Karlovarští hasiči vyjížděli k požáru zahradní chatky, která začala hořet kvůli...

Karlovarští hasiči vyjížděli k požáru zahradní chatky, která začala hořet kvůli špatným kamnům. | foto: HZS Karlovarského kraje

Muži byla v chatce zima, tak si zatopil. Vadná kamna začala hořet celá

  • 3
Na svou nedbalost doplatil muž z Karlových Varů, kterému v zahradní chatce vzplanula vadná kamna. Byla mu zima, a tak si chtěl přitopit. Oheň se ale z hořícího topidla rozšířil po celém domku.

Událost se stala ve středu večer. Na místo vyjely dvě hasičské jednotky.

„Požár souvisel s aktuálním počasím. Muži byla v chatce zima, a tak si přitopil. Doplatil ale na špatný stav topidla,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Podle něj se oheň z kamen rozšířil a zasáhl vnitřní vybavení chatky a částečně i střechu. Jako zázrakem se nikomu nic nestalo. Větší škody požár nezpůsobil jen díky rychlému zásahu hasičů.

Muž nejspíš podcenil kontrolu kamen. Podobným případům lze podle Martina Kasala předejít.

„Jednak je důležitá kontrola a čištění spalinové cesty, tedy komínu. Navíc je potřeba ještě dodržovat další základní pravidla bezpečnosti při používání ohně a topidel. To znamená správně skladovat popel, uhlí a brikety a také vědět, jak používat podpalovače,“ řekl mluvčí.

Popel nepatří do plastových nádob, dřevo blízko ke kamnům

Podle něj lidé dělají časté chyby například při skladování popela v plastových nádobách, které často nechávají v chodbách či v garážích s tím, že se později vynesou.

„Jak hovoří praxe, tento stav je zcela nepřípustný a několikrát do roka se stane, že vlivem takového jednání dojde ke vzniku požáru,“ připomněl Kasal.

Mezi další časté chyby, kvůli kterým může začít hořet, patří vršení skladovaného uhlí nebo nechávání podpalovače moc blízko u kamen. Tam také často lidé skladují dřevo. „Sledují tím vyschnutí dřeva, které poté lépe hoří. Je to ale velice nebezpečné,“ upozornil mluvčí.