Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovní tým oželel prémie, peníze poslal kolegovu postiženému synovi

  13:01aktualizováno  13:01
Život se s pětiletým Martínkem Pundou z Chodova na Sokolovsku nemazlí. I když se měl narodit jako absolutně zdravé dítě, dnes se sám nepostaví, nenají a nepromluví. Může za to dětská mozková obrna, která jej postihla při komplikovaném porodu.

Martínkovi se rozhodli na Vánoce pomoci kolegové jeho otce. Na konto rodiny poslali celkem 71 tisíc korun. | foto: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

Jeho rodiče o něj proto musejí pečovat 24 hodin denně, 365 dní v roce. „Péče je to náročná. Martínek sám nedokáže nic,“ říká jeho maminka Eva Kolitschová.

Musí jej proto krmit, oblékat, musí se o něj prostě postarat po všech stránkách. Jen dvakrát do roka si může částečně oddechnout. A sice v době, kdy je ona nebo tatínek Martin Punda s Martínkem v lázních v Klimkovicích.

„Jezdili bychom i častěji než dvakrát do roka, ale na to nejsou peníze. Pojišťovna totiž proplácí pouze polovinu pobytu, druhou hradíme sami. A ta půlka nás stojí 50 tisíc korun,“ vysvětluje posmutněle Eva Kolitschová.

Ale efekt lázeňský pobyt na Martínkovo zdraví má. I když jej na první pohled dokážou posoudit jenom rodiče. „Má šikovnější ruce a celkově se mu daří lépe,“ tvrdí maminka.

Vánoční dárek pomůže postiženému chlapci

A teď bude moci Martínkovi dopřát i doma jednu z procedur, které mu dělají dobře. V chodovské domácnosti Evy a Martina se totiž objevil takzvaný vertikalizační stojan. Na Vánoce se totiž rozhodli malému Martínkovi pomoci kolegové jeho otce. Na konto rodiny odeslali celkem 71 tisíc korun.

„Byly to peníze, které jsme jako tým dostali za zlepšovací návrhy,“ uvedl Otto Kokštein, vedoucí byznys týmu letování nejdecké společnosti Witte. Proti návrhu, že větší část z nich použijí na dobročinné účely, podle něj nepadlo ani slůvko protestů.

A to, že jako příjemce vybrali právě pětiletého Martínka Pundu, vůbec není náhoda. Jeho otec Martin je totiž členem týmu. Ve Witte pracuje už od roku 2004. Maminka Eva dokonce pro firmu začala pracovat ještě o tři roky dříve. A v podniku pracuje či pracovala velká část příbuzenstva rodičů postiženého chlapce.

Vertikalizační stojan je zařízení, díky kterému může Martínek stát vzpřímeně. To má blahodárný vliv nejen na jeho pohybový aparát.

„Vedle toho, že se díky němu zpevní Martínkovy kosti, které by jinak byly náchylnější na zlomeniny, pomůže i s funkcí vnitřních orgánů, takže se Martínkovi zlepší například trávení,“ popisuje výhody vertikalizačního stojanu Eva Kolitschová.

Stojan je už objednaný a do tří týdnů by měl dorazit. Maminku může těšit také fakt, že Martínek proceduru zvládá bez problémů. „Ale musí u ní být tatínek. Nevím proč, ale se mnou skoro vždy pláče,“ dodává.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz