Politici ještě dají šanci novému managementu v čele s dosavadním lékařským ředitelem Josefem Märzem. Ten se ujme řízení krajské nemocnice 1. května.

Politici ještě dají šanci novému managementu v čele s dosavadním lékařským ředitelem Josefem Märzem. Ten se ujme řízení krajské nemocnice 1. května. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ztráta karlovarské nemocnice roste, navrhovaná řešení politici odmítli

  • 2
Vedení Karlovarského kraje nebude radikálněji řešit nebezpečně rostoucí ztrátu Karlovarské krajské nemocnice. Ta jen za loňský rok dosáhla výše 130 milionů, po lhůtě splatnosti dluží svým dodavatelům 100 milionů a odborníci potichu mluví i o hrozbě insolvence.

Krajští zastupitelé ve čtvrtek odmítli všechny navržené koncepce, které nabízely i pronájem nebo prodej špitálů v Karlových Varech a Chebu. Politici ČSSD a KSČM ještě dají šanci novému managementu v čele s Josefem Märzem. Ten se ujme řízení krajské nemocnice 1. května.

Josef März řekl, že je schopen srazit finanční propad na minus 60 milionů korun ročně. A možná i na minus 25 až 30 milionů, pokud nemocnici vyjdou vstříc pojišťovny a stát nahradí výpadek po zrušení poplatků.

Zbytek by měl podle Märzova názoru uhradit kraj tak, že přispěje v rámci veřejné služby na provoz ztrátových oddělení, která jsou důležitá a jedinečná.

"Navrhujeme, aby nemocnice poskytovala péči v současném rozsahu. Karlovarská by měla nabízet nákladnější složitější zákroky, Cheb a Sokolov základní akutní péči," řekl März.

Pravicová opozice považuje zachování současného stavu jen za další prodlužování agonie, tápání a za krok zpět. Vytýká náměstkovi hejtmana Miloslavu Čermákovi (ČSSD), že úkol z loňského listopadu nesplnil a nepřišel s žádným řešením, jak vyvést nemocnici z problémů.

Petr Šindelář (ODS) navrhl odvolání Čermáka z funkce, ale neuspěl. "Selhal jste, pane náměstku," tvrdil.

Podle Čermáka jsou ve ztrátě téměř všechny špitály v republice. "Odmítám, že bych selhal. Chci dát šanci managementu." To už ale opozice prý slyšela mnohokrát a dluhy jen rostou.

Ekonomové doporučují pronájem nemocnice

Nemocniční lékař a také krajský zastupitel Oldřich Vastl (Hnutí nezávislých) míní, že je nutné sestavit tým expertů, který rozhodne, jak dál.

"My vlastně ani nevíme, co chceme. Poskytovat základní služby, nebo dělat operace mozku? Nejdřív vznikla iktová jednotka v Sokolově, pak i vedle ve Varech. Není žádná koncepce," vadí Vastlovi.

Návrh na sestavení týmu odborníků, který vypracuje novou koncepci lůžkové péče v regionu, zastupitelé nakonec překvapivě schválili.

Změna je zapotřebí i podle ekonomů z UniCredit Bank. Ty oslovil dosluhující šéf krajské nemocnice Petr Svoboda.

Spočítali, že kumulovaná ztráta se v letech 2009 až 2013 vyšplhala na 328 milionů a hospodaří výrazně hůře, než srovnatelně velké nemocnice v Kolíně, Benešově či Plzni. Její výnosy z léčených pacientů jsou o 20 až 60 procent nižší.

UniCredit Bank jako nejpřijatelnější řešení radila, aby kraj nemocnice v Karlových Varech a v Chebu dlouhodobě pronajal. Zbavil by se odpovědnosti, nutnosti platit ztráty a ponechal by si kontrolní funkce zřizovatele.

Něco podobného nabízela firma Nemos, která řídí špitály v Sokolově a Ostrově. Byla by ochotna od 1. ledna 2015 vést i karlovarskou a chebskou nemocnici s tím, že by jí politici svěřili akcionářská práva (více čtěte zde). I koncepci z dílny Nemosu ale politici odmítli.