Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Sokolově začnou od září studovat budoucí policisté, rozhodla vláda

  15:40aktualizováno  15:40
O uniformované absolventy střední školy Karlovarský kraj nakonec nepřijde. Poté, co ztroskotala snaha hejtmanství o vznik pobočky vojenské školy, souhlasila vláda se vznikem pobočky Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra ČR. Fungovat bude od září při střední integrované škole v Sokolově ISŠTE.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

„S ministerstvem vnitra máme již podepsanou společnou dohodu, která potvrzuje a garantuje zřízení pobočky střední policejní školy v Sokolově ve školním roce 2018/2019 a v dalších letech,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO).

Školu s tímto zaměřením je v současné době možné studovat pouze na Moravě v Holešově a v Praze. Karlovarský kraj bude třetím místem, kde bude působit. V Sokolově přijme do prvního ročníku čtyřletého maturitního oboru Bezpečnostněprávní činnost 26 žáků. Ti už mají za sebou přijímací zkoušky v pražské centrále, jenomže se kvůli vysokému počtu zájemců na policejní školu nedostali.

„Se zahájením výuky počítáme 3. září. Naše škola poskytne žákům pobočky policejní školy kompletní zázemí včetně pedagogů všeobecných a částečně odborných předmětů,“ uvedl ředitel ISŠTE Pavel Janus.

Škola zároveň zajistí čtyři vychovatele do internátu, v němž budou žáci bydlet. Internát nyní prochází rekonstrukcí, o kterou se postarala společnost Sokolovská uhelná. Hotová bude v srpnu. Policejní škola bude platit náklady na energie a úklid, v její režii bude i zajištění stravného.

Zástupci kraje předpokládají, že v Sokolově budou studovat i žáci z jiných koutů země, neboť je o studium této školy obrovský zájem. „Řada z nich by pak mohla zůstat u nás v kraji. Jsem přesvědčena, že se nám podaří budoucím úspěšným absolventům nabídnout velmi zajímavou možnost pracovního uplatnění, a zároveň tak přispějeme k řešení problému s nedostatkem policistů v našem regionu i dalších krajích,“ dodala hejtmanka.

Když někde studují policisté, není to špatné, míní starosta

Novinku přivítal i starosta Sokolova Jan Picka. Líbí se mu, že do města přijdou mladí lidé vychovávaní k zodpovědnosti, a pokud radnici někdo požádá kvůli škole o spolupráci, její zástupci se o tomto tématu podle něj rádi pobaví.

„Když někde studují policisté, není to de facto nikdy špatně. Nehledě na to, že se jim tu může zalíbit natolik, že tu i zůstanou sloužit,“ vyzdvihl. Zároveň zmínil, že i Sokolov se aktuálně též potýká s podstavem policistů. Chybí jich deset.

Vedení policejní školy i ISŠTE počítají s tím, že by v příštích letech mohla mít sokolovská pobočka osm tříd.

Kraj se původně snažil o to, aby v Sokolově od nového školního roku studovali žáci vojenské školy obor elektrotechnika. Jenomže přijímací zkoušky zvládli pouze dva ze 14 zájemců. Podmínkou, aby se první ročník otevřel, přitom bylo 15 žáků (podrobněji v článku Přijímačky na vojenskou školu v Sokolově udělaly jen dvě děti).

Centrála vojenské školy sídlící v Moravské Třebové už druhé kolo přijímacích zkoušek pro Sokolov nevyhlásila. I přesto, že hejtmanka apelovala jak na její vedení, tak ministerstvo obrany.

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová tehdy poznamenala, že kraj by měl zabrat v přípravě žáků na přijímačky a že třídu ze dvou dětí lze udělat jen těžko. Příchod policejní školy zpočátku souvisel s budovou loketské průmyslovky, ta ale nakonec potřebám nevyhověla například kvůli chybějící tělocvičně.Nejčtenější

O české a slovenské tituly cyklistů. Se Saganem i Kulhavým, bez Sáblíkové

Zablácený, udýchaný, ale nejrychlejší. Peter Sagan bezprostředně po úspěšném...

Také mistři světa ze tří různých cyklistických odvětví se utkají na trati elitního závodu mužů při společném...

Lidé pomohli Jakubovi, teď on na oplátku pomůže dvěma děvčátkům

Jakub Radechovský potřeboval speciální přístroj, který by mu usnadnil chůzi....

Před lety Jakubu Radechovskému z Karlovarska obrátila fatální autonehoda život naruby. V době, kdy potřeboval pomoc, se...Do Varů míří Terry Gilliam a hrdina z věznice Shawshank Tim Robbins

Festival nad řekou - Terry Gilliam

Herec a režisér Tim Robbins, jenž má Oscara za vedlejší roli v Tajemné řece, a Anna Paquinová, nositelka stejné ceny za...

Řidička upozornila policii na přetížený náklaďák, vezl dvě tuny navíc

Kontrolní vážení potvrdilo, že je náklaďák značně přetížený.

Na malý náklaďák naložený tak, že se sotva ploužil, upozornila policii řidička na dálnici D6 v Karlovarském kraji....

Vrchní soud snížil o čtyři roky výjimečný trest za brutální vraždu

Jiří Rigó před pražským vrchním soudem.

Vrchní soud v Praze zmírnil na 21 let vězení trest šestadvacetiletému Jiřímu Rigó, který před rokem v Sokolově surově...

Další z rubriky

VIDEO: Mariánskolázeňský park miniatur ozdobí model hrusického kostela

Kostelík z Hrusic v mariánskolázeňském miniaturparku Boheminium.

V mariánskolázeňském parku miniatur Boheminium se chystají představit veřejnosti další model české památky. Tentokrát...

Karlovarští strážníci nasadí při festivalu do terénu opět i psy

Stovky lidí stály ve frontě na první lístky na karlovarský filmový festival.

Stovky tisíc návštěvníků, kteří každoročně v době filmového festivalu „prolétnou“ Karlovými Vary, znamenají i víc práce...

Prázdninové tábory v kraji nabízejí už jen pár posledních volných míst

Karlovarská hvězdárna nabízí několik posledních míst na letním astronomickém...

Letní prázdniny jsou za dveřmi a většina dětských táborů má už od jara plno. Přesto se i nyní dá ještě najít několik...

Najdete na iDNES.cz