Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ztráta karlovarské nemocnice roste, navrhovaná řešení politici odmítli

  9:15aktualizováno  9:15
Vedení Karlovarského kraje nebude radikálněji řešit nebezpečně rostoucí ztrátu Karlovarské krajské nemocnice. Ta jen za loňský rok dosáhla výše 130 milionů, po lhůtě splatnosti dluží svým dodavatelům 100 milionů a odborníci potichu mluví i o hrozbě insolvence.

Politici ještě dají šanci novému managementu v čele s dosavadním lékařským ředitelem Josefem Märzem. Ten se ujme řízení krajské nemocnice 1. května. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Krajští zastupitelé ve čtvrtek odmítli všechny navržené koncepce, které nabízely i pronájem nebo prodej špitálů v Karlových Varech a Chebu. Politici ČSSD a KSČM ještě dají šanci novému managementu v čele s Josefem Märzem. Ten se ujme řízení krajské nemocnice 1. května.

Josef März řekl, že je schopen srazit finanční propad na minus 60 milionů korun ročně. A možná i na minus 25 až 30 milionů, pokud nemocnici vyjdou vstříc pojišťovny a stát nahradí výpadek po zrušení poplatků.

Zbytek by měl podle Märzova názoru uhradit kraj tak, že přispěje v rámci veřejné služby na provoz ztrátových oddělení, která jsou důležitá a jedinečná.

"Navrhujeme, aby nemocnice poskytovala péči v současném rozsahu. Karlovarská by měla nabízet nákladnější složitější zákroky, Cheb a Sokolov základní akutní péči," řekl März.

Pravicová opozice považuje zachování současného stavu jen za další prodlužování agonie, tápání a za krok zpět. Vytýká náměstkovi hejtmana Miloslavu Čermákovi (ČSSD), že úkol z loňského listopadu nesplnil a nepřišel s žádným řešením, jak vyvést nemocnici z problémů.

Petr Šindelář (ODS) navrhl odvolání Čermáka z funkce, ale neuspěl. "Selhal jste, pane náměstku," tvrdil.

Podle Čermáka jsou ve ztrátě téměř všechny špitály v republice. "Odmítám, že bych selhal. Chci dát šanci managementu." To už ale opozice prý slyšela mnohokrát a dluhy jen rostou.

Ekonomové doporučují pronájem nemocnice

Nemocniční lékař a také krajský zastupitel Oldřich Vastl (Hnutí nezávislých) míní, že je nutné sestavit tým expertů, který rozhodne, jak dál.

"My vlastně ani nevíme, co chceme. Poskytovat základní služby, nebo dělat operace mozku? Nejdřív vznikla iktová jednotka v Sokolově, pak i vedle ve Varech. Není žádná koncepce," vadí Vastlovi.

Návrh na sestavení týmu odborníků, který vypracuje novou koncepci lůžkové péče v regionu, zastupitelé nakonec překvapivě schválili.

Změna je zapotřebí i podle ekonomů z UniCredit Bank. Ty oslovil dosluhující šéf krajské nemocnice Petr Svoboda.

Spočítali, že kumulovaná ztráta se v letech 2009 až 2013 vyšplhala na 328 milionů a hospodaří výrazně hůře, než srovnatelně velké nemocnice v Kolíně, Benešově či Plzni. Její výnosy z léčených pacientů jsou o 20 až 60 procent nižší.

UniCredit Bank jako nejpřijatelnější řešení radila, aby kraj nemocnice v Karlových Varech a v Chebu dlouhodobě pronajal. Zbavil by se odpovědnosti, nutnosti platit ztráty a ponechal by si kontrolní funkce zřizovatele.

Něco podobného nabízela firma Nemos, která řídí špitály v Sokolově a Ostrově. Byla by ochotna od 1. ledna 2015 vést i karlovarskou a chebskou nemocnici s tím, že by jí politici svěřili akcionářská práva (více čtěte zde). I koncepci z dílny Nemosu ale politici odmítli.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Najdete na iDNES.cz