Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb má platit stovky tisíc korun za pochybení při výběru laviček

  12:29aktualizováno  12:29
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyměřil městu Cheb pokutu 300 tisíc korun. Důvodem je pochybení při výběru laviček ve sportovním a oddechovém areálu na levém břehu řeky Ohře, naproti chebské Krajince.

Kontroverzní lavičky na chebském levém břehu Ohře, ve Sportovně rekreačním areálu, za bezmála půl milionu korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Starosta Petr Navrátil sankci potvrdil. Uvedl však, že se jedná o administrativní nedostatky, za které město nenese odpovědnost. Doplnil, že Cheb se proti pokutě odvolá.

„V projektu a později i v prováděcí dokumentaci se objevil návrh nějakých laviček. Ale chyběla zde věta, že se jedná jen o vzorové řešení a je možné použít i jiné lavičky. Fakt, že tato věta v dokumentaci chybí, mohl podle ÚOHS ostatní uchazeče ve výběrovém řízení diskriminovat. To je ten důvod, proč město dostalo pokutu. Přitom výběrové řízení i projektovou dokumentaci pro nás připravily externí firmy,“ krčil rameny starosta Navrátil.

Problém se týká více než tři roky starého případu výběru laviček, z nichž některé město přišly i na půl milionu korun, a mobiliáře sportovního a oddychového centra, které vyrostlo na levém břehu řeky Ohře. Jak dopadne, je zatím ve hvězdách.

Město čelí další pokutě kvůli úpravám levého břehu Ohře

V souvislosti s levým břehem však město čelí ještě další pokutě, proti které se brání už od loňského roku. Výběrové řízení na rozsáhlý sportovní areál za více než 160 milionů korun, ležící uprostřed přírody a přitom na dohled od historického centra, prý bylo podle kontrolorů ROP Severozápad diskriminační.

S tím ale Cheb nesouhlasil a proti pokutě se odvolal. Poté, co ROP námitky Chebských smetl ze stolu, odvolalo se město k ministerstvu financí. To však o pokutě ve výši 28 milionů korun dosud nerozhodlo.

Problém tehdy odstartoval požadavek Chebu, aby vzhledem k velkému množství asfaltových komunikací v areálu vlastnil budoucí zhotovitel výrobnu asfaltové směsi, takzvanou obalovnu. Další možnost byla mít dodávky asfaltu smluvně zajištěné.

V kraji jsou přitom obalovny tři, asfalt by podle starosty Navrátila bylo možné dovážet i z nedalekého Německa nebo také z Plzeňského kraje.

„Problém je ale jinde. V případu, který se Chebu netýkal, došel Nejvyšší správní soud k závěru, že požadavek vlastnit obalovnu některé firmy znevýhodňuje. Následně se to rozjelo doslova jako vlna. Ministerstvo financí začalo zpětně kontrolovat všechny projekty a tam, kde na podobné podmínky narazilo, šmahem požadovalo korekci. Bohužel jsme do toho spadli i my s levým břehem,“ přiblížil potíže starosta Navrátil.

Doplnil, že pokud město s odvoláním neuspěje, obrátí se na soud. Přiznává, že pokud se rozhodnutí zvrátit nepodaří a město bude muset korekci zaplatit, mohlo by dojít k omezení některých investičních akcí.

Na stavbu areálu levého břehu, jehož cena přesáhla 160 milionů korun, přispěl 85 procenty ROP Severozápad. Vyrostl v sousedství řeky Ohře, na místě zchátralého stadionu a škvárového hřiště bývalého fotbalového klubu Rudá hvězda.

Kromě běžeckého oválu se zlatou dráhou, kterou vyzkoušel i známý běžecký fenomén Kim Collins, nabízí areál i lanové centrum a řadu víceúčelových hřišť, na nichž nechybí například basketbalové koše. Poblíž laviček jsou umístěna pítka s vodou a u správce je možné za poplatek zapůjčit některé sportovní nářadí.

K dispozici je i pikniková loučka s několika venkovními grily. Volně přístupný areál je otevřený čtyřiadvacet hodin denně. Prostřednictvím kamerového systému jej střeží tamní městská policie.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz