Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V horách je problém se dovolat. Operátoři zapracují na vylepšení signálu

  8:57aktualizováno  8:57
Lepšího signálu by se do jara mohli dočkat obyvatelé Karlovarského kraje. Mobilní operátoři slíbili, že investují do jeho posílení. Pomůže to záchranářům i třeba návštěvníkům hor.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Hron, iDNES.cz

Náhlá srdeční příhoda postihla před časem muže pět kilometrů od Božího Daru. Jenomže se kvůli špatnému signálu nedovolal pomoci. Dlouho ležel na místě, a když k němu horští záchranáři dorazili, bylo už pozdě.

Takovým případům chtějí předejít jak záchranáři, tak zástupci kraje. Hejtman Martin Havel proto svolal schůzku, která má problémy se signálem zlepšit. Operátoři slíbili, že se o to během 1. čtvrtletí příštího roku pokusí.

„Před dvěma až třemi lety jsme už podobné schůzky měli. Nyní se nám sešlo více podnětů zejména z obcí v Krušných horách, kde není pokrytí. Zástupci operátorů nám zpočátku nebyli příliš naklonění, nyní nám vyšli vstříc,“ uvedl hejtman.

V Krušných horách hrozí na místech bez signálu nebezpečí

Jedním z lidí, kteří na problémy upozorňovali, byl bývalý náčelník horské služby Rudolf Chlad z Božího Daru. Místa bez signálu se podle něj vyskytují po celém regionu, ovšem jedno z největších nebezpečí kvůli tomu hrozí v Krušných horách.

„V minulosti, kdy se smlouva s operátory uzavírala, neměly Krušné hory takovou návštěvnost jako dnes. Teď do nich v zimě přijíždějí běžkaři, v létě zase cyklisté a turisté,“ uvedl.

Operátoři sice mají smlouvu a procenta pokrytí splňují, ovšem signál podle zkušeností horských záchranářů zmizí například už za Božím Darem směrem na Rýžovnu. Slepý pruh pak pokračuje celým hřebenem hor k Jelení a Přebuzi.

Záchranáři upozorňují, že pokud by si běžkař na některém z úseků populární Krušnohorské magistrály ublížil, nemusel by se vůbec nedovolat pomoci. V Krušných horách dochází každoročně ke stovkám úrazů.

Operátoři zapracují na vylepšení signálu už začátkem roku

Operátoři začnou na vylepšení signálu pracovat začátkem roku a záchranáři pak opět zmapují místa, kam míří hodně lidí a turistů. Další společnou schůzku plánují v dubnu.

Podle informací, které MF DNES získala od zástupců společnosti Vodafone, vznikne v následujícím roce a půl v České republice 300 základnových převodních stanic (BTS), z toho část bude v Krušných horách.

Jak před časem uvedla mluvčí společnosti O2 Kateřina Mikšovská, v kraji existují místa, kde mohou být problémy s dostupností signálu. „Zejména uvnitř domů nebo v horských oblastech s členitým terénem. Pokrytí těchto oblastí lze zajistit za cenu velmi vysokých nákladů,“ popsala.

Rudolf Chlad se ale domnívá, že zlepšení signálu peníze nakonec přinese. „Lidé si často z krásných cest volají a popisují známým, kde právě jsou,“ řekl.

Na signálu jsou závislé také hlásiče, které upozorňují na nebezpečí povodní. Už před časem na problémy se slábnoucím signálem upozornil například Rudolf Kovařík ze Šindelové, spolupracující s Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) a starající se o jednu z krušnohorských stanic.

„Data jsou neúplná a musejí se dopisovat, což je problém,“ řekl. Před půl rokem přestala kvůli signálu přenášet obraz on-line kamera přímo na stránky ČHMÚ (více čtěte zde). Kovařík se obává, aby chystaná opatření operátorů nebyla jen kosmetickými úpravami. „Nehraje se jen o kameru, ale o celou stanici,“ uvedl.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Najdete na iDNES.cz