Obří dluhy znamenají konec porcelánky, vaz jí zlomil vývoz jen do Ruska

  11:43aktualizováno  11:43
Do tristní finanční situace se dostala starorolská porcelánka Moritz Zdekauer. Má závazky ve výši téměř 35 milionů korun, ale jen minimum peněz na jejich umoření.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav ŠlaufMF DNES

Insolvence, o niž požádal u Krajského soudu v Plzni jednatel společnosti Bohemia porcelán Moritz Zdekauer 1810 Pavel Salva, s největší pravděpodobností znamená definitivní konec tradičního výrobce porcelánu z regionu. Vaz mu zlomilo především prakticky jednostranné zaměření na ruský trh.

Eva Cibulková mladší měla relativně štěstí v neštěstí. Pracovní smlouva ve starorolské porcelánce jí končila v červnu. „Slíbili mi sice, že se můžu vrátit, ale firma mezitím krachla,“ vylíčila své zkušenosti dnes už bývalá zaměstnankyně porcelánky.

Její matka, Eva Cibulková starší, která u firmy pracovala déle než čtyři desetiletí, už takové štěstí neměla. Patří mezi jednu z těch, kterým firma dluží na výplatách téměř dva miliony korun. Porcelánka ve vztahu k zaměstnancům navíc dluží dalších 6,5 milionu na sociálním a zdravotním pojištění.

„Tady nikoho neseženete,“ reagoval na prosbu o vyjádření k aktuální situaci v porcelánce zřejmě jediný aktivní zaměstnanec firmy – vrátný.

„Paní ředitelka už tady nepracuje a ostatní kanceláře jsou taky prázdné,“ popsal situaci v samotné porcelánce.

Sdílnější nebyl ani Jaroslav Salva, otec jednatele Pavla Salvy a jeho obchodní partner.

„Ono ani není moc co říkat,“ řekl v reakci k žádosti o informace k insolvenci a návrhu na prohlášení konkurzu Jaroslav Salva. Slíbil alespoň, že žádost o vyjádření předá synovi. Ten se ale MF DNES už neozval.

Společnost Bohemia porcelán Moritz Zdekauer 1810 dodávala bílý porcelán mateřské společnosti Moritz Zdekauer 1810. Ta ale musela radikálně snížit vývoz do Ruska. Tím výrazně klesly výnosy a finanční situace společnosti se stala neudržitelnou.

Problémy, ve kterých skončila starorolská porcelánka, ovšem nejsou ojedinělé. Před rokem 2008 se do úzkých dostala i společnost Thun 1794.

„Soustředit se na jeden vývozní trh je obrovské riziko,“ konstatoval Vlastimil Argman, generální ředitel novorolské porcelánky.

Obrana proti tomu, aby se výrobce do podobných problémů nedostal, je podle jeho názoru jediná: „Diverzifikovat trhy. Mít široké portfolio odběratelů.“ To se v Thunu povedlo. Ze 60 procent exportu do Ruska se v posledních letech stalo přibližně 30 procent a přibyli další významní odběratelé.

Orientace převážně na ruský trh ovšem není podle Argmanova názoru jediným momentem zkázy porcelánky ve Staré Roli.

„Oboru rozhodně neprospívá například zvyšování minimální mzdy,“ naznačil další z možných důvodů Argman. Navíc se porcelánky potýkají i se stále rostoucími cenami energií či nedostatkem pracovních sil.

„Z profesního hlediska je mi líto, že z trhu odchází další značka,“ doplnil šéf konkurenční porcelánky. Moc šancí na znovuobnovení starorolské porcelánky nevidí. „Koupit ji je nesmysl. Fabrika je dost zanedbaná,“ dodal Vlastimil Argman.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Další z rubriky

Ostrov má neuvolněného starostu. Město si to nezaslouží, říká opozice

Město Ostrov leží mezi lázeňskými Karlovými Vary a krušnohorskými lyžařskými...

S neuvolněným starostou vstupuje do dalšího čtyřletého volebního období radnice v Ostrově na Karlovarsku. Její...

Pacienti marně hledají praktické lékaře, v kraji nejvíc chybí na Chebsku

Ilustrační snímek

V Karlovarském kraji je nedostatek praktických lékařů. Vzhledem k tomu, že jejich věk je v průměru zhruba 58 let, snaží...

Fotit události v roce 1989 mělo příchuť zakázaného ovoce, říká fotograf

Fotograf David Kurc dokumentoval vypůjčeným fotoaparátem život v 80. letech i...

Na konci 80. let minulého století David Kurc z Mariánských Lázní nepředpokládal, že se z jeho koníčku – fotografování,...

Najdete na iDNES.cz