Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Pohotovost v Mariánských Lázních je ztrátová, možná bude muset skončit

  • 5
Pohotovost v Mariánských Lázních možná skončí. Služba je navzdory příspěvkům krajů a města ztrátová a nemocnice ji už nechce dotovat ze svého. Má kvůli tomu finanční těžkosti.

Lidem z Mariánských Lázní a okolí včetně Tachovska hrozí, že budou po roce opět bez pohotovostí. Lékařská a chirurgická pohotovost v tamní nemocnici se totiž potýkají s obrovskými finančními problémy. Za loňských deset měsíců fungování vykázaly významnou a pro nemocnici značně nepříjemnou ztrátu.

Navíc prý na letošní rok nemocnice nedostala na pohotovosti ještě ani korunu. Provoz a veškeré ztráty hradí z vlastních zdrojů. Teď však vedení zdravotnického zařízení došla trpělivost. Pokud město společně s Plzeňským a Karlovarským krajem nepomohou, nemocnice zvažuje, že bude nucena poskytování této péče ukončit.

Předběžně se uvažuje o termínu 10. dubna. Město Mariánské Lázně však věří, že se problémy podaří překonat a že pohotovost ve městě zůstane.

Několik měsíců na hraně

„V tuto chvíli se už zhruba pět měsíců pohybujeme na hraně. Naše společnost se dostává do tíživé ekonomické situace. Do budoucna nemůžeme připustit, aby byl provoz obou pohotovostí nadále ztrátový,“ řekl jednatel Nemocnice Mariánské Lázně Zdeněk Zvoníček.

„Velmi by nás mrzelo, a to i lidsky, pokud by tu pohotovosti skončily. Za deset měsíců zde lékaři ošetřili celkem 4907 pacientů. To je důkaz, že ta služba je tady potřeba. Nemocnice ji však nemůže stále dotovat,“ předložil Zdeněk Zvoníček údaje ze statistik.

Problémem je i dosud neuzavřená smlouva mezi městem a nemocnicí.

„Nemohli jsme ji podepsat. Ze smlouvy není jasné financování služby, navíc by nás zavázala k něčemu, co by finanční ztrátu pohotovosti pro letošní rok ještě navýšilo,“ vysvětlil druhý jednatel společnosti Petr Dvořák s tím, že jednání s městem budou pokračovat.

„Tahle záležitost jde tak trochu mimo nás. Podepsali jsme s Mariánskými Lázněmi dohodu o tom, že zajištění pohotovostí včetně přerozdělení příspěvků z Karlovarského a Plzeňského kraje od nás převezme. Na jejich přímou žádost,“ uvedl krajský radní pro oblast zdravotnictví Jan Bureš s tím, že kraj přispívá na pohotovost v Mariánských Lázních milionem korun.

„A protože víme, že se ta služba pere se ztrátou, chystá se na červen schvalování dalšího příspěvku ve stejné výši,“ dodal radní.

Podle plzeňské krajské radní Mileny Stárkové, která odpovídá za zdravotnictví, má Plzeňský kraj mimořádný zájem na tom, aby pohotovosti v Mariánských Lázních zůstaly.

„Zatím existuje mezi oběma kraji smlouva, na základě které my Karlovarskému kraji přispíváme na chirurgickou pohotovost částkou 1,2 milionu korun. Je to proto, že přibližně třetina pacientů je od nás. Pokud však bude třeba, jsme ochotni o této službě jednat přímo s nemocnicí,“ konstatovala Milena Stárková.

Na pohotovost se zavázalo dvěma miliony ročně přispívat i město Mariánské Lázně, které v nemocnici drží třináctiprocentní podíl.

„Těžko najdeme v kraji město, které by na pohotovost dávalo víc,“ řekl tamní starosta Petr Třešňák s tím, že za první čtvrtletí fungování služby obdrží nyní nemocnice od města půl milionu korun.

„Pracujeme na podobě smlouvy mezi městem a nemocnicí tak, aby odpovídala požadavkům obou krajů. Věřím, že se dohodneme a že se tuto službu pro obyvatele Mariánskolázeňska a Tachovska podaří zachovat.“