Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Horní Slavkov se brání vysoké pokutě za podvody v umělecké škole

  • 0
Zatímco ještě pokračuje soud s bývalou ředitelkou Základní umělecké školy v Horním Slavkově na Sokolovsku Olgou Müllerovou, obžalovanou z podvodů při získávání státních dotací, rozhořel se spor mezi starostou Alexandrem Terekem a krajskými úředníky. Důvodem je výše pokuty, kterou má město zaplatit.

Česká školní inspekce, kterou na čachry s počty žáků upozornilo město, vypočítala škodu na neoprávněně vyplacené dotaci na více než 1,5 milionu korun. Ministerstvo školství teď chce peníze zpátky prostřednictvím kraje. S tím ovšem nesouhlasí město, které se rozhodlo za školu - jako její zřizovatel - pokutu zaplatit.

Starosta Terek tvrdí, že kraj chce po městě zpět o necelých 800 tisíc víc, než byla skutečná škoda.

„Kraj vůbec nepočkal na to, až policisté ukončí vyšetřování. Na částku 1,5 milionu přišli úředníci tak, že ji v počátcích vyšetřování školní inspekce předběžně uvedla. Kraj tak tuto částku bral jako stěžejní. Přitom policejní vyšetřování ukázalo, že škoda byla jen ve výši překračující 800 tisíc korun,“ brání se starosta Horního Slavkova.

O co v kauze jde

  • Při výkaznictví a podávání žádostí o dotace ze státního rozpočtu ČR upravovala podle školní inspekce bývalá ředitelka ZUŠ v Horním Slavkově Olga Müllerová údaje o počtu žáků.
  • Uvedené výkazy byly určeny pro ministerstvo školství jako podklad pro výpočet a následnou výplatu dotace škole.
  • K tomuto jednání mělo docházet nejméně po tři roky.
  • Úmyslným umělým navyšováním počtu žáků měla ředitelka údajně neoprávněně přijmout dotace ve výši přes 1,6 milionu korun.
  • Ředitelka se zpovídá soudu, podle obžaloby také vykazovala vyplácení mezd zaměstnancům, kteří už ve škole nepracovali, a peníze si nechala a manipulovala s rodnými čísly žáků či údaji o jejich věku.

Říká, že policisté se případem zabývali důkladně a nespokojili se s tím, co inspekce ve své zprávě vypočítala.

S placením nižší částky přitom nemá vedení města problém. „Už jsme ji dali ze svého. Sumu měla původně uhradit samotná škola, pro tu by to však znamenalo existenční problém. Proto ji zaplatilo město, jako zřizovatel školy. Statisíce však nejsou pro Horní Slavkov ztraceny. V probíhajícím soudním řízení s bývalou ředitelkou uplatnilo částku k náhradě. Budeme od ředitelky chtít peníze zpět,“ řekl starosta.

Kraji však nižší částka nestačí. Podle jeho úředníků musí Horní Slavkov uhradit celkem 1 586 596 korun.

„ZUŠ podala proti rozhodnutí krajského úřadu na odvod za porušení rozpočtové kázně žádost o obnovu řízení a přezkum. Ministerstvo financí obě žádosti zamítlo. V současné době podala ZUŠ rozklad proti rozhodnutí ministerstva financí. Škola uhradila částku, kterou nezpochybňuje, zbývá ale uhradit ještě kolem 800 tisíc. Škola rovněž podala žádost o posečkání daní, krajský úřad žádosti vyhovuje,“ vysvětlila mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Karlovarský kraj nepopírá, že vycházel z výsledků České školní inspekce. „ZUŠ dosud nepředložila žádné informace, skutečnosti či údaje, které by výsledky kontroly inspekce zpochybnily a staly se důvodem k přezkumu,“ upozornila Jana Pavlíková.

Starosta Horního Slavkova podle svých slov nechápe, proč krajský úřad tak rychle pospíchal s vyměřením sumy a nepočkal na výsledek práce policistů.

„Promlčecí doba je šest let, takže opravdu nebylo kam spěchat. Nesouhlasíme rovněž s aplikací právních předpisů, kterými krajský úřad i ministerstvo financí argumentují. Ty jsou dle našeho závěru příliš formalisticky použité. Takový výklad je nebezpečím pro všechny příspěvkové organizace v kraji, které by případně v budoucnu byly postiženy podobným odvodem. A nemusí jít zrovna o oblast školství. Zda jsou naše závěry o aplikaci paragrafů správné, to posoudí právní kancelář, na kterou jsme se obrátili,“ konstatoval starosta.

Peníze, které požaduje kraj, poputují zpět státu. „Karlovarský kraj je povinen prostřednictvím ministerstva školství vrátit do státního rozpočtu sankce uhrazené školou,“ potvrdila mluvčí Pavlíková.

Vyšetřování případu na slavkovské škole provázely podivné okolnosti. Mnohé listiny, které měly podvod dokazovat, se ztratily poté, co se někdo vloupal do ředitelny. Přesto se však povedlo zachránit několik dokumentů.

„Ty považuje město za dostatečné k prokázání, že původně vyčíslený odvod 1,5 milionu korun činí jen něco přes 800 tisíc,“ podotkl starosta Terek.

Horní Slavkov nyní chystá odeslat žádost na Karlovarský kraj o zahájení zcela nového řízení. „Rozklad nám ministerstvo financí zamítlo, ale jen z formálních důvodů. Nepřímo nám ale naznačilo, že chápe, proč nechceme platit 1,5 milionu korun,“ vysvětlil starosta důvod, proč hodlá případ znovu otevřít.