Chodov (na snímku) má zaplatit pokutu kvůli smlouvě na dodávku tepla.

Chodov (na snímku) má zaplatit pokutu kvůli smlouvě na dodávku tepla. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pokutě 300 tisíc za smlouvu na teplo se Chodov bude bránit žalobou

  • 1
Třísettisícovou pokutu má uhradit město Chodov kvůli smlouvě na dodávku tepla. Podle antimonopolního úřadu obešlo při uzavření smlouvy se Sokolovskou uhelnou zákon tím, že neprovedlo koncesní řízení. Město pochybení odmítá, chce se bránit správní žalobou.

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl městem podaný rozklad, čímž potvrdil prvoinstanční rozhodnutí, v němž úřad městu třísettisícovou pokutu uložil. Rozhodnutí je pravomocné.

Dle závěrů úřadu měl Chodov povinnosti postupovat při uzavírání smlouvy na rozvod tepla dle regulí uvedených v koncesním zákoně. 

Koncesní smlouvy

Jsou specifické smlouvy mezi veřejnými zadavateli a jinými subjekty, jejichž předmětem je zajištění určité služby či provedení díla, které slouží typicky veřejným potřebám. Koncesní smlouvy se odlišují především způsobem protiplnění, které zadavatel poskytuje koncesionáři za jím realizovanou službu či dílo.

„Zadavatel porušil postup stanovený koncesním zákonem, přičemž tento postup mohl ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Svým jednáním se dopustil správního deliktu,“ odůvodnil Rafaj.

V koncesních řízeních jde, podobně jako v zákoně o veřejných zakázkách, o co nejhospodárnější vynakládání veřejných peněz a garantování spravedlivé soutěže.

Sokolovská uhelná si díky smlouvě s městem přijde ročně na více než 20 milionů korun. „Smlouva naplnila všechny zákonné znaky koncesní smlouvy, přičemž zadavatel nebyl oprávněn využít žádnou ze zákonných výjimek,“ doplnil předseda.

Rozhodnutí je již pravomocné a město se proti němu již nemůže odvolat. Chce se však bránit správní žalobou, jakékoliv pochybení odmítá.

„Postupovali jsme podle zákona o obcích a o veřejných zakázkách. Zastupitelstvo tehdy rozhodlo o vypsání soutěže na dodavatele. V roce 2011 zvítězila společnost Sokolovská uhelná, která přišla s jasnou konstrukcí ceny tepla a jasně danými podmínkami,“ ohradil se proti rozhodnutí starosta Chodova Patrik Pizinger.

Teplofikační soustavu města provozuje od roku 1994 soukromá společnost Marservis, s níž se město už roky soudí. K majetku podle vedení města sice nemá nájemní smlouvu, avšak je držitelem licence a má provozní oprávnění. Energetický regulační úřad licenci dosud na Sokolovkou uhelnou nepřevedl.

„Město z toho nemá vůbec nic, Marservis nám nic neplatí. Přijde mi smutné, že vedení Chodova chtělo touto soutěží narovnat tuto absurdní situaci a doplatilo na to. Jsme přesvědčeni, že to náš majetek a měli bychom mít právo o něm rozhodovat,“ doplnil starosta.

Dodal také, že o vypsání soutěže tehdy město ÚOHS informovalo. „Tenkrát nic nenamítali, neřekli, že postupujeme dle špatného zákona. Vše bylo v pořádku. Na tuto skutečnost jsme poukazovali v rozkladu. Odpověď ale zněla, že šlo o stanovisko jednoho z odborů a ne celého úřadu,“ řekl iDNES.cz Pizinger.

Podle něj v některých případech vůbec není zřejmé, který zákon je pro obce nadřazený. „Pro nás je biblí zákon o obcích a veřejných zakázkách. Někdo by se těmito nejasnostmi měl zabývat,“ shrnul.