Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé podél hranic objevují další místa dříve skrytá železnou oponou

  14:25aktualizováno  14:25
Zaniklá výletní či poutní místa bývalého pásma podél státních hranic se nadechují k novému životu. V Aši se skupina patriotů snaží o vzkříšení oblíbené lokality přezdívané Isola Bella.

Dobový pohled na bývalé výletní místo v Aši, kterému tehdejší obyvatelé říkali vznosně Isola Bella. Býval to rybník s romantickým ostrůvkem takřka na hranicích, kousek od Selbu. | foto: archiv Mariana Rewczuka

Řada míst v příhraničí, které dlouhá léta ukrývala železná opona, vstává z pomyslného popela. Příkladem by mohla být Bismarckova rozhledna u Chebu, o které se roky nevědělo, zda vůbec existuje, poutní kostel Maria Loreto v Hrozňatově, ze kterého si strážci hranic v dobách totality udělali střelnici, nebo tajemná hora Dyleň, ukrývající odposlouchávací zařízení.

Fotogalerie

Jedna z lokalit, které ostře střežená hranice pro veřejnost pohřbila, leží na Ašsku, těsně u hranic s Bavorskem. Ještě za války jí lidé říkali vznosně Isola Bella, Krásný ostrov. Teď jí Ašští chtějí vrátit zašlou krásu.

„Býval to rybník s romantickým ostrůvkem, půjčovnou loděk a písčitou pláží. Kolem se chodilo na procházky, nedaleko stála výletní restaurace. Po válce však železná opona krásný a udržovaný kus krajiny zcela odřízla od okolí,“ uvádí mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Po odsunu bývalých obyvatel Aše se na kdysi oblíbené výletní místo téměř zapomnělo. Ne však docela. Podařilo se objevit pár dobových fotografií, a tak se několik ašských patriotů pustilo do pátrání.

„Je to asi pět let zpátky, co s nápadem přišel Miloš Kubíček. Tvrdil, že kolem toho rybníka vedla i křížová cesta. Pátralo se v archivech, ptali jsme se pamětníků. Za nějaký čas jsme se mohli postavit na zbytky pobořené hráze u zarostlého mokřadu, rozhlédnout se a říct – tak tohle bývala Isola Bella. A protože lesy v okolí Isola Bella patří městu Aš, padlo rozhodnutí pokusit se dříve oblíbenou lokalitu vzkřísit a vrátit jí zapomenutou krásu,“ vzpomíná ředitel společnosti Ašské lesy Jiří Červenka.

Isola Bella

Isola Bella je ostrov na jezeře Lago Maggiore v severní Itálii. Měří jen 320 x 180 metrů. Hrabě Carlo III. Boromejský na něm nechal pro svoji ženu Isabelu vybudovat ostrovní palác s nádhernou barokní zahradou. Ostrov se původně jmenoval Isola Isabela, později byl přejmenován na Isola Bella.

Ten společně s Milošem Kubíčkem stojí za plánem obnovy bývalého výletního místa. Společnost Ašské lesy proto začala chystat projekt.

„Návrh vzkřísit zapomenutou lokalitu v prostoru bývalé železné opony jsem představil profesorům na ČVUT, kde jsem sám studoval. Plán vzbudil ohromný ohlas, projekt nakonec vypracoval jeden z pedagogů stavební fakulty Adam Vokurka,“ přibližuje Marian Rewczuk ze společnosti Ašské lesy s tím, že prozatím snaha o obnovu rybníka vázne.

Část hraničních pozemků si totiž od státního pozemkového úřadu pronajal soukromý zemědělec. „Jakmile se podaří dotáhnout do konce majetkové záležitosti, požádáme o stavební povolení a budeme vyhlížet vhodnou dotaci,“ konstatuje Rewczuk s tím, že plánované náklady na stavbu nové hráze s bezpečnostním přelivem, odbahnění rybníka o rozloze asi jednoho hektaru, zajištění břehů ostrůvku a další úpravy jsou přibližně osm milionů korun.

Podle jeho slov bude mít obnovené vodní dílo vedle rekreační funkce i další úkol. „Významně přispěje k udržení vody v krajině, nabídne vhodný prostor k životu rostlinám a živočichům a zároveň poslouží jako protipožární nádrž, která v okolních lesích chybí,“ dodává.

Oblíbené ašské koupaliště sloužilo obyvatelům města od konce 19. století do poloviny století dvacátého.

Na břehu rybníka Isola Bella stála stejnojmenná restaurace a cukrárna, na jejíž terase čepoval hostinský Erdmann Fleissner ašské i bavorské pivo. K rybníku vedla z hlavního nádraží pohodlná vycházková trasa. Cesta stromořadím, jehož zbytky zde stále stojí, trvala asi dvacet minut.

Po válce byly budovy v těsné blízkosti hranice s Bavorskem zbourány a v 50. letech minulého století bylo celé území prohlášeno za hraniční pásmo. To byl poslední hřebíček do rakve kdysi hojně navštěvované lokality nazvané Isola Bella.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Karlovarský kraj letos vydá více než půl miliardy na opravy silnic

Silnice mezi Ostravou a Opavou.

Bezmála 550 milionů korun má jít letos do oprav silnic druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji. Kromě tradičních...

Úbytek lůžek ohrožuje pacienty, píší sestry. Vedení nemocnice nesouhlasí

Ilustrační foto.

Úbytek nemocničních lůžek začíná dopadat na pacienty v Karlovarském kraji. V otevřeném dopise na to upozorňuje...

Karlovy Vary opraví provizorní dřevěné krámky, které slouží už sto let

Dřevěné tržní krámky v lokalitě na předělu Lázeňské ulice a Tržiště v Karlových...

Kompletní obnova čeká letos dřevěné krámky v lázeňském centru Karlových Varů. Stejně jako Tržní kolonáda vznikly coby...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz