24. Jáchymovské peklo, pokládání věnců před kostelem sv. Jáchyma.

24. Jáchymovské peklo, pokládání věnců před kostelem sv. Jáchyma. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Komunisté neodešli, jen ustoupili, zaznělo na Jáchymovském pekle

  • 1
Konfederace politických vězňů si o víkendu při pietních aktech Jáchymovské peklo už po čtyřiadvacáté připomněla oběti komunistického teroru. Pokládáním věnců, mší v kostele sv. Jáchyma nebo dojemnou chvílí při zpěvu české a slovenské hymny. Mluvilo se i o posilování vlivu komunistů.

I po více než 60 letech si Bedřich Jonáš dobře pamatuje jména velitelů komunistických lágrů v okolí Jáchymova. A samosebou i šílené podmínky, v nichž on i tisíce dalších týraných politických vězňů rubali v dolech uranovou rudu.

"Trpěli jsme zimou a hlavně hladem. Fárali jsme nedostatečně oblečeni. Nechali nás stát dvě i tři hodiny mokré venku v zimě," vzpomíná.

Bývalé mukly a jejich rodinné příslušníky trápí, že se česká veřejnost, a zdejší komunistická strana už vůbec, nevyrovnala se zločiny páchanými na odpůrcích totalitního režimu. A že se komunisté bez ostychu derou k moci. "Po roce 1989 jsme si to představovali úplně jinak," zamyslel se Bedřich Jonáš.

Podle předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděždy Kavalírové komunisté po revoluci neodešli, jen o kousíček ustoupili.

"Začínají se projevovat čím dál víc. Obsazují místa v krajích, hlavně školství. To je nebezpečné, naše mládež nezná starou ani tu novodobou historii," obává se Kavalírová. "Naše generace odchází, víc jsme ovlivnit nedokázali, už na to nemáme sílu," cítí nostalgicky.

To předseda slovenské konfederace Jozef Baník byl jako vždy útočnější. "Když nedáme my stop komunistům, tak oni dají stop nám. A bude po demokracii."

Má podporu řady politiků. Rok co rok jezdí do Jáchymova Přemysl Sobotka (ODS), místopředseda Senátu. V projevu nevynechal vyostřenou kauzu výměny ve vedení Ústavu pro studium totalitních režimů.

"Jejich taktika je jednoduchá - falšovat historii neblahé éry," ukázal na viníky směrem k levici Sobotka. "Když si uvědomím, jakým peklem museli političtí vězni projít, jakým trýzněním a ponižováním. Jak to postihlo jejich zdraví. Umírali jim kamarádi na nemoci z ozáření a na následky věznění," dodal.

Připomněli tragické osudy muklů

Zdejší krajská vláda ČSSD a KSČM opět za sebe vyslala do Jáchymova s věncem pouze náhradu - ředitele krajského úřadu. Slyšela by jinak nepříjemné narážky na komunisty řídící regiony.

"Komunisté systematicky likvidovali své odpůrce. Zahnali je do kotelen a výkopů. V Karlovarském kraji teď s přispěním demokratických stran sedí ve vládě politruci pohraniční stráže," otřel se poslanec parlamentu Jan Bureš (ODS) o náměstka hejtmana Václava Sloupa (KSČM).

Při pátečních pietních aktech v Horním Slavkově a v Ostrově se vyprávěly také tragické osudy muklů z lágrů. Třeba ten o konci odvážné dvanáctičlenné skupiny, která se pokusila ve Slavkově o útěk v říjnu 1951. Jejich smrt připomíná památník na místním hřbitově.

Pět vězňů bachaři zastřelili nebo ubili, když je dostihli poblíž Stanovic. Další padli do léčky později. Tři dostali trest smrti a zemřeli na popravišti. "Jen proto, že nesouhlasili s bolševismem. Snad se lidé z té letargie vzpamatují," věří místopředseda KPV František Šedivý.

Za údajnou velezradu dostal patnáct let vězení třeba Karel Brázda. Část trestu si odpykal v lágru Rovnost na Jáchymovsku. "Trest přišel automaticky, když člověk projevil nespokojenost, protestoval. Do Jáchymova jsem se dostal až v zimě roku 1955. To už byly podmínky snesitelnější oproti hrůzám, které vyprávěli muklové z počátku 50. let," řekl Brázda. Tábory na Karlovarsku prošlo v 50. letech více než 60 tisíc odsouzených.