Lázeňské centrum Karlových Varů.

Lázeňské centrum Karlových Varů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vjezd do lázní může podražit na 200 korun za den, taxikáři se bouří

  • 13
Cena povolenky pro vjezd do lázeňského území by mohla vzrůst ze současných dvaceti korun za den až na desetinásobek. Počítá s tím chystaná novela zákona o místních poplatcích. Záměr ministerstva financí se nelíbí karlovarským taxikářům, uvažují i o protestní blokádě lázní.

Povolenky musí mít všichni návštěvníci lázní, kteří přijedou autem. V Karlových Varech volají po novele zákona už pět let. „Dvacetikoruna totiž řidiče nemotivuje, aby do lázeňského území nevjížděli,“ vysvětlil primátor Varů Petr Kulhánek.

Podle ministerského návrhu by měl být stropem dvousetkorunový poplatek. „Stanovení konkrétní částky je plně v kompetenci jednotlivých obcí, které tak činí formou obecně závazné vyhlášky,“ uvedl Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí. Novela by měla začít platit po 1. lednu 2017.

O tom, na jakou částku Karlovy Vary povolenku zdraží, nechtěl Kulhánek příliš spekulovat. „Můj osobní názor je, že by to nemělo být méně než 50 a více než 80 korun za den. Bude to ještě předmětem diskuse nejen na magistrátu, ale také s odbornou veřejností, tedy hoteliéry či provozovateli lázeňských zařízení,“ nastínil primátor.

Taxikáři se bouří, hrozí, že budou bojkotovat lázeňské území

Zvýšení poplatku, i když zatím jen avizované, vzbuzuje největší nevoli mezi taxikáři. Ti odmítají platit víc než současných dvacet korun.

„Ani náhodou! Od 1. ledna musíme platit za štafly. To vyjde se všemi poplatky na zhruba čtyři tisíce korun. S povolenkou do lázeňského území za současnou cenu jsme na nějakých osmi. A víc nejsem ochotný dát,“ reagoval na zprávu František Hameta z karlovarské společnosti Centrum taxi.

Situace může podle jeho názoru vygradovat až tak, že karlovarští taxikáři budou lázeňské území bojkotovat. „Ať si lázeňáci tahají kufry od autobusu pěšky,“ dodal naštvaně šéf taxislužby.

„Nechceme z lázeňského území udělat zakázanou oblast. Ale podle mého názoru je padesátikoruna adekvátní částkou, která by měla pomoct regulovat počet aut v této části města,“ konstatoval primátor Petr Kulhánek.

Místních obyvatel se změna nedotkne. I nadále budou spadat do skupiny, která povolenku za vjezd platit nebude.

„Osvobození od poplatku se týká i osob, které ve vybraném místě užívají nemovitou věc ke své hospodářské činnosti, nebo držitelů průkazu ZTP a jejich průvodců,“ doplnil Michal Žurovec z ministerstva financí.

Návrh na zvýšení poplatků je nyní v připomínkovém řízení, pak přijde na řadu vláda a parlament.