Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potrubí už nebude hyzdit Sokolovsko, zmizí pod zemí

  16:47aktualizováno  16:47
Mohutné potrubí, které rozvádí teplo z elektrárny v Tisové a hyzdí velkou část Sokolovska, brzy zmizí pod zemí. Zakopat se ho během letošního a příštího roku chystá firma ČEZ Teplárenská. Hlavní důvody jsou ale především ekonomické.

Trubky parovodního vedení z elektrárny ETI Tisová ( v pozadí) se táhnou krajinou do Citic, Bukovan a Habartova. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Ztráty tepla nám klesnou o dvě třetiny," uvedl mluvčí ČEZ Martin Sobotka. Vysvětlení je jednoduché. Místo páry o teplotě 300 stupňů Celsia bude v potrubí kolovat voda o teplotě 80 stupňů.

Projekt se týká zatím jen první větve směřující do Citic, Bukovan a do Habartova. Parovod zásobující města a obce ČEZ rozebere. Nahradí ho podzemním potrubím, ve kterém bude proudit horká voda.

Elektrárna Tisová

Funguje od roku 1959. V průběhu let 1983 až 1987 byla přestavěna na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. To proudí do Sokolova, Březové, Habartova, Bukovan, Svatavy, Královského Poříčí.

"Vzhled obce se určitě zlepší, protože trubky ho hyzdí. Na druhou stranu ČEZ při stavbě rozkope polovinu vsi," poznamenal starosta Bukovan Miroslav Stropek. Požaduje, aby firma ulice opravila kompletně a ne jen s pomocí záplatování asfaltu.

Nadzemní potrubí ČEZ zruší a ponechá ho jen tam, kde je třeba překonat silnici nebo řeku. Firma už požádala o stavební povolení. Na akci bude čerpat dotaci z Evropské unie. Už i vybrala firmu, která nabídla, že zakázku zvládne za cenu přesahující 60 milionů korun.
 
"Tyto náklady se do ceny tepla nepromítnou. Sokolovsko je jedna cenová lokalita," ujistil konečné odběratele Martin Sobotka.

Větev vedoucí přes Sokolov přijde na řadu později

Že v zemi zmizí nejdřív potrubí směřující do Habartova, se příliš nezamlouvá městu Sokolov. "Více by se mi líbilo, kdyby ČEZ začínal u nás. Město kvůli jejich pitomým trubkám přišlo o nejlepší místa - oblast kolem řeky, kde bývaly promenády a restaurace," poznamenal místostarosta Sokolova Pavel Čáslava.

ČEZ tvrdí, že i větev vedoucí přes Sokolov do Svatavy a Královského Poříčí přijde časem na řadu. "Máme hotovou studii i pro Královské Poříčí. Čekáme na vypsání výzvy, abychom mohli požádat o dotaci," uvedl Sobotka.
 
Sokolov nemá s ČEZ zrovna nejlepší vztahy. Loni se vedení města domáhalo, aby elektrárna Tisová ukázala své účty a vysvětlila, proč od roku 1998 zdražila teplo 2,5krát, když uhlí nakupuje od Sokolovské uhelné za stále stejnou cenu.

Ani se stížností u Energetického regulačního úřadu ale sokolovská radnice nepochodila. "Regulační úřad bohužel potvrdil stanovisko ČEZ, že firma nemá povinnost do detailu rozkrývat své náklady. To nás zklamalo," řekl místostarosta Pavel Čáslava.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz