Budova s obřadní síní na hřbitově v městské části Rybáře, krematorium je v...

Budova s obřadní síní na hřbitově v městské části Rybáře, krematorium je v podzemí budovy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pohřby budou dražší, karlovarské krematorium odstaví pec

  • 0
Kvůli rekonstrukci karlovarské kremační pece a výstavbě rekuperační jednotky se budou mezi 8. srpnem a 17. zářím těla nebožtíků zpopelňovat na Chomutovsku. Lidé si budou muset připlatit několik set korun za převoz.

Chystané investice v jediném krematoriu v Karlovarském kraji se podle jednatelky společnosti Fořt a synové Ireny Fořtové nedotknou aktu posledního rozloučení se zesnulými. „Jen se budou konat pouze dvakrát týdně,“ upřesnila jednatelka.

Po dobu rekonstrukce kremační pece se budou těla zesnulých zpopelňovat v obdobném zařízení na Chomutovsku.

„Už to máme dohodnuté. Dokonce se nám podařilo zajistit, že cena za tuto službu bude stejná jako u nás. Ceník partnerského zařízení je totiž úplně jinde,“ řekla Fořtová.

Lidé si ovšem připlatí za převoz těl. „Kdybychom měli převoz účtovat podle standardního ceníku, dostali bychom se na částku 2 300 korun. Pozůstalým budeme ovšem účtovat 600 korun, aby se nám alespoň částečně vrátily náklady,“ naznačila jednatelka krematoria.

„Avizovaná rekonstrukce se naší společnosti nedotkne,“ reagoval na zprávu o uzavření krematoria Václav Václavík, majitel stejnojmenné pohřební služby. „Už dnes, pokud to klienti požadují, převážíme těla zesnulých do zařízení na Chomutovsku,“ vysvětlil majitel pohřební služby.

Oprava vyjde na pět milionů

Vedle rekonstrukce kremační pece čeká provozovatele krematoria i výstavba rekuperační jednotky.

„Vše přijde zhruba na pět milionů s daní. Financovat bude tuto akci provozovatel krematoria,“ uvedl první náměstek karlovarského primátora Čestmír Bruštík.

Náplastí na tuto nemalou investici by měl být záměr magistrátu prodloužit smlouvu se současným provozovatelem krematoria o dalších pět let, za které bude moci provozovatel investici odepsat. Město počítá se zvýšením nájemného.

„O 100 tisíc korun ročně na 1,75 milionu bez daně,“ potvrdil Bruštík.

„Zatím je to jenom záměr. Dokud to nebudu mít černé na bílém, nemá cenu se k němu vyjadřovat,“ reagovala jednatelka Fořtová.

Město zvažuje, že provoz krematoria časem převezme

Myšlenka na prodloužení nájemní smlouvy s firmou Fořt a synové neznamená, že by se město definitivně vzdalo úvah o tom převést provoz krematoria pod svá křídla. Podle Bruštíka je proto možné, že město ukončí tuto smlouvu před uplynutím navrhované pětileté doby.

„V takovém případě bychom ovšem současnému provozovateli krematoria proplatili adekvátní část investovaných prostředků,“ konstatoval náměstek primátora.

Pokud by se tak stalo, převzala by krematorium pod sebe Správa lázeňských parků.

„Vše záleží i na tom, jestli se podaří sehnat garanta s potřebným živnostenským oprávněním, což není jednoduché,“ nastínil Bruštík jednu z překážek převodu krematoria na město.

Vedení Karlových Varů doufá, že se v budoucnu podaří najít ať už národní, nebo evropský dotační program, který by mohlo město využít ke kompletní generální opravě krematoria.

„Chceme například, aby v Karlových Varech byly k dispozici opět dvě kremační pece tak, jako tomu bylo v minulosti,“ vysvětlil náměstek Michal Riško.