Ukrajinci Oleksander Žamojdo (vlevo) a Jurij Ksenčuk na karlovarské třídě

Ukrajinci Oleksander Žamojdo (vlevo) a Jurij Ksenčuk na karlovarské třídě T.G.Masaryka. Oba muži byli postřeleni při demonstraci na kyjevském Majdanu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jurije zasáhl snajpr. Na léčení odjel do Varů, přijedou i další zranění

  • 5
Z Karlových Varů v úterý odjeli neobvyklí pacienti. Místo žlučníku a jater si tu totiž léčili rány po kulkách, které po nich na kyjevském Majdanu vypálili odstřelovači a policisté. Do lázní se chytají i další zranění z ukrajinských barikád.

"Koncem tohoto týdne si na krátký pobyt v Karlových Varech do rodin rozebereme další hrdiny," řekl předseda Svazu Ukrajinců Bohemie Vladyslav Rohovyi. Ukrajinci se pak vrátí do Prahy, kde zůstanou až do úplného vyléčení.

Když se Jurij Ksenčuk dozvěděl, co se děje na náměstí Majdan, vzal si v bance volno a odjel do Kyjeva. Taxikář Oleksander Žamojdo nechal své auto autem a šel pěšky na Majdan bránit demokracii.

Jurije pak trefil snajpr. Kulka ráže 7,62 se zavrtala do ramene a zastavila se několik centimetrů od srdce. Na Oleksandra vystřelil z lovecké pušky jako na divočáka voják z jednotky Berkut. Broky skončily v břiše.

Výsledky referenda na Krymu se oba muži dozvěděli o víkendu v Karlových Varech. Z toho, že se pro připojení Krymského poloostrova k Rusku v referendu vyslovila většina lidí, jsou smutní.

Myslí si, že Ukrajina zůstane celá, ale Krym se vydá na cestu Abcházie, jejíž obyvatelé si v roce 2006 odhlasovali připojení k Rusku. "Na Krymu začne bujet korupce a skončí demokracie," soudí.

V sobotu se oba pacienti v karlovarských ulicích zúčastnili pochodu proti ruské okupaci Krymu, jehož účastníci prošli lázněmi. "Češi a Ukrajinci pak společně zamířili na ruský konzulát. Chtěli jsme jeho zaměstnancům říci svůj názor, neotevřelo se ale ani okno," uvedl Žamojdo.

Do Prahy, kde budou s kolegou až do konce měsíce, si odváží Tříkrálový řád kamenné růže. Zkamenělou růžičku Ukrajinci dostali od aktivisty Jiřího Kotka, který spoluorganizoval mítinky na podporu demokracie na Ukrajině.

Neztrácejí smysl pro humor

Řád v pražské nemocnici ukážou spolupacientovi Sergejovi, jehož zdravotní stav návštěvu Karlových Varů neumožnil.

"Z chudáka Sergeje, bývalého vojáka v důchodu, si udělala jednotka Berkut živý míč, a s jeho tělem hráli fotbal. Kopali jej do těla a do hlavy," řekl Žamojdo.

I při vzpomínkách na těžké chvíle na Majdanu neztrácejí oba spolubojovníci smysl pro humor. Vždy si totiž mysleli, že pobyt ve Varech si mohou dopřát jen ukrajinští oligarchové. A nyní jsou v nich oni.

"Jak by ne, také máme miliony," narážejí na fámy, že si demonstranti nechali platit velké peníze za protesty proti vládě. Přitom veškeré výdaje nesli sami.