Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Policejní pátrači se nezastaví, každým rokem hledají stovky lidí

  • 1
Dívka zastlaná v přítelově posteli nebo zavřená ve skříňce. I takové finty zkouší na policejní pátrače ti, kteří se rozhodnou zmizet ze světa. Od roku 2007 ovšem marně. Pátrači v Karlovarském kraji mají totiž od tohoto roku stoprocentní úspěšnost při hledání pohřešovaných osob.

Loni vyhlásili pátrání po 868 osobách. „Z toho 140 bylo pohřešovaných, zbytek tvořili hledaní pachatelé trestných činů,“ konstatoval krajský policejní mluvčí Pavel Valenta.

Více než polovina pohřešovaných pak byli mladí lidé do osmnácti let. Právě teenageři si občas v útěcích doslova libují. „Někteří chtějí, abychom po nich pátrali, aby byli v televizi, v novinách. Na útěku proto pravidelně sledují média. Většinou jsou to děti z problémových rodin,“ vysvětlil Valenta.

Samostatnou kapitolou jsou takříkajíc notoričtí útěkáři, převážně chovanci výchovných ústavů pro mládež. Jenom vloni se jich na cesty vydalo 112. Pro policisty jsou prakticky denním problémem. 

„Jsou mezi nimi i děti, které mají na svém kontě tři desítky útěků,“ poznamenal policejní mluvčí Pavel Valenta. Na rozdíl od dětí, které odcházejí ze špatně fungujících rodin, se ovšem tito teenageři na útěku dopouštějí trestných činů. 

„Majetkových a bohužel i násilných,“ potvrdil Valenta. Útěkáři mezi 15 a 18 lety jich měli loni na svědomí dvanáct, mladší dokonce 23.

I když jsou pátrači veskrze úspěšní, i v jejich skříních se najdou nějací ti kostlivci. V šanonech těch karlovarských jsou to čtyři jména. 

Od roku 2000 jsou pohřešováni Marek Vokáč a Josef Kocián, od roku 2004 Albert Herold a o rok později zmizel Tomáš Šindelář. „U něj je ovšem nanejvýš pravděpodobné, že je v cizině,“ upřesnila Lenka Medunová, vedoucí pátračů na Karlovarsku.

V seznamu dlouhodobě pohřešovaných figurovala ještě další dvě jména: David Novák a Alena Thyssen - Bornemisza von Kászon. Když po nich ale policisté začali pátrat, ukázalo se, že oba mají na svědomí trestnou činnost. 

„V případě Nováka to byly podvody, von Kászon, která užívá i jména Alena Wiesnerová, se pak dopustila zpronevěry,“ vysvětlila kriminalistka z problematiky pátrání. A proto oba z kolonky „pohřešovaný“ policisté přeřadili mezi hledané pachatele trestných činů.

Děti i seniory hledá vrtulník

Když se ztratí senior či dítě, mají policejní pátrači pohotovost. Do akce vyrážejí prakticky okamžitě. Informace o pohřešovaných pak neprodleně poskytují médiím. Využívají moderní operativní techniky, když selže ona i fyzické pátrání v okolí místa bydliště pohřešovaného, vzlétá policejní vrtulník. Loni se nad Karlovarskem objevil celkem třikrát. 

„Ve spolupráci s vrtulníkem se nám podařilo například najít tříletou holčičku, a to pět kilometrů od domova,“ zavzpomínala Lenka Medunová. „V těchto případech nám samozřejmě také velice pomáhají média.“

I když to leckdy vypadá, že práce policejních pátračů je vždy zakončena šťastným shledáním, není tomu úplně tak. Do jejich povinností totiž patří i hledání totožnosti mrtvých. Loni se to týkalo tří těl. Díky testům DNA se ke všem podařilo přiřadit jména.

Ve statistikách policistů na Karlovarsku je ale stále sedm těl, u nichž se doposud totožnost zjistit nepodařilo. „Jsou z let 1998 až 2015,“ potvrdila kriminalistka Lenka Medunová.