Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sociální demokraté dostanou na cestu do krajské opozice odměnu

  8:54aktualizováno  8:54
Osm let byli součástí karlovarské krajské koalice sociální demokraté. Nyní je čeká opoziční role. Ze své kanceláře na krajském úřadu se odstěhuje hejtman Martin Havel, jeho první náměstek Jakub Pánik, radní pro školství Edmund Janisch a náměstek pro sociální oblast Miloslav Čermák. A neodejdou s prázdnou.

Hejtman Martin Havel je jedním z čtyř politiků ČSSD, kteří na krajském úřadu končí. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Právě posledně jmenovaný politik byl v křesle ze všech svých kolegů nejdéle.

„Osm let jsem dělal náměstka pro sociální oblast, dva roky jsem k tomu měl ještě zdravotnictví. Ve funkci jsem od 13. listopadu 2008 a vypadá to, že zhruba ke stejnému datu také skončím,“ řekl Miloslav Čermák.

Nezaměstnaným ale určitě nezůstane. Dostal už několik pracovních nabídek. „Budu všechny zvažovat, postupně si je vyhodnocuji,“ řekl.

Kdo končí na krajském úřadě

Martin Havel - hejtman
V čele kraje stojí od loňského března. Vystřídal bývalého hejtmana za ČSSD Josefa Novotného. Předtím působil jako jeho náměstek. Je advokátem.

Jakub Pánik - hejtmanův náměstek pro dopravu a zdravotnictví
Ve funkci je rovněž od loňského března. Předtím byl krajským zastupitelem, věnoval se stavebnictví.

Miloslav Čermák - hejtmanův náměstek pro sociální oblast
Ve funkci je od roku 2008, předtím působil jako stavební technik a specialista v oboru bezpečnosti.

Edmund Janisch - krajský radní pro školství
Je dlouholetým členem ČSSD, vykonával již řadu politických funkcí. Pracoval jako středoškolský učitel, později jako ředitel obchodní akademie.

Ostatní tři politici na rozdíl od něj nic vyhodnocovat nemusejí. O tom, co budou dělat, mají jasno.

„Mám velmi konkrétní plán, čím se budu zabývat po ukončení svého angažmá uvolněného politika. Jsem ale bývalý muzikant a muzikanti vždycky říkají, že něco nechtějí zakřiknout,“ naznačil Martin Havel.

Víc neprozradil kromě toho, že hrou na bicí ani klavír se živit nehodlá. Pokud by budoucí zaměstnání uvedl, nebylo by to podle něj seriózní vůči jeho budoucímu spolupracovníkovi. „Není na tom ale nic tajemného, jedná se jednoznačně o soukromý sektor,“ řekl.

Martin Havel působil v krajské radě ještě během předchozí koalice mezi ČSSD a KSČM. Po koaliční roztržce ale funkci složil a vrátil se ke své původní profesi, což je advokacie. Že se k ní vrátí znovu, nevyloučil.

Vicehejtman Jakub Pánik se z krajského úřadu vrhne rovněž do soukromého sektoru a vrátí se k podnikání ve stavebnictví. „Svým způsobem jsem rád, že budu moci rozvíjet své aktivity i na území Karlovarského kraje,“ prozradil. Do doby, než se stal náměstkem, prý nikdy nepředpokládal, že někdy bude v uvolněné politické funkci.

„Chtěl jsem si to vyzkoušet. Je to super zážitek na celý život a jsem strašně rád, že jsem s těmi všemi lidmi na kraji mohl spolupracovat,“ zhodnotil.

Plány má i končící radní pro školství Edmund Janisch. „Chtěl bych být ve školské komisi a rozvíjet své vztahy s michiganskou univerzitou,“ řekl. Spolupracoval s ní, když organizoval výměnné pobytu studentů.

Na zvolení nové vlády kraj už několik dní čeká. Zatím totiž není vypořádaná poslední námitka na neplatnost voleb. „Slibuji, že jakmile obdržím usnesení soudu, respektive zjistím, že soud rozhodl a byla zamítnutá stížnost na neplatnost voleb, svolám v prvním možném termínu ustavující zastupitelstvo,“ řekl hejtman. Nejzazším termínem je 25. listopad.

Všem čtyřem politikům náleží podle zákona odměna po skončení funkčního období, a to ve výši dosavadní měsíční odměny. Vyplácí se tři měsíce od konání krajských voleb, neboť nikdo z nich nebyl znovu zvolen do uvolněné funkce.

V případě hejtmana to je 86 467 korun, náměstci Jakub Pánik a Miloslav Čermák dostanou 78 515 korun a radní Edmund Janisch 63 100 korun.

Z devítičlenné rady vykonávali kromě sociálních demokratů všichni své funkce jako „neplacení“. Na svém místě - nyní ale již na plný úvazek, zůstane jediný politik, a to Dalibor Blažek z Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí (HNHRM). Ponechá si resort majetku.

Jeho kolegové Petr Zahradníček z TOP 09 a Jiří Červenka z ODS budou nadále ve vedení svých měst, tedy Lokte a Aše.

Radní pro životní prostředí Josef Hora z HNHRM se z 15. místa kandidátky do zastupitelstva neprobojoval a radní pro vnitřní záležitosti a management Petr Šindelář z ODS již nekandidoval.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Opilý řidič zapadl dvakrát, na auto si bez dovolení půjčil bagr

Místo dopravní nehody, kde řidič zapadl s osobákem a později i s bagrem.

Hned dvakrát zapadl opilý řidič, který nezvládl jízdu na silnici u Bochova na Karlovarsku. Poprvé se svým autem,...

Najdete na iDNES.cz