Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do školních lavic v Sokolově poprvé zasednou i budoucí policisté

  11:23aktualizováno  11:23
Další studijní obor přibude od příštího týdne v Sokolově. Vyšší policejní škola a Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Praze tam spustí výuku budoucích policistů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Markéta ŠubrtováiDNES.cz

Do prvního ročníku nastupují do prostor sokolovské integrované školy (ISŠTE) studenti bezpečnostně právní činnosti. „Studentů bude šestadvacet a pan náměstek Kubis jede dnes do Prahy, kde se koná slavnostní zahájení z hlediska střední policejní školy. V úterý už budou studenti v pobočce v Sokolově,“ informovala hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Karlovarský kraj bude třetím místem, kde bude škola působit. V Sokolově začnou studovat ti, kteří zvládli přijímací zkoušky v pražské centrále, nicméně se kvůli vysokému počtu zájemců na policejní školu nedostali.

Podle ředitele ISŠTE Pavla Januse jsou ze šestadvaceti studentů tři z Karlovarského kraje.

„Je to samozřejmě důsledek toho, že ten takzvaný pozdní výběr byl učiněn z převisu z Prahy. Zcela náhodně posbíral žáky například z Olomouce, Ostravy, Kolína, Nymburka, Tábora, Liberce a tak dále. Nejbližší žák je z Louček, dále je to Kynšperk a Dolní Žandov,“ přiblížil.

Sokolovská integrovaná střední škola už je na zahájení výuky budoucích policistů připravená a v současné době řeší administrativu, aby se během prvního zářijového týdne mohli studenti ubytovat na internátu.

„Byl jsem se tam podívat. Je to krásné, moderní, nové, takže standardy, které jsme slíbili nebo na kterých jsme se dohodli, ty jsme splnili,“ řekl Pavel Janus.

Do školy se každý den jezdí dívat rodiče přespolních studentů a ředitel je prostory provází. ISŠTE má kvůli tomu smlouvu s pražskou centrálou, která se netýká jen samotných prostor, ale také zaměstnanců a učitelů všeobecně vzdělávacích předmětů. To byla od začátku i ředitelova podmínka - tedy aby odborné věci řešili specialisté v oboru.

„V prvním ročníku se jedná v 96 procentech o všeobecně vzdělávací předměty, až poté přicházejí ty odborné. Je to obor bezpečnostně právní činnost, tedy nic, co bychom nyní nezvládli - čeština, matematika, tělocvik a podobně, to vše máme zajištěné,“ popsal Pavel Janus.

Škola už připravila i učebny a zájemci o policejní povolání se budou moci pohybovat po celém areálu ISŠTE. Zároveň ale dostanou i vlastní kmenové prostory. V kanceláři bude sedět pověřený zástupce z Prahy, který bude na vše dohlížet.

Vedení kraje si od pobočky slibuje to, že by její absolventi mohli zůstat v západních Čechách. Tak by se mohlo předejít nedostatku policistů. Těch je totiž v Karlovarském kraji výrazný podstav.

Podle Petra Macháčka, ředitele krajského ředitelství pro Karlovarský kraj, jich aktuálně chybí 112. „To se však nikterak negativně neodráží v zajištění bezpečnosti,“ zdůraznil.

Policisté vyplácejí novým členům sboru náborový příspěvek ve výši 110 tisíc korun. V letošním roce krajské vedení policie vyplatilo sedmi novým členům sboru více než tři čtvrtě milionu korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Taxikář zachránil seniorům úspory, které měl odvézt podvodníkovi

Ilustrační snímek

Zřejmě celoživotní úspory zachránil seniorům na Sokolovsku všímavý taxikář. Toho pro peníze poslal podvodník, který se...

V Krušných horách vznikne obří areál, nabídne třicet kilometrů sjezdovek

Klínovecká sjezdovka Dámská

Obrovské zimní středisko vzniká v Krušných horách. Může za to chystané propojení skiareálu na Klínovci se sousedním...Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Muž hrozil v obci kdekomu, s nožem v ruce šel i na policisty

Soudce poslal muže do vazby

Kriminalisté stíhají muže, který v malé obci na Karlovarsku vyhrožoval komu mohl. S nožem v ruce například děsil hosty...

Řidiče na D6 ochrání před srážkami s lesní zvěří nové oplocení

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Doposud nechráněné úseky D6 v regionu začalo Ředitelství silnic a dálnic oplocovat. Smyslem akce je, aby byla dálnice...

Palírny a moštárny v kraji nestíhají, lidé vozí jablka, řepu i rybíz

Kdo na Moravě a ve Slezsku jen trochu může, nechává si velkou část úrody ovoce

Provozovatelé moštáren a palíren z celého Karlovarského kraje nevědí, kam dřív skočit. Přestože bylo letos extrémní...

Najdete na iDNES.cz