Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Porodnice v Ostrově čelí od července velkému náporu rodiček

  7:40aktualizováno  7:40
Dvojnásobný počet porodů teď zvládá oproti normálu porodnice v soukromé Nemocnici Ostrov. Nápor rodiček se na ni valí od začátku července. Nejdříve zavřela chebská porodnice, pak sokolovská a teď kvůli rozsáhlejší rekonstrukci nepřijímá až do konce srpna ani ta v Karlových Varech.

Běžně se v ostrovské porodnici rodí kolem 50 dětí měsíčně. V červenci jich ale bylo 89, v srpnu už 37. Mezi nimi jsou i (zleva) Víťa, Deniska, Páťa, Míša a Sárinka. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V oblíbeném Ostrově přichází na svět průměrně kolem 50 dětí za měsíc. V červenci jich ale bylo 89 a za prvních osm dní v srpnu už 37. Nemocnice proto zvýšila kapacitu porodnice ze 14 lůžek téměř na dvojnásobek. Vyčlenila pro ni také část gynekologického oddělení, které bývá přes léto méně využité.

"Na oddělení teď máme stále 20 až 23 novorozenců. Ale s náporem jsme počítali. Museli jsme posílit personál. Za celou dobu, co tu působím, jsme však nikdy žádnou rodičku neodmítli," ujistil primář gynekologicko-porodnického oddělení v Ostrově Peter Holop.

Ještě před prázdninami jedna porodní asistentka sloužila a druhá držela pohotovost. Teď jsou v práci obě současně. Větší nároky se kladou na úklid. Uklízečka musí pracovat i v noci.

"Kvůli vysokým teplotám poskytujeme matkám na porodním sále 1,5litrovou lahev minerální vody, čímž se snažíme zvýšit jejich komfort," řekla mluvčí nemocnice Andrea Zvolánková. Větší počet porodů není na úkor pohodlí a úrovně služeb. Potvrzují to i ženy, které s miminky v Ostrově po porodu zůstávají.

"Nic mi nechybí, jsem spokojená. I při tom shonu, který tady panuje. Přede mnou v ten den rodilo už šest žen, neměla jsem ale vůbec pocit, že bych byla o něco ošizena," tvrdí Iveta Brabencová.

Matky mají v Ostrově komfort

Spokojené jsou i další rodičky. Michaela Sedláčková měla původně přivést potomka na svět v Karlových Varech. Když je teď tamní porodnice na měsíc mimo provoz, dala na doporučení svého okolí a zvolila Ostrov.

"Kvalitní služby, příjemný personál. Kdybych rodila znovu, tak opět tady," podotkla Sedláčková. "Profesionální přístup, péče na úrovni," přidala se Jaroslava Lexová.

V porodních sálech má rodička s doprovodem soukromí. "Vše je zařízeno, aby rodina mohla být stále spolu. K dispozici je na porodním sálu sociální zařízení, velká sprcha, vodní lázeň, klimatizace. Rodička zůstává na sále s dítětem kvůli sledování pak ještě dvě hodiny, než se přesune na oddělení šestinedělí," shrnul postup primář Holop.

Matky mají v Ostrově komfort jako málokde. Odpočívají v domácky zařízených pokojích s jedním až třemi lůžky. Každý pokoj má vlastní koupelnu, k tomu i chladničku a televizi.

Pokládají své děti do moderních mobilních a polohovatelných postýlek. Přebalují je na speciálních pultech a koupou ve vaničkách.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Najdete na iDNES.cz