Jurije zasáhl snajpr. Na léčení odjel do Varů, přijedou i další zranění

  15:02aktualizováno  15:02
Z Karlových Varů v úterý odjeli neobvyklí pacienti. Místo žlučníku a jater si tu totiž léčili rány po kulkách, které po nich na kyjevském Majdanu vypálili odstřelovači a policisté. Do lázní se chytají i další zranění z ukrajinských barikád.

Ukrajinci Oleksander Žamojdo (vlevo) a Jurij Ksenčuk na karlovarské třídě T.G.Masaryka. Oba muži byli postřeleni při demonstraci na kyjevském Majdanu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Koncem tohoto týdne si na krátký pobyt v Karlových Varech do rodin rozebereme další hrdiny," řekl předseda Svazu Ukrajinců Bohemie Vladyslav Rohovyi. Ukrajinci se pak vrátí do Prahy, kde zůstanou až do úplného vyléčení.

Když se Jurij Ksenčuk dozvěděl, co se děje na náměstí Majdan, vzal si v bance volno a odjel do Kyjeva. Taxikář Oleksander Žamojdo nechal své auto autem a šel pěšky na Majdan bránit demokracii.

Jurije pak trefil snajpr. Kulka ráže 7,62 se zavrtala do ramene a zastavila se několik centimetrů od srdce. Na Oleksandra vystřelil z lovecké pušky jako na divočáka voják z jednotky Berkut. Broky skončily v břiše.

Výsledky referenda na Krymu se oba muži dozvěděli o víkendu v Karlových Varech. Z toho, že se pro připojení Krymského poloostrova k Rusku v referendu vyslovila většina lidí, jsou smutní.

Myslí si, že Ukrajina zůstane celá, ale Krym se vydá na cestu Abcházie, jejíž obyvatelé si v roce 2006 odhlasovali připojení k Rusku. "Na Krymu začne bujet korupce a skončí demokracie," soudí.

V sobotu se oba pacienti v karlovarských ulicích zúčastnili pochodu proti ruské okupaci Krymu, jehož účastníci prošli lázněmi. "Češi a Ukrajinci pak společně zamířili na ruský konzulát. Chtěli jsme jeho zaměstnancům říci svůj názor, neotevřelo se ale ani okno," uvedl Žamojdo.

Do Prahy, kde budou s kolegou až do konce měsíce, si odváží Tříkrálový řád kamenné růže. Zkamenělou růžičku Ukrajinci dostali od aktivisty Jiřího Kotka, který spoluorganizoval mítinky na podporu demokracie na Ukrajině.

Neztrácejí smysl pro humor

Řád v pražské nemocnici ukážou spolupacientovi Sergejovi, jehož zdravotní stav návštěvu Karlových Varů neumožnil.

"Z chudáka Sergeje, bývalého vojáka v důchodu, si udělala jednotka Berkut živý míč, a s jeho tělem hráli fotbal. Kopali jej do těla a do hlavy," řekl Žamojdo.

I při vzpomínkách na těžké chvíle na Majdanu neztrácejí oba spolubojovníci smysl pro humor. Vždy si totiž mysleli, že pobyt ve Varech si mohou dopřát jen ukrajinští oligarchové. A nyní jsou v nich oni.

"Jak by ne, také máme miliony," narážejí na fámy, že si demonstranti nechali platit velké peníze za protesty proti vládě. Přitom veškeré výdaje nesli sami.

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Při nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec, řidič jel na letních gumách

Při tragické nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec.

Při noční nehodě na dálnici D6 na Sokolovsku přišel o život osmadvacetiletý spolujezdec. Řidič, který měl zákaz řízení...

Čerpadlářka pomohla chytit zloděje, který třináctkrát ujel bez placení

Čerpadlářka pomohla dopadnout zloděje, který ujížděl bez placení od benzinek

Duchapřítomná pracovnice benzinky pomohla dopadnout zloděje, který třináctkrát odjel bez placení od různých čerpacích...

Osobní vlak vrazil do nákladního. Chybu strojvedoucího České dráhy vylučují

Na karlovarském dolním nádraží se srazily osobní a nákladní vlak.

Srážka osobního vlaku Regioshark s nákladním vlakem zastavila dopravu mezi horním a dolním nádražím v Karlových Varech....

Další z rubriky

Čerpadlářka pomohla chytit zloděje, který třináctkrát ujel bez placení

Čerpadlářka pomohla dopadnout zloděje, který ujížděl bez placení od benzinek

Duchapřítomná pracovnice benzinky pomohla dopadnout zloděje, který třináctkrát odjel bez placení od různých čerpacích...

Hledaná patnáctiletá dívka utekla z domova za hranice, je v pořádku

Ilustrační snímek

Dívka, po které pátrali od pátečního večera policisté z Karlovarského kraje, je v pořádku. Odjela s devatenáctiletým...

VIDEO: Míst na parkování je málo, trávník musí autům ustoupit

Nové parkoviště vzniklo na místě, kde byl kdysi trávník.

Z jednašedesáti nových parkovacích míst se mohou od začátku prosince těšit motoristé v Ostrově. Vznikla z travnaté...

Najdete na iDNES.cz