Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejový klub dostane peníze díky fintě s karlovarskou nadací

  9:01aktualizováno  9:01
První velká suma po několika letech přistane na účtu znovuoživené Nadace města Karlovy Vary. Kraj jí pošle pět milionů korun, které slíbil hokejovému klubu HC Energie pro nadcházející sezonu. Někteří krajští zastupitelé to ale kritizují.

Karlovarští fanoušci | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Není věcí veřejných rozpočtů, aby dotovaly vrcholový sport. Předchozí vedení města tuto nadaci zřídilo, aby účelově dávala peníze koalici blízkým partnerům,“ připomněl opoziční zastupitel Jiří Kotek z Alternativy.

Podle primátora Petra Kulhánka bude nadace podporovat nejen sport, ale i kulturu a oblasti sociálních věcí. Uznal, že je jednou z cest, jak může město podpořit hokejový klub a jeho A tým.

„Hodnotili jsme několik variant. Byly i další možnosti včetně notifikace výjimky u Evropské komise. Vybraná varianta ovšem byla nejjednodušší z časového hlediska a je v souladu s legislativním řádem České republiky. Proto jsme ji použili,“ vysvětlil primátor.

Jiří Kotek přitom vyzval kraj a město, aby raději založily společnost s ručením omezeným, a to kvůli větší transparentnosti toho, kam peníze potečou. Taková věc by ale podle primátora byla příliš riziková.

Karlovarská nadace inspirovala i kraj

Nadace, kterou se rozhodlo město oživit během prázdnin, inspirovala i vedení Karlovarského kraje. Hejtman Martin Havel prozradil, že by něco podobného mohl mít i kraj. Buďto by šlo také o nadaci, fond, takzvanou fundaci.

„Může to být způsob, jak vyřešit situaci, kdy chceme legálním a transparentním způsobem podporovat subjekty, které už by na podporu neměly nárok,“ zdůvodnil Martin Havel.

Příkladem podle něj může být právě záchrana sportovního klubu, anebo třeba divadla. „Už jsem zadal našim právníkům, aby začali na přípravě takového řešení pracovat,“ řekl hejtman.

Chce přitom, aby jim právníci dokázali vyvrátit i případné námitky, že by se nadace či fond mohly nakonec kraji vymknout z rukou. „Považoval jsem za seriózní, nastartovat začátek ještě v tomhle volebním období. Poté bude na novém vedení, zda v tom bude pokračovat,“ podotkl Martin Havel.

Aby krajští zastupitelé pětimilionovou dotaci pro HC Energii vyvážili, poslali dalších 5 milionů korun také amatérskému sportu. Zastupitelka Markéta Wernerová oba příspěvky okomentovala tím, že jednoduše řeší nastalou situaci.

„Vyvážit amatérský a profesionální sport je fér,“ uvedla. Zastupitelé ovšem do budoucna chtějí po kraji pravidla pro podporu profesionálního sportu. S částkou má počítat i příští rozpočet, kde na to bude připraveno minimálně 2,5 milionů korun.

HC Energie dostává z městské pokladny roční příspěvek 23,5 milionu korun. Od kraje získá celkem 10 milionů korun. Peníze rozděluje mezi A tým a mládež.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Najdete na iDNES.cz