Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český pervitin z tržnic proniká už hluboko za hranice Německa

  18:33aktualizováno  18:33
Pervitin z českého pohraničí ohrožuje stále víc mladých lidí nejen v bavorských oblastech sousedících s Českou republikou. Levný metamfetaminový mor z vietnamských tržnic totiž proniká i do německého vnitrozemí.
Důraznější postup a lepší spolupráce policejních složek z Čech a Bavorska v poslední době částečně ztížily pašování drog do Německa. (ilustrační foto)

Důraznější postup a lepší spolupráce policejních složek z Čech a Bavorska v poslední době částečně ztížily pašování drog do Německa. (ilustrační foto) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Represivní nasazení společných policejních složek z České republiky a Německa se osvědčilo v boji proti pašování drog, zvlášť pervitinu. Teď chtějí organizace z obou stran hranice spojit síly v prevenci. Tak by se dal shrnout výsledek přeshraničního jednání policistů, preventistů i terapeutů, které se v pondělí uskutečnilo v bavorském Weidenu.

"Na problém jsme zareagovali pozdě, vzájemné obviňování nikam nevedlo," připustil Gerhard Kronos z weidenské kliniky, která se zabývá pomocí drogově závislým a působí v hnutí Need no Speed, což by se dalo volně přeložit jako Nepotřebujeme pervitin.

Důraznější postup a lepší spolupráce policejních složek z Čech a Bavorska v poslední době částečně ztížily pašování drog do Německa. "Podle našich zkušeností ale policisté stíhají asi tři čtvrtiny konzumentů a jen malou část dealerů," naznačil Kronos.

Problém podle něj v Bavorsku v posledních letech narůstá. "Ještě před třemi roky se týkal hlavně příhraničních regionů, nyní už zasáhl téměř celé Bavorsko," uvedl terapeut. A doložil to konkrétními čísly.

"V roce 2010 se na nás obrátilo se žádostí o pomoc 31 závislých na pervitinu, letos už to bylo 114 mladých lidí," poznamenal Kronos, podle nějž se závislost na metamfetaminech vyšplhala na druhé místo, hned za alkoholem.

"Za rok jsme měli asi 600 závislých klientů. Zvolna klesá množství mladých lidí, kteří užívají marihuanu, u heroinu je to v současné době okrajový problém," vysvětlil Kronos.

Nelze stavět jen na represi

V celém Německu připadají na tisícovku obyvatel asi čtyři drogově závislí. V Bavorsku, které se snaží omezit příliv drog z Čech, ale přesná čísla chybějí.

"Nelze problém zjednodušovat jen na přísun drog z České republiky," připustil Kronos. Podle něj se do Spolkové republiky ve velkém dostávají omamné látky třeba z Číny nebo pobaltských zemí.

Velká koncentrace výrobců a distributorů omamných látek je značným problémem i v Karlovarském kraji. "Region patří vedle hlavního města, severních Čech a severní Moravy mezi ty, kde je počet konzumentů nejvyšší," reagoval na dotaz MF DNES Vladimír Sklenář z oddělení prevence a speciálního vzdělávání ministerstva školství.

Sklenář upozornil, že nelze stavět jen na represi. "Spojené státy nemají v boji proti drogám lepší výsledky než třeba Nizozemí. To, že se tvrdou represí drogový problém vyřeší, je iluze," upozornil Vladimír Sklenář. Nabídl, že by se české organizace mohly s německými partnery podělit o zkušenosti s preventivními programy.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz