Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jurije zasáhl snajpr. Na léčení odjel do Varů, přijedou i další zranění

  15:02aktualizováno  15:02
Z Karlových Varů v úterý odjeli neobvyklí pacienti. Místo žlučníku a jater si tu totiž léčili rány po kulkách, které po nich na kyjevském Majdanu vypálili odstřelovači a policisté. Do lázní se chytají i další zranění z ukrajinských barikád.

Ukrajinci Oleksander Žamojdo (vlevo) a Jurij Ksenčuk na karlovarské třídě T.G.Masaryka. Oba muži byli postřeleni při demonstraci na kyjevském Majdanu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Koncem tohoto týdne si na krátký pobyt v Karlových Varech do rodin rozebereme další hrdiny," řekl předseda Svazu Ukrajinců Bohemie Vladyslav Rohovyi. Ukrajinci se pak vrátí do Prahy, kde zůstanou až do úplného vyléčení.

Když se Jurij Ksenčuk dozvěděl, co se děje na náměstí Majdan, vzal si v bance volno a odjel do Kyjeva. Taxikář Oleksander Žamojdo nechal své auto autem a šel pěšky na Majdan bránit demokracii.

Jurije pak trefil snajpr. Kulka ráže 7,62 se zavrtala do ramene a zastavila se několik centimetrů od srdce. Na Oleksandra vystřelil z lovecké pušky jako na divočáka voják z jednotky Berkut. Broky skončily v břiše.

Výsledky referenda na Krymu se oba muži dozvěděli o víkendu v Karlových Varech. Z toho, že se pro připojení Krymského poloostrova k Rusku v referendu vyslovila většina lidí, jsou smutní.

Myslí si, že Ukrajina zůstane celá, ale Krym se vydá na cestu Abcházie, jejíž obyvatelé si v roce 2006 odhlasovali připojení k Rusku. "Na Krymu začne bujet korupce a skončí demokracie," soudí.

V sobotu se oba pacienti v karlovarských ulicích zúčastnili pochodu proti ruské okupaci Krymu, jehož účastníci prošli lázněmi. "Češi a Ukrajinci pak společně zamířili na ruský konzulát. Chtěli jsme jeho zaměstnancům říci svůj názor, neotevřelo se ale ani okno," uvedl Žamojdo.

Do Prahy, kde budou s kolegou až do konce měsíce, si odváží Tříkrálový řád kamenné růže. Zkamenělou růžičku Ukrajinci dostali od aktivisty Jiřího Kotka, který spoluorganizoval mítinky na podporu demokracie na Ukrajině.

Neztrácejí smysl pro humor

Řád v pražské nemocnici ukážou spolupacientovi Sergejovi, jehož zdravotní stav návštěvu Karlových Varů neumožnil.

"Z chudáka Sergeje, bývalého vojáka v důchodu, si udělala jednotka Berkut živý míč, a s jeho tělem hráli fotbal. Kopali jej do těla a do hlavy," řekl Žamojdo.

I při vzpomínkách na těžké chvíle na Majdanu neztrácejí oba spolubojovníci smysl pro humor. Vždy si totiž mysleli, že pobyt ve Varech si mohou dopřát jen ukrajinští oligarchové. A nyní jsou v nich oni.

"Jak by ne, také máme miliony," narážejí na fámy, že si demonstranti nechali platit velké peníze za protesty proti vládě. Přitom veškeré výdaje nesli sami.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz