Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volební karty v kraji jsou rozdány. Tentokrát je jich o něco víc

  9:39aktualizováno  9:39
Z osmnácti stran a hnutí si mohou vybírat voliči z Karlovarského kraje, až půjdou 25. a 26. října k předčasným parlamentním volbám. Tolik partají podalo kandidátky do úterý, kdy jim vypršel termín. Minule kandidovalo šestnáct uskupení.
V Karlovarském kraji se o hlasy voličů uchází osmnáct uskupení.

V Karlovarském kraji se o hlasy voličů uchází osmnáct uskupení. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Z malého Karlovarského kraje vzejde pět poslanců - při minulých volbách získaly po jednom křesle ČSSD, ODS, TOP 09, KSČM a Věci veřejné.

Staronovým hejtmanem na Karlovarsku je Josef Novotný z ČSSD.

Hejtman Josef Novotný (ČSSD)

Letos ale otázka zní: Přiblíží se v kraji vůbec někdo největšímu favoritovi - tedy sociálním demokratům? I díky lídrovi, jímž je současný hejtman Josef Novotný, má ČSSD velmi silnou pozici. "O tom, kdo bude jedničkou, nemohlo být pochyb. Novotný byl jasnou volbou," prohlásil krajský šéf ČSSD Miloslav Čermák.

Ovšem pokud by se Novotný do Sněmovny dostal, nemohl by už podle nových vnitřních pravidel ČSSD zastávat obě funkce. Do půl roku by si musel vybrat, jestli odejde z hejtmanství, nebo ze Sněmovny. A je pravděpodobné, že by chtěl poslancovat.

Jakub Pánik ztratil důvěru, na kandidátce není

Na kandidátce ČSSD nefiguruje jméno bývalého krajského šéfa sociální demokracie Jakuba Pánika. Toho kolegové sesadili pro ztrátu důvěry. Byl totiž spojován s problémy v dotačním programu ROP Severozápad (více čtěte zde).

Pavel P. Ries (vlevo) a Martin J. Kadrman z iniciativy Zachraňte lázně Kyselka!

Pavel P. Ries (vlevo) a Martin J. Kadrman v Kyselce.

Ani další strany nelenily a vytáhly do popředí plejádu zajímavých jmen. Řeč je třeba o Pavlu Riesovi. Povede v kraji hnutí Úsvit Tomia Okamury.

Ries je známý jako režisér, dokumentarista a prezident památkové asociace, která bojuje za záchranu lázní Kyselka. Nikdy dříve v politice nepůsobil, ale teď je přesvědčen o nutnosti změnit politický systém.

Hnutí ANO zase sáhlo po řediteli Muzea v Chebu Romanu Procházkovi. O něm bylo více slyšet do června 2010, než byl odvolán z funkce šéfa Národního památkového ústavu v Lokti. Důvody odvolání se veřejnost nedozvěděla.

Roman Procházka, nový ředitel Chebského muzea

Roman Procházka, ředitel Chebského muzea

Procházka se nebál otevřeně kritizovat podivné praktiky úřadů a bohatých firem, které se především v Karlových Varech podílely na ničení cenných památek. Zastával také tvrdší postoj vůči stavitelům golfového hřiště v těsné blízkosti kynžvartského zámku

Lídrem monarchistické strany Koruna Česká, která usiluje o obnovení českého království, se stane podnikatel Marek Stanzel.

Lídr se vrátí za zahraničí

"V 90. letech založil firmu na sanace ekologických zátěží, kterou pak prodal. Pořídil si karlovarskou porcelánku G. Benedikt. Nyní je v zahraničí, ale vrátí se do konce týdne, aby plnil roli lídra," představil kolegu Radim Špaček z Koruny České.

Roman Maleček

Roman Maleček je krajskou jedničkou TOP 09.

TOP 09 potáhne šéf karlovarské KV Areny Roman Maleček. Ale za ním je tlačenice silných jmen: oblíbený čestný člen Horské služby Rudolf Chlad (obhajuje post poslance) a hlavně karlovarský primátor Petr Kulhánek. "Pokud bych mohl aspoň trochu zbrzdit rozšiřující se vlnu levice, stálo by to za to," rozhodl se Kulhánek.

Občanské demokraty má z mizérie a skandálů vyvést na regionální úrovni sestava politiků - starostů (Jana Vildumetzová z Horního Slavkova, Zdeněk Král z Mariánských Lázní), radních a místostarostů. Ovšem v čele s dosavadním poslancem Janem Burešem.

Přeběhlíci našli místo v nových stranách

Na kandidátkách najdou voliči spoustu přeběhlíků, které si pamatují hlavně ve stranických tričkách ODS a ČSSD. Z ODS ve zlém odešli Luboš Orálek (nyní číslo tři ve Straně svobodných občanů), Miloš Patera (dokonce lídr bloku Jany Bobošíkové Hlavu vzhůru).

Jdou v kraji do voleb

Dělnická strana sociální spravedlnosti - Jiří Froněk, Česká strana sociálně demokratická - Josef Novotný, ANO 2011 - Roman Procházka, Suverenita - Strana zdravého rozumu - Marcela Lindová, Komunistická strana Čech a Moravy - Pavel Hojda, Strana svobodných občanů - Jiří Pánek, Strana soukromníků České republiky - Petr Jurča, TOP 09 Roman Maleček, Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová - Oľga Haláková, Občanská demokratická strana - Jan Bureš, LEV 21 - Národní socialisté - Tomáš Hybner, Hlavu vzhůru - volební blok - Miloš Patera, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury - Pavel Přemysl Ries, Strana Práv Občanů Zemanovci - Josef Kvasnička, Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) - Marek Stanzel, Česká pirátská strana - Petr Třešňák, Strana zelených - Petr Němec, politické hnutí Změna - ?

Z ČSSD zmizel Jaroslav Bradáč (nyní dvojka ve Straně práv občanů Zemanovci), Tomáš Hybner (lídr Paroubkových Národních socialistů LEV 21), Jana Petříková a David Cervan (také LEV 21).

Miloš Patera musí počítat s tím, že mu veřejnost bude v předvolební kampani připomínat jeho podivnou epizodu z doby, kdy ještě působil jako poslanec ODS v parlamentu. V roce 2008 prosadil do státního rozpočtu dotaci pět milionů korun pro loketskou společnost České lázně v Evropě na opravu Payerova domu.

Patera v té době seděl v dozorčí radě této společnosti. Dnes je předsedou správní rady a jednatelem firmy Payerhouse, jež figuruje v obchodním rejstříku jako zakladatel Českých lázní v Evropě. Sdružení Oživení, které politiky kontroluje, považuje kauzu za střet zájmů.

Je tu i první rozepře - v Suverenitě SBB Jany Bobošíkové (je součástí bloku Hlavu vzhůru). Místopředseda strany v kraji Jiří Chmelarčík považoval směřování SBB za příliš pravicové, a možná i proto ho vedení obešlo.

"Nikdo se mě neptal na to, jak bude kandidátka v kraji vypadat. Takže se necítím už ničím vázán a budu volit někoho jiného," řekl Chmelarčík.

Nejdečtí Zemanovci zvou voliče k tanci

Krátká předvolební kampaň se teprve rozběhne. Strany měly dosud co dělat, aby stihly sestavit kandidátky. Třeba Strana práv občanů Zemanovci zve v Nejdku voliče 20. září na taneční večer. Láká je do kola na živou hudbu všech žánrů a na vstup zdarma.

TOP 09 spoléhá na sociální sítě na internetu. "My se také zaměříme na kampaň na internetu a budeme chodit mezi lidi, přesvědčovat je. Chceme se zasadit například o vznik koncepce krajů a státu na příštích 15 let. S důrazem na rozvoj lázeňství, cestovního ruchu a pomoc pro Sokolovsko, až tam skončí těžba," zmínil několik bodů z programu lídr LEV 21 Tomáš Hybner.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz