Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Potrubní pošta v karlovarské nemocnici šetří drahocenné minuty

  18:27aktualizováno  18:27
Už téměř osmnáct let pomáhá v Karlovarské krajské nemocnici pro pacienty neviditelný pomocník. Dříč, který pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, po 365 dní v roce. Svým fungováním šetří potrubní pošta drahocenné minuty.

Systém je nenahraditelným technickým skvostem Karlovarské krajské nemocnice. „Od loňského září do toho letošního prošlo potrubní poštou v naší nemocnici 313 910 zásilek,“ říká mluvčí nemocnice Vladislav Podracký.

Pošta pomáhá ve všech pavilonech nemocnice. „,Nejvytíženější je jednoznačně linka číslo tři, která vede do pavilonu D, kde jsou laboratoře odděleních klinické mikrobiologie a biochemie a hematologie,“ vysvětluje Podracký.

Fotogalerie

Z jednotlivých operačních sálů nebo oddělení právě sem chodí vzorky, které laborantky zkoumají.

„Jsme tu 24 hodin denně a většina kapslí míří naším směrem. O práci nouzi nemáme,“ potvrzuje primářka oddělení klinické biochemie a hematologie Vlasta Krejčová.

Potrubí nemají pacienti v nemocnici šanci vidět. Vede v podzemních kolektorech nebo v podlahách či stropech. „Nejdelší linka je z transfuzní stanice do již zmíněných laboratoří. Ta je dlouhá zhruba 800 metrů a vede pod zemí,“ přiblížil Podracký.

Rychlost patrony se pohybuje okolo 25 kilometrů za hodinu. Největší přípustná váha je 800 gramů. Průhledné pouzdro, kterému nikdo v nemocnici neřekne jinak než patrona, nejčastěji pojímá krevní a laboratorní vzorky včetně průvodek. Rychlejší metoda dopravy podle vedení nemocnice není, navíc zřízenci, kteří tuto práci dříve zastávali, mohou pomáhat jinde.

Potrubní pošta

v Karlovarské krajské nemocnici

  • Potrubní pošta se v Karlovarské krajské nemocnici budovala v letech 1999/2000.
  • Do té doby byli každý den nasazeni dva zřízenci, kteří obcházeli oddělení a nosili vzorky do laboratoří.
  • Nejdelší potrubí vede mezi transfuzní stanicí u Čertova ostrova do laboratoří nemocnice. Vzdálenost je zhruba 800 metrů. Cesta trvá přibližně 3 minuty 30 vteřin.
  • Denně se poštou přepraví na 860 patron.
  • Za minulý rok se odbavilo pomocí potrubní pošty 313 910 zásilek.

„Například z transfuzní stanice letí patrona do laboratoře tři minuty třicet vteřin, což je výrazně méně, než pokud by vzorek nesl člověk či by ho případně převáželo auto. Ušetří to strašně moc práce. Z operačního sálu se dají poslat vzorky rovnou do laboratoře. Dříve si ho musel převzít zřízenec a osobně ho donést na dané oddělení. V těchto okamžicích jde ale o minuty, které se potrubní poštou šetří,“ vysvětlil mluvčí největší výhodu celého systému.

Před zřízením potrubní pošty v nemocnici byli každý den vyčleněni dva zřízenci, kteří chodili s kyblíkem pro vzorky na jednotlivá oddělení. Ta v té době navíc nebyla propojena jako dnes, takže denně nachodili velké množství kilometrů.

„A téměř na denním pořadu bylo to, že někdo zapomněl třeba jednu zkumavku, a tak poté, co dorazil do laboratoře, musel vyrazit znovu. A to nemluvím o akutních případech,“ vzpomněla primářka Krejčová.

Zkumavky by měly správně chodit zabalené v pytlíku a s průvodkou. Každá patrona má své číslo, aby se poté mohla vrátit zpět na oddělení, ze kterého přišla.

Jako malá bouřka

„V noci, když je klid, je cesta kapsle slyšet. Je to jako malá bouřka,“ popsala primářka. Do řeči jí vzápětí skáče kolegyně z laboratoře.

„Sestry potrubku milují, laboranti nenávidí. Nemusí už totiž volat sanitáře, jen to strčí do potrubí a je to. Občas nám to posílají i po jednom vzorku. Takže z jednoho oddělení přijde po vizitě obrovské množství patron,“ pokárala některé kolegyně laborantka.

I přes velké vytížení celého systému se problémy vyskytují poměrně zřídka.

„Potrubní pošta je poháněna dmychadlem, kdy vzduch tlačí patronu dopředu. Nejčastější problémy jsou s kluznými kroužky, které musíme měnit, když přestanou doléhat. Občas se i stane, že někdo patronu špatně vloží, a ta se kousne. Pak musíme systém restartovat a vše opět běží tak, jak má. Na to, že je to starší stroj, je opravdu spolehlivý,“ popsal technik nemocnice Radek Černoburský.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Taxikář zachránil seniorům úspory, které měl odvézt podvodníkovi

Ilustrační snímek

Zřejmě celoživotní úspory zachránil seniorům na Sokolovsku všímavý taxikář. Toho pro peníze poslal podvodník, který se...

V Krušných horách vznikne obří areál, nabídne třicet kilometrů sjezdovek

Klínovecká sjezdovka Dámská

Obrovské zimní středisko vzniká v Krušných horách. Může za to chystané propojení skiareálu na Klínovci se sousedním...Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

Zloděj ukradl škodovku ze sedmdesátých let, hned ho zastavila hlídka

V sobotu se v Křenovicích na Písecku sjely desítky historických vozidel a...

Ze svého lupu se dlouho neradoval zloděj, který na Chebsku ukradl škodovku „stovku“ ze sedmdesátých let minulého...

Motorkář bez nohy, dívka sražená autem. Pomoci může každý, ukazují klipy

Nové klipy o první pomoci od záchranářů

Deset nových spotů přibližujících zásady první pomoci vypustili letos do světa producenti z karlovarské Asociace...

Další z rubriky

Na účet pro zadlužené Prameny už obce poslaly přes půl milionu

Zadlužené Prameny se můžou pyšnit krásnou přírodou a příjemným klidem.

Obec Prameny na Chebsku je známá široko daleko jako nejzadluženější obec v České republice. Teď se jí ale naskytla...

Objem minerálky na kolejích roste, z Kyselky vyjel už pětistý vlak

Z Kyselky vyjel na Moravu už pětistý vlak s minerálkou.

Pětistý vlak naplněný minerálkami vyjel ze společnosti Karlovarské minerální vody do distribučního centra na Moravě....

Císařské lázně nakročily k vysněné rekonstrukci, sál pro symfoniky bude

Karlovarské Císařské lázně.

O krok blíže k dlouho připravované rekonstrukci jsou Císařské lázně v Karlových Varech. Podle dohody je kraj opraví...

Najdete na iDNES.cz