Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Potrubní pošta v karlovarské nemocnici šetří drahocenné minuty

  18:27aktualizováno  18:27
Už téměř osmnáct let pomáhá v Karlovarské krajské nemocnici pro pacienty neviditelný pomocník. Dříč, který pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, po 365 dní v roce. Svým fungováním šetří potrubní pošta drahocenné minuty.

Systém je nenahraditelným technickým skvostem Karlovarské krajské nemocnice. „Od loňského září do toho letošního prošlo potrubní poštou v naší nemocnici 313 910 zásilek,“ říká mluvčí nemocnice Vladislav Podracký.

Pošta pomáhá ve všech pavilonech nemocnice. „,Nejvytíženější je jednoznačně linka číslo tři, která vede do pavilonu D, kde jsou laboratoře odděleních klinické mikrobiologie a biochemie a hematologie,“ vysvětluje Podracký.

Fotogalerie

Z jednotlivých operačních sálů nebo oddělení právě sem chodí vzorky, které laborantky zkoumají.

„Jsme tu 24 hodin denně a většina kapslí míří naším směrem. O práci nouzi nemáme,“ potvrzuje primářka oddělení klinické biochemie a hematologie Vlasta Krejčová.

Potrubí nemají pacienti v nemocnici šanci vidět. Vede v podzemních kolektorech nebo v podlahách či stropech. „Nejdelší linka je z transfuzní stanice do již zmíněných laboratoří. Ta je dlouhá zhruba 800 metrů a vede pod zemí,“ přiblížil Podracký.

Rychlost patrony se pohybuje okolo 25 kilometrů za hodinu. Největší přípustná váha je 800 gramů. Průhledné pouzdro, kterému nikdo v nemocnici neřekne jinak než patrona, nejčastěji pojímá krevní a laboratorní vzorky včetně průvodek. Rychlejší metoda dopravy podle vedení nemocnice není, navíc zřízenci, kteří tuto práci dříve zastávali, mohou pomáhat jinde.

Potrubní pošta

v Karlovarské krajské nemocnici

  • Potrubní pošta se v Karlovarské krajské nemocnici budovala v letech 1999/2000.
  • Do té doby byli každý den nasazeni dva zřízenci, kteří obcházeli oddělení a nosili vzorky do laboratoří.
  • Nejdelší potrubí vede mezi transfuzní stanicí u Čertova ostrova do laboratoří nemocnice. Vzdálenost je zhruba 800 metrů. Cesta trvá přibližně 3 minuty 30 vteřin.
  • Denně se poštou přepraví na 860 patron.
  • Za minulý rok se odbavilo pomocí potrubní pošty 313 910 zásilek.

„Například z transfuzní stanice letí patrona do laboratoře tři minuty třicet vteřin, což je výrazně méně, než pokud by vzorek nesl člověk či by ho případně převáželo auto. Ušetří to strašně moc práce. Z operačního sálu se dají poslat vzorky rovnou do laboratoře. Dříve si ho musel převzít zřízenec a osobně ho donést na dané oddělení. V těchto okamžicích jde ale o minuty, které se potrubní poštou šetří,“ vysvětlil mluvčí největší výhodu celého systému.

Před zřízením potrubní pošty v nemocnici byli každý den vyčleněni dva zřízenci, kteří chodili s kyblíkem pro vzorky na jednotlivá oddělení. Ta v té době navíc nebyla propojena jako dnes, takže denně nachodili velké množství kilometrů.

„A téměř na denním pořadu bylo to, že někdo zapomněl třeba jednu zkumavku, a tak poté, co dorazil do laboratoře, musel vyrazit znovu. A to nemluvím o akutních případech,“ vzpomněla primářka Krejčová.

Zkumavky by měly správně chodit zabalené v pytlíku a s průvodkou. Každá patrona má své číslo, aby se poté mohla vrátit zpět na oddělení, ze kterého přišla.

Jako malá bouřka

„V noci, když je klid, je cesta kapsle slyšet. Je to jako malá bouřka,“ popsala primářka. Do řeči jí vzápětí skáče kolegyně z laboratoře.

„Sestry potrubku milují, laboranti nenávidí. Nemusí už totiž volat sanitáře, jen to strčí do potrubí a je to. Občas nám to posílají i po jednom vzorku. Takže z jednoho oddělení přijde po vizitě obrovské množství patron,“ pokárala některé kolegyně laborantka.

I přes velké vytížení celého systému se problémy vyskytují poměrně zřídka.

„Potrubní pošta je poháněna dmychadlem, kdy vzduch tlačí patronu dopředu. Nejčastější problémy jsou s kluznými kroužky, které musíme měnit, když přestanou doléhat. Občas se i stane, že někdo patronu špatně vloží, a ta se kousne. Pak musíme systém restartovat a vše opět běží tak, jak má. Na to, že je to starší stroj, je opravdu spolehlivý,“ popsal technik nemocnice Radek Černoburský.

Autor:Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

První liga: Budějovice a Kladno mají vydřené výhry, Vary padly

Hokejisté Českých Budějovic se radují z gólu v zápase s Karlovými Vary.

V pěti zápasech 29. kola první hokejové ligy se ukázalo i trio favoritů na postup do nejvyšší soutěže. České Budějovice...Ženy zvonily v noci na kamarádku, rozzuřený soused jim dal pěstí

(Ilustrační snímek)

Na agresivního souseda narazily dvě mladé ženy, které šly uprostřed noci v Karlových Varech za svou kamarádkou. Jejich...

Policista, který řídil hlídkový člun, dostal za smrt plavce podmínku

Richard Jecha u chebského soudu.

Soud v Chebu potrestal čtrnáctiměsíčním trestem s podmíněným odkladem na rok a půl policistu Richarda Jechu za to, že...

Hlídka zastavila v noci muže s jelenem přes rameno, ukradl ho myslivci

Jeleni jsou v Krkonoších největšími divokými zvířaty.

Kuriózní krádež řešili policisté v Chebu. Myslivci vlezl do zahrady zloděj a odnesl mu ulovenou zvěř. Cestou domů však...Další z rubriky

Při záchraně svatoborského kostela objevili vzácný základní kámen

Ve Svatoboru se podařilo objevit ojedinělý základní kámen zdejšího...

Záchranné práce na kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Svatoboru v Doupovském Hradišti přinesly veliký objev. Tím je...

Běžkařům komplikuje začátek sezony zákaz vstupu do lesů po vichřici

Ilustrační foto.

Nová běžkařská sezona začala o víkendu v Krušných horách. Letos ji sice lyžařům zpříjemní nová technika, na druhou...

Nejlepší kroniku má Cheb. Je to díky ilustracím, myslí si její autor

Autor chebské kroniky Jindřich Josef Turek se svým dílem.

Když chebská kronika získala před nedávnem nejvyšší ocenění v krajské anketě, pro ty, kteří tuto knihu znají, to zas...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz