Dodatečné volby zorganizovala v Tatrovicích policie. Ilustrační snímek

Dodatečné volby zorganizovala v Tatrovicích policie. Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Policie zorganizovala v Tatrovicích volby a přiřkla výhru nezávislým

  • 1
Dodatečné volby zorganizovala v Tatrovicích policie. Už dříve navíc dala za pravdu poraženým nezávislým, kteří si v trestním oznámení stěžovali, že loňské říjnové hlasování bylo zmanipulované a že ODS nevyhrála čestně.

Vyšetřovatelé byli velmi důkladní a všech 113 lidí, kteří přišli k urně, se vyptávali, komu hlas dali. Výsledek "policejních" voleb je velmi překvapivý a úplně opačný než u těch řádných: 1. místo SNK 441 hlasů, 2. ODS 238 hlasů, 3. Sdružení Za dobré vztahy v obci 53 hlasů.

Obrovským rozdílem mezi zjištěním policie a výsledkem voleb se bude zabývat i Ústavní soud. Právě k němu podali tatrovičtí nezávislí stížnost.

Domáhají se nových voleb. "Čekáme, že se uskuteční. A že Ústavní soud řekne, že Krajský soud v Plzni, který vloni na podzim potvrdil platnost tatrovických voleb, pochybil, když nevyslechl všechny svědky," řekl Hynek Ošťádal z SNK v Tatrovicích.

Takovou možnost připouští i ministerstvo vnitra. "Ústavní soud o tom může rozhodnout i tři čtvrtě roku poté, co se věcí zabýval krajský soud," uvedla Petra Schneiderová z ministerstva vnitra.

ODS výsledky brání

Opoziční nezávislí na základě výsledků vyšetřování vyzvali ostatní zastupitele, aby odstoupili. Poslanci za ODS se však výzvě vysmáli.

Starosta Luděk Němec (ODS) tvrdí, že obecní volby se odehrály v naprostém pořádku. Velké rozdíly v číslech vysvětluje tak, že ve volební místnosti při tajném hlasování za plentou byli občané svobodní.

"U výslechu na policii už ale pak mohou říct cokoliv," konstatoval Němec. Podle něho policie postupovala nedemokraticky a je se SNK provázána. "Nemám důvod odstoupit," dodal.

Zajímavé je, že jen 17 ze 113 tatrovických občanů se odmítlo policistům svěřit. A ještě zajímavěji vypadá fakt, že tyto nejisté hlasy vyšetřovatelé připočítali raději na konto ODS. I tak Občanská demokratická strana policejní volby drtivě prohrála.

Jak konkrétně k falšování výsledků došlo a kdo je tedy viníkem, kriminalisté nezjistili a případ odložili. "Hypotézy existují, ale důkazy nemáme," poznamenal za opozici Hynek Ošťádal.

Starosta Němec tvrdí, že výměna lístků v urně nepřipadá v úvahu ani teoreticky. "Policii jsme předali všech 180 vytištěných hlasovacích lístků včetně těch prázdných, které jsme měli v rezervě. Jak by to tedy ten neznámý pachatel udělal?" diví se Němec.

Jakékoliv dodatečné sondování, jak kdo hlasoval, je zbytečné i podle Krajského soudu v Plzni. Ten se regulérností tatrovického hlasování zabýval hned po volbách a označil je za platné, i když 60 procent voličů ve vsi podepsalo petici, že oni ODS hlas nedali.

"Z povahy tajného hlasování vyplývá, že výsledek není možné zpochybnit pozdějším veřejným prohlášením voličů o tom, kterou stranu nebo kandidáta nevolili," uvedl ve svém usnesení vloni v listopadu soudce Václav Roučka.