Policista ve vozidle s radarem při měření rychlosti v sokolovské Tovární ulici.

Policista ve vozidle s radarem při měření rychlosti v sokolovské Tovární ulici. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lidé dávali tipy policii, kde měřit radarem. Posílali je i do lesa

  • 10
Policejní hlídky si ve středu i v Karlovarském kraji posvítily na řidiče, kteří jezdí příliš rychle. Tipy na místa, kde mají stát s radarem, jim přitom dávali sami obyvatelé. Našli se i vtipálci, kteří je posílali na místa, kde auta nejezdí.

Na první pohled nenápadná škodovka stojící u autobusové zastávky v sokolovské Tovární ulici strach nevzbuzovala. Až do chvíle, kdy se ozvalo: „Černý passat, šedesát sedm kilometrů v hodině,“ promluvil do ticha policista, který přes vysílačku nasměroval své kolegy na řidiče nedodržujícího padesátku.

On a desítky policistů se připojili do prvního ročníku akce Speed marathon, cílem bylo měřit rychlost na místech, které strážci zákona vybrali z podnětů veřejnosti.

„Celkem přišlo několik stovek tipů. Občané hlasovali na internetové adrese, kde jsme si místa k měření zjistili a vytipovali ta nejvhodnější pro měření stanovených limitů rychlosti jízdy,“ vysvětlil vedoucí krajské dopravní policie Pavel Žíha.

Nejvíce míst označili lidé v Karlových Varech a v Sokolově. Našli se ale i vtipálci, kteří strážce zákona posílali měřit rychlost do lesa u Merklína nebo do Vodní nádrže Žlutice.

„Jedním rysem českého národa je dělat si z některých věcí srandu. Takže vtípky nás nepřekvapily,“ vzal s úsměvem recesi Žíha. Vedoucího krajské dopravky ale mile potěšilo, kolik tipů od veřejnosti bylo přínosných. „Našla se i zajímavá místa, která určitě využijeme i při běžné kontrole rychlosti jízdy,“ přislíbil Žíha.

Podle policistů v terénu byla celorepublikově avizovaná akce znát i na silnicích. „Dnes opravdu dali řidiči nohu z plynu, je to vidět,“ všiml si hlídkující policista v Tovární ulici. Ten také případné silniční piráty upozornil na výbavu policejních aut. „Měříme rychlost jak před námi, tak i za námi,“ prozradil.

Z tipů od lidí vyplynulo, že obyvatele kraje překvapivě nezajímá překračování rychlosti na hlavních tazích. Nejvíce požadavků na měření radarem je z ulic, kde bydlí.

„Policie se snaží měřit rychlost ve městech i mimo ně. V obcích je problémem volba vhodného místa, protože policista musí kontrolované vozidlo odstavit na bezpečném místě, a těch není ve městech mnoho,“ dodal vedoucí dopravní policie.