Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Chebu se vítěz voleb ještě pokusí nepustit komunisty na radnici

  8:13aktualizováno  8:13
Zřejmě s poslední nabídkou na sestavení koalice přispěchala těsně před středečním jednáním zastupitelů v Chebu vítězná VPM. Cílem jejího snažení je zabránit návratu komunistů do vedení města. Ve hře jsou obě varianty. S komunisty i bez nich.
Kdo povede město Cheb? Na poslední chvíli se vítězná VPM snaží odstavit komunisty.

Kdo povede město Cheb? Na poslední chvíli se vítězná VPM snaží odstavit komunisty. | foto: Archiv

Takřka na spadnutí je koaliční smlouva mezi ČSSD, ANO a KSČM, kterým by podporu měla dát i ODS. To se ale nelíbí nejen vítěznému uskupení VPM - Alternativa, ale ani některým řadovým členům ANO a ODS.

„Nechceme, aby se komunisté vrátili k moci. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli středovým a pravicově zaměřeným demokratickým stranám, které se dostaly do chebského zastupitelstva, nabídnout středopravicovou koalici,“ uvedl lídr VPM Miroslav Plevný s tím, že VPM a ANO, jako dva vítězné subjekty dohromady o 11 zastupitelích, si mezi sebou rozdělí post starosty a 1. místostarosty a celkem pět radních.

ODS, Koalice pro Cheb a Svobodní, disponující dohromady devíti zastupiteli, získají křeslo 2. místostarosty a celkem čtyři radní.

„Jedinou naší podmínkou je, že bývalý místostarosta za ODS Tomáš Linda nebude členem vedení ani rady města,“ doplnil za sdružení VPM - Alternativa Petr Černý.

Nový plán by mohl mít naději na úspěch

Bývalý starosta za ODS Jan Svoboda v pondělí odpoledne prohlásil, že nový plán by mohl mít naději na úspěch.

„Na stole je další varianta a mně se líbí. Ale záleží na ANO, zda ji podpoří. Rád bych v Chebu viděl širokou koalici i s ČSSD, protože už jednou se potvrdilo, že mít sociální demokracii v opozici není pro město dobrá volba,“ uvedl Svoboda.

ANO však do sestavování nové koalice příliš zasahovat nechce. Smlouvu o podpoře, kterou uzavřelo s ČSSD, hodlá podle všeho dodržet.

„Ve složité situaci jsme tak trochu i díky VPM, když lídr Miroslav Plevný oznámil, že starostou nebude. I nyní se nám zdá, že koalice s ČSSD, KSČM a ODS bude životaschopnější než ta nově navrhovaná,“ vysvětluje Daniela Seifertová z ANO, která navíc zmiňuje i skutečnost, že se její straně podařilo v nové radě vyjednat hned čtyři křesla. To by podle ní mělo dát víc prostoru naplňovat volební sliby.

„ANO už jsme předložili několik nabídek. Jednou z nich byla i funkce starosty plus tři zástupci ANO v radě města. Myslím, že z pozice starosty by se plnily volební sliby mnohem líp,“ myslí si však zástupce VPM Petr Černý.

Nové řešení je přijatelné i pro menší strany. Například Karel Tyrpekl za Koalici pro Cheb uvedl, že plán plně akceptuje a souhlasí s jeho zněním.

Podobně se vyjádřil za Svobodné i Václav Jakl. „Návrh je zřejmě posledním pokusem, jak vytvořit koalici, která by byla schopna prosadit na radnici změny a přitom zabránit nástupu komunistů do vedení radnice,“ doplnil Václav Jakl.

V komunálních volbách získala VPM - Alternativa šest mandátů, po pěti křeslech obsadily ANO 2011, KSČM a ČSSD. ODS si v zastupitelstvu nárokuje čtyři místa, tři patří Koalici pro Cheb a dva dostávají Svobodní.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

Najdete na iDNES.cz