Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Sokolově začnou od září studovat budoucí policisté, rozhodla vláda

  15:40aktualizováno  15:40
O uniformované absolventy střední školy Karlovarský kraj nakonec nepřijde. Poté, co ztroskotala snaha hejtmanství o vznik pobočky vojenské školy, souhlasila vláda se vznikem pobočky Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra ČR. Fungovat bude od září při střední integrované škole v Sokolově ISŠTE.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

„S ministerstvem vnitra máme již podepsanou společnou dohodu, která potvrzuje a garantuje zřízení pobočky střední policejní školy v Sokolově ve školním roce 2018/2019 a v dalších letech,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO).

Školu s tímto zaměřením je v současné době možné studovat pouze na Moravě v Holešově a v Praze. Karlovarský kraj bude třetím místem, kde bude působit. V Sokolově přijme do prvního ročníku čtyřletého maturitního oboru Bezpečnostněprávní činnost 26 žáků. Ti už mají za sebou přijímací zkoušky v pražské centrále, jenomže se kvůli vysokému počtu zájemců na policejní školu nedostali.

„Se zahájením výuky počítáme 3. září. Naše škola poskytne žákům pobočky policejní školy kompletní zázemí včetně pedagogů všeobecných a částečně odborných předmětů,“ uvedl ředitel ISŠTE Pavel Janus.

Škola zároveň zajistí čtyři vychovatele do internátu, v němž budou žáci bydlet. Internát nyní prochází rekonstrukcí, o kterou se postarala společnost Sokolovská uhelná. Hotová bude v srpnu. Policejní škola bude platit náklady na energie a úklid, v její režii bude i zajištění stravného.

Zástupci kraje předpokládají, že v Sokolově budou studovat i žáci z jiných koutů země, neboť je o studium této školy obrovský zájem. „Řada z nich by pak mohla zůstat u nás v kraji. Jsem přesvědčena, že se nám podaří budoucím úspěšným absolventům nabídnout velmi zajímavou možnost pracovního uplatnění, a zároveň tak přispějeme k řešení problému s nedostatkem policistů v našem regionu i dalších krajích,“ dodala hejtmanka.

Když někde studují policisté, není to špatné, míní starosta

Novinku přivítal i starosta Sokolova Jan Picka. Líbí se mu, že do města přijdou mladí lidé vychovávaní k zodpovědnosti, a pokud radnici někdo požádá kvůli škole o spolupráci, její zástupci se o tomto tématu podle něj rádi pobaví.

„Když někde studují policisté, není to de facto nikdy špatně. Nehledě na to, že se jim tu může zalíbit natolik, že tu i zůstanou sloužit,“ vyzdvihl. Zároveň zmínil, že i Sokolov se aktuálně též potýká s podstavem policistů. Chybí jich deset.

Vedení policejní školy i ISŠTE počítají s tím, že by v příštích letech mohla mít sokolovská pobočka osm tříd.

Kraj se původně snažil o to, aby v Sokolově od nového školního roku studovali žáci vojenské školy obor elektrotechnika. Jenomže přijímací zkoušky zvládli pouze dva ze 14 zájemců. Podmínkou, aby se první ročník otevřel, přitom bylo 15 žáků (podrobněji v článku Přijímačky na vojenskou školu v Sokolově udělaly jen dvě děti).

Centrála vojenské školy sídlící v Moravské Třebové už druhé kolo přijímacích zkoušek pro Sokolov nevyhlásila. I přesto, že hejtmanka apelovala jak na její vedení, tak ministerstvo obrany.

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová tehdy poznamenala, že kraj by měl zabrat v přípravě žáků na přijímačky a že třídu ze dvou dětí lze udělat jen těžko. Příchod policejní školy zpočátku souvisel s budovou loketské průmyslovky, ta ale nakonec potřebám nevyhověla například kvůli chybějící tělocvičně.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Mladá řidička se u Chebu čelně srazila s kamionem, na místě zemřela

Řidička se chtěla vyhnout stojícímu vozu a přejela do protisměru. Tam se...

Mladá řidička zahynula při čelní srážce s kamionem u Jesenické přehrady nedaleko Chebu. Tragická dopravní nehoda na...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Vary žalují ministerstvo. Vadí jim, že nemohou mluvit do zplyňování kalů

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují ropné kaly z Ostravska.

Karlovy Vary podaly správní žalobu na ministerstvo životního prostředí. Udělaly to kvůli zplyňování více než 90 tisíc...

VIDEO: Trio chytrých laviček dobije mobil i čtečky a připojí k internetu

Chytrá lavička na náměstí Milady Horákové v Karlových Varech

V centru Karlových Varů se objevily tři chytré lavičky, které do svého okolí vysílají wi-fi signál s vysokorychlostním...

Rekonstrukce karlovarského divadla se prodraží skoro o tři miliony

Karlovarské městské divadlo se dočká částečné opravy.

O zhruba 2,7 milionu korun se radnici prodraží rekonstrukce Karlovarského městského divadla. Památka, která pochází z...

Najdete na iDNES.cz