Porcelánka Thun 1794 v Nové Roli ve spolupráci se sdružením Arnika postupně...

Porcelánka Thun 1794 v Nové Roli ve spolupráci se sdružením Arnika postupně přestává používat je zdobení svých výrobků barvy obsahující těžké kovy. Jejich použití zcela odbourala nejprve u dětského porcelánu. | foto: ČTK

Krtek míří do světa bez olova, porcelánka vyslyšela prosby ekologů

  • 2
Potisky na porcelán určený dětem jsou absolutně bez olova a kadmia. Takový je výsledek spolupráce mezi novorolskou porcelánkou Thun 1794 a sdružením Arnika, které na počátku roku začalo s kampaní Jezme bez jedů.

„Oslovili jsme řadu českých firem, zareagoval ovšem pouze Thun,“ konstatovala Karolína Brabcová, vedoucí kampaně Jezme bez jedů. „Když nás oslovili, skřípali jsme zuby,“ přiznal generální ředitel společnosti Vlastimil Argman.

I když porcelánka neměla nikdy problémy v dodržování norem ohledně množství toxických látek ve svých výrobcích, nakonec dala ekologickému hnutí Arnika za pravdu. A nyní může management porcelánky prohlásit, že výrobky pro děti jsou zcela olova a kadmia prosté. I když to pro firmu znamenalo investice navíc.

„Museli jsme změnit litografii, úpravy vyšly řádově na desítky tisíc korun. Je to ale jednorázová investice,“ potvrdil Argman.

Spuštění procesu použití nových barev ovšem předcházely desítky zkoušek.

„Největší problém byl s tím, že paleta takových barev není široká. Museli jsme proto s vlastníky autorských práv řešit barevnost postaviček. Ta ve finále odpovídá jejich představám,“ konstatovala Věra Zamrzlová, která v porcelánce vede právě výrobu potisků.

Thun v milionech prodává do světa dětské nádobí s motivem Krtečka od výtvarníka Zdeňka Müllera. Nyní nabízí novou řadu, v níž hraje prim tradiční český Večerníček. Obtisky s tímto motivem už jsou vyrobené výhradně z nových, zcela nezávadných barev.

Arnika v rámci projektu otestovala několik stovek porcelánového i skleněného nádobí na českém trhu vyráběného jak v Čechách, tak v zahraničí. Ve většině případů objevili kontroloři v potiscích jak kadmium, tak olovo, i když v množství, které odpovídá evropským normám z roku 1984.

„Není důvod, proč bychom měli kupovat a používat zboží, které tyto prvky obsahuje, když existují alternativy, které se bohužel nepoužívají,“ přiblížila jeden ze základních důvodů projektu Jezme bez jedů Karolína Brabcová z Arniky. „Doufáme, že přístup novorolské porcelánky pomůže hnout i s dalšími českými výrobci,“ doplnila.

Barvami na obtisky bez olova a kadmia v Nové Roli zatím zdobí pouze výrobky určené pro děti. Zahrnout do škály i porcelán pro dospělé podle Vlastimila Argmana ještě nějakou dobu potrvá. „Ale start se rozhodně povedl,“ dodal generální ředitel porcelánky.