Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie obvinila ředitelku školy, která kvůli dotacím omladila žáky

  13:26aktualizováno  13:26
Až osm let za mřížemi hrozí odvolané ředitelce Základní umělecké školy v Horním Slavkově Olze Müllerové. Kriminalisté ji v těchto dnech obvinili z dotačního podvodu. Ředitelka podle nich s využitím nepravdivých údajů o počtu a věku žáků obrala stát na dotacích o více než 1,5 milionu korun.
Podle nového ředitele slavkovské umělecké školy Jana Zapfa kauza organizaci nijak nepoškodila v očích rodičů. Zájem o studium je velký a kapacita 380 žáků ve škole a její loketské pobočce je naplněna. (ilustrační foto)

Podle nového ředitele slavkovské umělecké školy Jana Zapfa kauza organizaci nijak nepoškodila v očích rodičů. Zájem o studium je velký a kapacita 380 žáků ve škole a její loketské pobočce je naplněna. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Rozsáhlé machinace se státními dotacemi v hornoslavkovské ZUŠ odhalila loni v březnu kontrola z radnice zkoumající hospodaření za rok 2011.

Úředníci zjistili, že škola přepisovala rodná čísla žáků. Dospělé studenty omlazovala, aby získala statisíce korun navíc. Z nedotovaných žáků dělala dotované.

Policie v těchto dnech pouze obecně informovala, že kriminalisté obvinili šestapadesátiletou ženu za dotační podvody ve funkci ředitelky jedné ze ZUŠ na Sokolovsku. Podle zjištění MF DNES se jedná právě o Olgu Müllerovou.

"Obviněná ve statistických výkazech uváděla nepravdivé, upravené či zkreslené údaje o počtu a věku žáků v jednotlivých vzdělávacích oborech. Dosáhla tím vyplacení vyšších příspěvků ze státního rozpočtu," upřesnila policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Při vyšetřování dotačního podvodu vyšlo najevo, že Müllerová předkládala upravené údaje v rozmezí let 2009 až 2012.

Bývalá ředitelka je ve škole stále zaměstnaná. "Paní Müllerová je v současné době v pracovní neschopnosti," informoval nový ředitel Jan Zapf. K počínání Müllerové se nechtěl vyjadřovat.

Podle něho kauza organizaci nijak nepoškodila v očích rodičů. Zájem o studium je velký a kapacita 380 žáků ve škole a její loketské pobočce je naplněna. To potvrdil i hornoslavkovský starosta Martin Kasal.

Aktuální kontakt na Müllerovou nemají ve škole ani na radnici k dispozici. Vyjádření bývalé ředitelky na nemocenské se proto nepodařilo získat.

"My s ní komunikujeme jen písemně," konstatoval Kasal. Minulý rok při odhalení machinací Müllerová nezvedala telefony a odmítala se k případu vyjádřit.

Na nesrovnalosti upozornil radnici anonym

Bývalá starostka Jana Vildumetzová už dříve informovala, že kontrolu do ZUŠ poslala rada města na základě anonymního upozornění, které poukazovalo na nesrovnalosti v údajích žáků.

Ukázalo se, že vedení školy například v předminulém školním roce ubralo patnáct let zpěvačce, které bylo 33 let. U čtyř studentů souhlasil pouze den a měsíc narození, nikoliv však rok. Škodu 253 tisíc korun navíc utrpělo město tím, že organizace vybrala od žáků nižší školné, než podle ceníku měla shromáždit.

Škola také podle zjištění České školní inspekce uměle navyšovala počet žáků. V září je zapsala, v říjnu zase odhlásila. Státní dotaci však na ně obdržela. Podle informací MF DNES státu vznikla škoda přibližně 1,5 milionu korun, čemuž odpovídá i výsledek vyšetřování kriminalistů.

Vildumetzová se na základě zjištění kontroly obávala, že základní umělecká škola nebude mít prostředky na to, aby vysokou neoprávněně získanou dotaci vrátila. "Až inspektoři škodu definitivně vyčíslí, bude ji muset zaplatit město a vymáhat od toho, kdo ji způsobil. To bude jistě běh na dlouhou trať," poznamenala.

"Zatím se na nás nikdo s požadavkem náhrady škody neobrátil. Teď to má v rukou policie a čekáme na další postup," uvedl ve středu starosta Kasal.

Autoři: ,


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz