Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Žena zatajila těhotenství, aby dostala práci, hrozí jí pět let vězení

  • 1205
Policisté obvinili z podvodu ženu, která záměrně zatajila těhotenství, aby dostala práci. Hned týden po podepsání pracovní smlouvy šla marodit a díky pracovnímu poměru mohla převážně od státu pobírat nemocenskou a posléze i mateřskou. Hrozí jí až pět let vězení.

Pětatřicetiletá žena z Chodova na Sokolovsku se u firmy ucházela o pozici vedoucí prodejny. Společnost jí nabídla smlouvu na dobu neurčitou bez zkušební doby.

„Žena v úmyslu obohatit se smlouvu uzavřela i přesto, že si již byla vědoma svého těhotenství. Navíc vzhledem k předešlým zdravotním komplikacím patřila do rizikové skupiny, u které vzniká nárok na dočasnou pracovní neschopnost, takže musela vědět, že nebude schopna vykonávat žádnou pracovní činnost,“ uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Hned po týdnu od podepsání smlouvy si těhotná žena nechala vystavit neschopenku. Díky tomu, že již byla zaměstnána, pak mohla převážně od státu skoro rok pobírat nemocenskou a následně mateřskou. Navíc během neschopnosti nemohla dostat výpověď.

„Zřejmě si byla vědoma i toho, že jí jako osobě, která před otěhotněním byla bez pracovního poměru, nevznikal nárok na výplatu podpory v pracovní neschopnosti,“ dodala Týřová.

Žena do roku 2013 inkasovala 80 tisíc korun na nemocenské a dalších 140 tisíc na peněžité pomoci v mateřství. Sokolovští kriminalisté ji teď za to obvinili z podvodu.

„Za podvodné jednání, kdy způsobila větší škodu, jí v případě prokázání viny hrozí až pětileté vězení,“ uvedla mluvčí.

Na těhotenství se potenciální zaměstnavatel nesmí ptát

Karlovarský advokát Ronald Němec připomíná, že podle zákoníku práce se zaměstnavatel nemá právo ptát na zdravotní stav a tedy ani na těhotenství.

„Na druhou stranu i ten zaměstnavatel musí být chráněný a je chráněný z hlediska trestního práva. Tedy v případě, že žena úmyslně uvedla v omyl jak zaměstnavatele, tak potažmo stát, od kterého si chtěla zajistit možnost výplaty nemocenské a mateřské, domnívám se, že se mohla dopustit podvodu, a v takovém případě by za to mohla být stíhatelná,“ uvedl obecně advokát Němec.

Podle jeho slov je takový případ spíše ojedinělý. „Ještě jsem se s něčím podobným ve své dlouhé praxi nesetkal,“ dodal.