Porcelánka Thun otevřela v Nové Roli na Karlovarsku nové návštěvnické centrum....

Porcelánka Thun otevřela v Nové Roli na Karlovarsku nové návštěvnické centrum. Doplní současné prohlídky porcelánky a nabídne i názorný pohled na vznik porcelánu od těžby kaolinu po hotový výrobek. | foto: ČTK

Nové návštěvnické centrum má porcelánce přilákat víc turistů

  • 0
Novou atrakci pro návštěvníky vytvořila novorolská porcelánka Thun. Rozšířila své návštěvnické prostory o Porcelánovou zastávku, v níž se turisté dozvědí více informací o tom, jak se z kaolinu vytvoří porcelán.

Novorolskou fabriku už za poslední dva roky navštívilo přes 12 tisíc turistů. Zvýšená poptávka po poznání porcelánku donutila vytvořit další návštěvnický prostor.

Návštěvníci mohou názorně vidět, jak vzniká porcelán od těžby kaolinu po hotový výrobek.

„Tradice porcelánu v tomto kraji je starší než 200 let,“ vysvětlil důvod podpory projektu Porcelánová zastávka ředitel porcelánky Vlastimil Argman.

Nové centrum je přístupné veřejnosti. Lidé tak nově nemusí procházet žádnými kontrolami, ale bez problému mohou do areálu přijít rovnou. „Je to doplnění servisu, který tu už přes dva roky provozujeme,“ řekl k projektu Argman. Upozornil tak na už dvouletou možnost projít si továrnu v plném provozu.

Nová výstavní budova vyšla na pět milionů korun s tím, že půlku dostala továrna jako dotaci od ministerstva pro místní rozvoj.

Do porcelánky se hrnou hlavně Němci

S inovacemi netradiční turistické místo nekončí. Velký boom nyní továrna zažívá se zájezdy německých turistů. „Naši průvodci jsou schopni vést prohlídku v angličtině, ruštině a němčině. I přesto plánujeme audio průvodce,“ řekl ředitel továrny.

O novou expozici se postarali dva zkušení designeři. „Nejtěžší pro nás byl časový pres. Stále se nevědělo, jestli se bude stavět, neboť se čekalo na dotaci. Jakmile se schválila, tak se rozjela velká honička. Poslední týden před otevřením jsme tu v podstatě žili a spali,“ popsal Boris Klimek, který pro Sedlecký kaolin připravuje expozici na evropských výstavách.

„Problém byl s instalacemi, aby bylo vše podle našich představ,“ doplnila ho Lenka Damová.

S otevřením nového prostoru doufá průvodkyně Růžena Dolinová ve zvýšení počtu turistů. „Lidi nejvíce zajímá samotný proces výroby. Častou otázkou je i platové ohodnocení zaměstnanců,“ popisuje průvodkyně, která je u projektu od samotného začátku.

„Nejvíce mi v hlavě utkvěla dvaadevadesátiletá klientka. Ta si pamatovala, jak fabrika vypadala v roce 1921. Byla to velká čest ji tu provázet. Bylo to hodně o vzpomínkách a nostalgii,“ vzpomněla Dolinová.

Kromě porcelánky lidé nahlédnou i do Becherovky či sklárny Moser

Vedení Thunu se netají tím, že by v příštím roce chtělo přesáhnout hranici deseti tisíc návštěvníků za jeden rok.

Thun spojil síly v rámci industriální turistiky v projektu Fabrik Tour Porcelan & Glass & Liquer. Návštěvníkům karlovarského kraje se tak nabízí zajímavá podívaná, která je zavede do nitra firmy Jan Becher, sklárny Moser a již zmiňované porcelánky Thun.

Zvýšit návštěvnost chce i město Nová Role. Jak naznačila starostka Jitka Pokorná, ve hře je spojení Německa a západu Čech cyklostezkou. Ta by právě měla německé zájemce dovést i přímo k fabrice.