Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po prohraných volbách končí někteří neúspěšní politici i u psychiatra

  15:10aktualizováno  15:10
Slušné platy, služební vůz a především vliv. Podobných požitků se musejí vzdát politici, kteří po volbách opouštějí křesla starostů i náměstků. Někteří práci teprve hledají, jiní ji mají a ostatní se zdráhají o budoucnosti mluvit.
Byli zvyklí na spoustu práce a teď jim nikdo ani nezavolá. Politici neúspěšní ve volbách teď končí i v ordinacích psychiatrů. Ilustrační snímek

Byli zvyklí na spoustu práce a teď jim nikdo ani nezavolá. Politici neúspěšní ve volbách teď končí i v ordinacích psychiatrů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Práci si hledá bývalý místostarosta Mariánských Lázní za ČSSD Petr Horký. Jako doktor přírodních věd by se mohl vrátit k původní profesi učitele. Připouští ale, že by to bylo těžké. „Přece jen nechci s mými problémy uvádět do rozpaků žádnou školu. Až se vše vyčistí, mohl bych uvažovat o návratu do školství. Ale zatím ne,“ řekl upřímně.

Bývalý místostarosta narážel na to, že chodí ke karlovarskému soudu kvůli obžalobě. Ta mu klade za vinu, že jako likvidátor Podniku bytového hospodářství Karlovy Vary způsobil před lety škodu ve výši 1,34 milionu korun.

A později k tomu přibylo i dvojnásobné zatčení kvůli údajnému braní úplatků. A tak se Horký ještě před volbami zaregistroval jako osoba samostatně výdělečně činná. Náplň své práce vidí v oblasti poradenství.

O tom, co bude dál, nechtějí někteří mluvit

Někteří politici hledají pomoc u psychiatra. „Jednoho takového jsem tady měl před půl hodinou. Dosud mne navštívili celkem tři,“ sdělil minulý pátek karlovarský psychiatr Karel Moravec. Nacionále svých pacientů neprozradil, protože nechtěl porušit lékařské tajemství. Uvedl jen, že všichni bývalí politici byli z jeho spádové oblasti - Karlovarského kraje.

Bývalý starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík (Sdružení místních) si už jednou v minulosti vyzkoušel, co to znamená opustit zadem kancelář starosty. A po posledních komunálních volbách si to nejspíše zopakuje, i když na webových stránkách města je stále vedený jako starosta.

Nebyl zrovna nadšený z toho, že se jej někdo vyptává, co bude dělat. Přitom v minulosti sebevědomě prohlašoval, že má takový majetek, se kterým by pohodlně i s rodinou vyžil do konce svého života. „Moje privátní představy o tom, co a kde budu dělat, nikomu sdělovat nebudu. Mám práce dost,“ odsekl Mlátilík.

Vůbec nadšený z dotazu na zaměstnání nebyl ani bývalý náměstek primátora Jaroslav Růžička (SNK). Ve volbách kandidoval proti vítěznému hnutí KOA primátora Petra Kulhánka.

Stigma politika dělá problémy, říká psychiatr

Psychiatr Moravec se podrážděným reakcím vůbec nediví. „S výjimkou lékařů se bývalí politici obvykle nemají kam vrátit. Obecné stigma politiky jim totiž dělá problém. A není to jen o tom, že už exstarostové, místostarostové či exprimátoři nejsou středem pozornosti, nikdo jim netelefonuje a nic po nich nechce. Návraty do civilního života závisí i na profesi. Je to jako s automobilem. Kdo jednou jezdil ve větším autě, nerad přesedá do menšího,“ podotkl.

Psychiatři říkají, že se politici, kteří neuspěli ve volbách, dostávají do situace lidí, kteří přišli o práci. Dávají si přitom za vinu, že před volbami slepě věřili v úspěch a jejich výsledek považují za nespravedlivý, protože ztratili práci. Úzkosti a stresy je pak ženou do ordinací psychiatrů. „Politici ke mně přišli hlavně proto, že věřili, že budu diskrétní,“ vysvětlil Karel Moravec.

Bývalého starostu Mariánských Lázní Zdeňka Krále (ODS) považuje okolí za dobrého fotografa. U voličů nepropadl, ale po osmi letech se rozhodl dobrovolně odejít. Psychiatra nepotřebuje, ale i tak se musí něčím živit. „Do konce roku budu odpočívat a pak se vracím do své firmy. Ve fotoateliéru se chci věnovat původnímu řemeslu. Po restartu se vrhnu do normálního života. Potřeboval jsem to,“ poznamenal optimisticky.

Ke své profesi ve stavebnictví se chce vrátit i exnáměstek primátora, architekt Petr Bursík (ODS). Situaci vůbec tragicky nebere. Skončila prý jedna životní etapa, vůbec si na ni nemůže stěžovat. Říká, že život jde dál.

Bývalí politici si zatím mohou vybírat, do čeho se v civilu pustí. Mají na to zhruba čtvrt roku. Jak uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál, bývalý náměstek primátora Jaroslav Růžička má nárok na čtyřměsíční odstupné. A jeho kolega, Bursík, který nebyl ve funkci celé volební období, na tříměsíční. Vypočítává se z měsíční odměny, která je u náměstků primátora stanovena na 60 tisíc korun.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

VIDEO: Kraslické razítko s beránkem míří na dopisech do celého světa

Dopisy a pohlednice dostávají v Kraslicích příležitostné poštovní razítko s...

Zaměstnanci pošty v Kraslicích na Sokolovsku opět vyřizují tradiční Velikonoční poštu. Motivem příležitostného razítka...

VIDEO: Nádvoří chebského muzea ozdobila velikonoční koruna s vajíčky

Velikonoční koruna na nádvoří chebského muzea.

Na nádvoří Muzea Cheb se objevila neobvyklá slavnostní výzdoba, takzvaná velikonoční koruna. Je to svazek chvojí,...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Najdete na iDNES.cz