Za krmení holubů dávají strážníci i 500 korun pokutu. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Strážníci ve Varech pokutují za krmení holubů hlavně ruské turisty

  • 6
Pohodíte-li v Karlových Varech suchý chleba na zem a uvidí to strážník, můžete dostat až tisícovku pokutu. Město přitvrdilo proti všem, kteří na kolonádách krmí holuby. Tuto kratochvíli mají v oblibě především zahraniční turisté. Před pokutou je varují letáky.

"Udělili jsme asi dvacet pokut za měsíc a půl, průměrná výše pokuty činí 300 korun. Do konce roku to strážníci řešili hlavně domluvou, nyní už se to řeší blokově, protože domluva neměla efekt," uvedl zástupce velitele městské policie Jan Trojáček.

Velitel strážníků požádal hoteliéry, aby informovali své klienty. Ptáky totiž zpravidla krmí ruští turisté. Ti zatím také dostali většinu z udělených pokut. "Zajistili jsme dodání cizojazyčných materiálů do recepcí hotelů, aby turisté věděli, že to riziko pokuty tady je," osvětlila mluvčí města Helena Kyselá.

Odchytové klece jsou ve městě na devíti místech.

Městská policie vybrala na pokutách za krmení už kolem pěti tisíc korun. "Jakmile někdo hodí na zem pečivo a vidí to strážník, je za to okamžitě pokuta. Týká se to hlavně turistů a seniorů, kteří to považují za atrakci. Nejvíc jsme dali zatím 500 korun," doplnil Trojáček.

Před nedávnem začala holuby ve městě odchytávat specializovaná firma. Ptáci následně slouží jako potrava pro dravce (více jsme psali zde). Odchytové klece jsou ve městě na devíti místech. "Zvláště v tomto období, kdy probíhají odchyty holubů, chceme, aby je lidé nekrmili. Odchytová firma dává do klecí návnady, takže je žádoucí, aby byli hladoví," doplnila mluvčí.

Statut lázeňského města platí v Karlových Varech od loňského ledna. Spolu s ním přišly nejen přísnější regule v souvislosti s novou výstavbou, ale právě například i zákaz krmení holubů. "Efekt pokut se zřejmě projeví časem," věří Kyselá.

Kolonády čistí pravidelně, kvůli hygieně

Holuby roznášejí prostřednictvím trusu různé nemoci, ale také ničí omítky chráněných domů a cenné sochy. Chemické složení trusu je agresivní a ničí třeba i přírodní kámen.

Ve Varech nejsou zábrany proti sedání ptáků zdaleka všude. "Jde především o to, že čištění těch budov a soch stojí nemalé peníze," sdělila mluvčí Romana Riegerová z Národního památkového ústavu v Lokti.

Krmení holubů v ulicích baví hlavně turisty

Dodala však, že odstranění nevzhledného nánosu je záležitostí soukromých vlastníků. "My jako ústav se ve Varech o žádné budovy nestaráme, vše je tam v soukromých rukou, takže i záležitostí majitelů," dodala památkářka.

Čištění ulic od trusu má ve městě na starosti městská společnosti Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád. "Kolonády se čistí pravidelně, hlavně kvůli ochraně budov a z hygienických důvodů. Přece jen tam probíhají pitné kúry a musíme tam udržet nějaký hygienický standard, takže nejvíce zatížená místa na kolonádách čistí každý týden," vysvětlila Kyselá.

"Kompletní očisty od výkalů jako takové ale neprovádíme, myšlenky na to sice už dříve vznikaly, ale dosud se nic podobného nerealizovalo, že bychom například čistili všechny sochy v parcích," dodala mluvčí města.