nejstarší část areálu, dvaadvacet metrů vysokou věž.

„Obnova věže byla zahájena v roce 2015. O rok později jsme uvnitř vybudovali točité schodiště na vrchol a letos přišlo na řadu vnější schodiště,“ popisuje starostka a dodává, že za vnitřní kovovou konstrukci obec zaplatila přes půl milionu korun, vnější pak stálo více než tři čtvrtě milionu.

„Na to nám přispěl kraj částkou 425 tisíc korun,“ doplňuje starostka. Ta původně plánovala, že se slavnostní otevření uskuteční 1. září, kdy se v Podhradí konají tradiční hradní slavnosti. Už nyní ale ví, že termín se dodržet nepodaří. První návštěvníci, kteří se po stovkách let z věže podívají, tak dostanou příležitost na podzim.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Řidiče na D6 ochrání před srážkami s lesní zvěří nové oplocení

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Doposud nechráněné úseky D6 v regionu začalo Ředitelství silnic a dálnic oplocovat. Smyslem akce je, aby byla dálnice...

Tesařský mistr z Německa věnoval Chebu modely unikátních krovů

Tesařský mistr z německého Parksteinu Josef Hauer věnoval Chebu dva modely...

Když v Chebu začali s podrobným průzkumem dřevěných krovů na chebském historickém náměstí, netušili, že objevují...

Vary žalují ministerstvo. Vadí jim, že nemohou mluvit do zplyňování kalů

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují ropné kaly z Ostravska.

Karlovy Vary podaly správní žalobu na ministerstvo životního prostředí. Udělaly to kvůli zplyňování více než 90 tisíc...

Najdete na iDNES.cz