Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Polopřevod se může stát pastí. Auto posledního června úředně zanikne

  18:25aktualizováno  18:25
Do nepříjemné situace se mohou po 30. červnu dostat majitelé téměř 20 tisíců aut v Karlovarském kraji. I když jejich vůz bude plně pojízdný, na silnice s ním nebudou moci vyjet. Pro úřady totiž přestane existovat. Tedy pokud majitelé nedokončí převod.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vozidlo v takzvaném polopřevodu totiž administrativně zanikne. „A nikdy už nepůjde přihlásit,“ řekla Helena Kyselá, mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.

Nedokončené převody aut

v Karlovarském kraji

Karlovy Vary - 5 463

Cheb - 3 559

Sokolov - 4 552

Ostrov - 1 840

Mariánské Lázně - 1 771

Aš - 1 011

Kraslice - 990

V celém kraji bylo k 15. červnu 19 156 vozidel v takzvaném polopřevodu.

Majitelé vozidel mají čas přihlásit je na sebe do 30. června, pak auta administrativně zaniknou a nebudou tak způsobilá k provozu na pozemních komunikacích.

Zdroj: Ministerstvo dopravy České republiky

Právě na příkladu tohoto úřadu je jasně patrné, že většina motoristů nechává tuto povinnost na poslední chvíli. Ještě 15. června bylo v polopřevodu téměř pět a půl tisíce vozidel, o tři dny později jich bylo už méně než čtyři tisíce.

„Jenom ve středu 17. června odbavili úředníci odboru dopravy více než dvě stovky klientů, většina úkonů se týkala právě převodu vozidel,“ konstatovala Kyselá. Pracovníci magistrátu ale stíhají poslední nápor v úředních dnech. O rozšiřování pracovní doby neuvažují.

Zjistit, jestli je vozidlo správně přihlášené, je přitom velice jednoduché. „V malém technickém průkazu by měli mít lidé uvedené své jméno. Pak je auto převedené. Pokud v něm mají jméno předchozího vlastníka vozidla, měli by zbystřit a přihlásit auto na sebe,“ poradil ministr dopravy Dan Ťok.

Čas se ale krátí. Termín pro dokončení převodu vyprší 30. června. Právě kvůli tomu spustilo ministerstvo dopravy už v dubnu webovou stránku dokonceteregistraci.cz. Po zadání čísla malého technického průkazu se objeví, zda je registrace dokončena, či nikoliv.

Povinnost se týká majitelů těch vozidel, která jejich předchozí provozovatel v centrálním registru pouze odhlásil, nový je ale na sebe už nepřihlásil. Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích praxi takzvaných polopřevodů ukončila. Už tedy není možné, aby někdo auto odhlásil, aniž by ho nový vlastník zároveň neregistroval na sebe.

„K žádosti o převod je zapotřebí občanský průkaz či jiný doklad totožnosti, doklady k vozidlu, doklad o pojištění, protokol o evidenční kontrole, doklad o platné technické prohlídce, popřípadě plná moc s ověřeným podpisem,“ vypočetla Helena Kyselá.

Podle Ladislava Jiskry, vedoucího odboru dopravně správního ostrovské radnice je ale pravděpodobné, že některá taková vozidla už fyzicky vůbec neexistují. „Počítáme s tím, že by jich mohla být dokonce většina. V Ostrově by se to týkalo 1 783 aut,“ upřesnil Jiskra.

Pokud se najde někdo, kdo v daném termínu nedokončí převod vozidla, a přesto s ním po 1. červenci vyjede na silnice, vystavuje se riziku pokuty. „Policisté budou postupovat stejně, jako kdyby vozidlo bylo bez registrační značky,“ uvedla Zdeňka Papežová, mluvčí karlovarských policistů. Postihu se přitom podle policistů vystavuje nejen majitel nevyhovujícího auta, ale i jeho řidič.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz