Do školních lavic v Sokolově poprvé zasednou i budoucí policisté

  11:23aktualizováno  11:23
Další studijní obor přibude od příštího týdne v Sokolově. Vyšší policejní škola a Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Praze tam spustí výuku budoucích policistů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Markéta ŠubrtováiDNES.cz

Do prvního ročníku nastupují do prostor sokolovské integrované školy (ISŠTE) studenti bezpečnostně právní činnosti. „Studentů bude šestadvacet a pan náměstek Kubis jede dnes do Prahy, kde se koná slavnostní zahájení z hlediska střední policejní školy. V úterý už budou studenti v pobočce v Sokolově,“ informovala hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Karlovarský kraj bude třetím místem, kde bude škola působit. V Sokolově začnou studovat ti, kteří zvládli přijímací zkoušky v pražské centrále, nicméně se kvůli vysokému počtu zájemců na policejní školu nedostali.

Podle ředitele ISŠTE Pavla Januse jsou ze šestadvaceti studentů tři z Karlovarského kraje.

„Je to samozřejmě důsledek toho, že ten takzvaný pozdní výběr byl učiněn z převisu z Prahy. Zcela náhodně posbíral žáky například z Olomouce, Ostravy, Kolína, Nymburka, Tábora, Liberce a tak dále. Nejbližší žák je z Louček, dále je to Kynšperk a Dolní Žandov,“ přiblížil.

Sokolovská integrovaná střední škola už je na zahájení výuky budoucích policistů připravená a v současné době řeší administrativu, aby se během prvního zářijového týdne mohli studenti ubytovat na internátu.

„Byl jsem se tam podívat. Je to krásné, moderní, nové, takže standardy, které jsme slíbili nebo na kterých jsme se dohodli, ty jsme splnili,“ řekl Pavel Janus.

Do školy se každý den jezdí dívat rodiče přespolních studentů a ředitel je prostory provází. ISŠTE má kvůli tomu smlouvu s pražskou centrálou, která se netýká jen samotných prostor, ale také zaměstnanců a učitelů všeobecně vzdělávacích předmětů. To byla od začátku i ředitelova podmínka - tedy aby odborné věci řešili specialisté v oboru.

„V prvním ročníku se jedná v 96 procentech o všeobecně vzdělávací předměty, až poté přicházejí ty odborné. Je to obor bezpečnostně právní činnost, tedy nic, co bychom nyní nezvládli - čeština, matematika, tělocvik a podobně, to vše máme zajištěné,“ popsal Pavel Janus.

Škola už připravila i učebny a zájemci o policejní povolání se budou moci pohybovat po celém areálu ISŠTE. Zároveň ale dostanou i vlastní kmenové prostory. V kanceláři bude sedět pověřený zástupce z Prahy, který bude na vše dohlížet.

Vedení kraje si od pobočky slibuje to, že by její absolventi mohli zůstat v západních Čechách. Tak by se mohlo předejít nedostatku policistů. Těch je totiž v Karlovarském kraji výrazný podstav.

Podle Petra Macháčka, ředitele krajského ředitelství pro Karlovarský kraj, jich aktuálně chybí 112. „To se však nikterak negativně neodráží v zajištění bezpečnosti,“ zdůraznil.

Policisté vyplácejí novým členům sboru náborový příspěvek ve výši 110 tisíc korun. V letošním roce krajské vedení policie vyplatilo sedmi novým členům sboru více než tři čtvrtě milionu korun.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Opilec si spletl byt. Když se uvnitř svlékl, majitel ho vyhodil a okradl

Ilustrační snímek

Přílišné popíjení alkoholu se vymstilo muži ze Sokolovska, který si v opilosti spletl byt. Protože bylo otevřeno,...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

Archeolog Jiří Klsák při vykopávání sochy Poutníka na Dianě

Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v...

Další z rubriky

Karlovarští zastupitelé se postavili proti škole civilních pilotů F Air

Letiště v Karlových Varech.

Po petici obyvatel i nesouhlas Karlových Varů. Takové reakce vyvolal ohlášený příchod letecké školy pro civilní piloty...

Turisté si oblíbili tajuplné štoly, důlní díla měla povedenou sezonu

Jáchymovská Štola č. 1

Nejen zámky a hrady byly letos turistickým lákadlem Karlovarského kraje. S návštěvností jsou spokojení i správci...

Cyklisté u Chebu už nebudou muset přejíždět silnici, podjedou ji tunelem

Cyklostezka Cheb-Waldsassen na tělese bývalé železniční trati.

Cyklostezka vedoucí z Chebu na německý Waldsassen bude bezpečnější. Cyklisté už v úseku U Kočího nebudou muset...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz