Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po prohraných volbách končí někteří neúspěšní politici i u psychiatra

  15:10aktualizováno  15:10
Slušné platy, služební vůz a především vliv. Podobných požitků se musejí vzdát politici, kteří po volbách opouštějí křesla starostů i náměstků. Někteří práci teprve hledají, jiní ji mají a ostatní se zdráhají o budoucnosti mluvit.
Byli zvyklí na spoustu práce a teď jim nikdo ani nezavolá. Politici neúspěšní ve volbách teď končí i v ordinacích psychiatrů. Ilustrační snímek

Byli zvyklí na spoustu práce a teď jim nikdo ani nezavolá. Politici neúspěšní ve volbách teď končí i v ordinacích psychiatrů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Práci si hledá bývalý místostarosta Mariánských Lázní za ČSSD Petr Horký. Jako doktor přírodních věd by se mohl vrátit k původní profesi učitele. Připouští ale, že by to bylo těžké. „Přece jen nechci s mými problémy uvádět do rozpaků žádnou školu. Až se vše vyčistí, mohl bych uvažovat o návratu do školství. Ale zatím ne,“ řekl upřímně.

Bývalý místostarosta narážel na to, že chodí ke karlovarskému soudu kvůli obžalobě. Ta mu klade za vinu, že jako likvidátor Podniku bytového hospodářství Karlovy Vary způsobil před lety škodu ve výši 1,34 milionu korun.

A později k tomu přibylo i dvojnásobné zatčení kvůli údajnému braní úplatků. A tak se Horký ještě před volbami zaregistroval jako osoba samostatně výdělečně činná. Náplň své práce vidí v oblasti poradenství.

O tom, co bude dál, nechtějí někteří mluvit

Někteří politici hledají pomoc u psychiatra. „Jednoho takového jsem tady měl před půl hodinou. Dosud mne navštívili celkem tři,“ sdělil minulý pátek karlovarský psychiatr Karel Moravec. Nacionále svých pacientů neprozradil, protože nechtěl porušit lékařské tajemství. Uvedl jen, že všichni bývalí politici byli z jeho spádové oblasti - Karlovarského kraje.

Bývalý starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík (Sdružení místních) si už jednou v minulosti vyzkoušel, co to znamená opustit zadem kancelář starosty. A po posledních komunálních volbách si to nejspíše zopakuje, i když na webových stránkách města je stále vedený jako starosta.

Nebyl zrovna nadšený z toho, že se jej někdo vyptává, co bude dělat. Přitom v minulosti sebevědomě prohlašoval, že má takový majetek, se kterým by pohodlně i s rodinou vyžil do konce svého života. „Moje privátní představy o tom, co a kde budu dělat, nikomu sdělovat nebudu. Mám práce dost,“ odsekl Mlátilík.

Vůbec nadšený z dotazu na zaměstnání nebyl ani bývalý náměstek primátora Jaroslav Růžička (SNK). Ve volbách kandidoval proti vítěznému hnutí KOA primátora Petra Kulhánka.

Stigma politika dělá problémy, říká psychiatr

Psychiatr Moravec se podrážděným reakcím vůbec nediví. „S výjimkou lékařů se bývalí politici obvykle nemají kam vrátit. Obecné stigma politiky jim totiž dělá problém. A není to jen o tom, že už exstarostové, místostarostové či exprimátoři nejsou středem pozornosti, nikdo jim netelefonuje a nic po nich nechce. Návraty do civilního života závisí i na profesi. Je to jako s automobilem. Kdo jednou jezdil ve větším autě, nerad přesedá do menšího,“ podotkl.

Psychiatři říkají, že se politici, kteří neuspěli ve volbách, dostávají do situace lidí, kteří přišli o práci. Dávají si přitom za vinu, že před volbami slepě věřili v úspěch a jejich výsledek považují za nespravedlivý, protože ztratili práci. Úzkosti a stresy je pak ženou do ordinací psychiatrů. „Politici ke mně přišli hlavně proto, že věřili, že budu diskrétní,“ vysvětlil Karel Moravec.

Bývalého starostu Mariánských Lázní Zdeňka Krále (ODS) považuje okolí za dobrého fotografa. U voličů nepropadl, ale po osmi letech se rozhodl dobrovolně odejít. Psychiatra nepotřebuje, ale i tak se musí něčím živit. „Do konce roku budu odpočívat a pak se vracím do své firmy. Ve fotoateliéru se chci věnovat původnímu řemeslu. Po restartu se vrhnu do normálního života. Potřeboval jsem to,“ poznamenal optimisticky.

Ke své profesi ve stavebnictví se chce vrátit i exnáměstek primátora, architekt Petr Bursík (ODS). Situaci vůbec tragicky nebere. Skončila prý jedna životní etapa, vůbec si na ni nemůže stěžovat. Říká, že život jde dál.

Bývalí politici si zatím mohou vybírat, do čeho se v civilu pustí. Mají na to zhruba čtvrt roku. Jak uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál, bývalý náměstek primátora Jaroslav Růžička má nárok na čtyřměsíční odstupné. A jeho kolega, Bursík, který nebyl ve funkci celé volební období, na tříměsíční. Vypočítává se z měsíční odměny, která je u náměstků primátora stanovena na 60 tisíc korun.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz