Vyhlídka Petra Velikého v karlovarských lázeňských lesích.

Vyhlídka Petra Velikého v karlovarských lázeňských lesích. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podívejte se, kudy kdysi vedly karlovarské stopy cara Petra I. Velikého

  • 1
Tři sta let od první návštěvy cara Petra I. Velikého ve městě si nyní připomínají Karlovy Vary. Po pomyslných stopách cara je možné se vydat hned na několik míst. Tím nejznámějším je opravená Petrova výšina nedaleko Jeleního skoku.

Nově upravena je i carova busta a památník, připomínající i jeho četné příbuzné, kteří po Petrově vzoru do Varů přijížděli. Na výšinu, kde se modlil, prý vyjel státník na neosedlaném koni.

Výlet na výšinu se vyplatí i těm, kterým je vcelku jedno, že car ve Varech pobýval od 24. 9. 1711 celkem pět týdnů a o rok později se vrátil. Nabízí totiž jeden z nejkrásnějších pohledů na lázeňské centrum.

Jak je známo z historie, Petr Veliký proslul svou snahou modernizovat Ruskou říši, a to politicky, ekonomicky i kulturně. Rusko za Petra Velikého vstoupilo mezi evropské velmoci.

Ve Varech pak proslul především svou činorodostí. Pamětní deska na místě, kde dnes stojí kasino Petr (nemá se jménem cara nic společného), připomíná, že v domě U páva, stojícím kdysi naproti, pomáhal celý den zedníkům při stavbě domu. Další, už notně zchátralá pamětní deska je pak na samoobsluze v Březové u Karlových Varů, na místě bývalé kovárny, kde ukoval podkovu a železnou tyč.

Soustružil a účastnil se střeleckých turnajů

"Petr Veliký bydlel dvakrát v domě Rote Adler. V dílně domácího Heidelmanna tam prý vysoustružil tabatěrku ze slonoviny," připomněl spisovatel Zdeněk Šmíd další z aktivit cara ve své knize Mé staré dobré Karlovy Vary.

Účastnil se také střeleckých turnajů, o čemž svědčí i obraz v karlovarském muzeu, kde je také karetní stolek, k němuž měl vysoustružit nohy.

"A jsou tu také tři terče, na které střílel," připomíná průvodkyně muzea Zuzana Smílková. Na terčích jsou místo kruhů namalované obrazy. Jeden z nich přibližuje tryskající Vřídlo, druhý lázeňský pokoj s oknem, vedle něhož je džbán a čárky symbolizující počty vypitých koflíků léčivé vody, na třetím pak lázeň beroucí muž, kterým má být sám Petr I. Toho připomíná i reliéf na kostele sv. Petra a Pavla ze Sadové ulice.

Ruský podnikatel Igor Oberemko, jehož firma opravila bustu cara na Petrově výšině, chtěl, aby velikána připomínala i socha v centru Varů. S tím však magistrát nesouhlasil. Socha cara by se totiž stala stěžejním monumentem v lázních, spojených s řadou dalších významných hostů.