Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozemky i lidi z újezdu nakonec Ústí přenecháme, rozhodly se Vary

  12:04aktualizováno  12:04
Dohady o rozdělení okrajových území Vojenského újezdu Hradiště v okolí obce Valeč jsou zřejmě u konce. Dosud sporná oblast o rozloze 7,2 hektaru, na kterou si Valeč dělala nárok, nakonec skutečně po vyčlenění z výcvikového prostoru připadne Ústeckému kraji.

Vojenský prostor Doupovské hory. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Sousední kraj tak nově získá tři osady a dvě desítky obyvatel na sedmi hektarech půdy. Náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jaroslav Borka to zdůvodňuje tím, že lidé z osad Bukovina, Střelnice a Ořkov to budou mít na úřady blíže do Ústeckého kraje.

"Vyšli jsme občanům vstříc a těch několik hektarů Ústeckému kraji přenecháme. Takto je to rozumné, nemá cenu dělat lidem problémy," říká Borka.

Optimalizací vojenských újezdů se bude Poslanecká sněmovna zabývat koncem roku 2013. Teprve po schválení příslušného zákona se následně řada obcí v celé republice dostane z područí armády pod civilní správu. 

Všichni se ze změn neradují

Někteří obyvatelé vojenského újezdu Hradiště si ale myslí, že budou mít na úřady delší cestu. Anna Holasová z osady Bukovina si zatím jezdí vyřizovat úřední záležitosti na karlovarský magistrát. "Nadšená nejsem. Do Varů to máme blíže než do Podbořan, kam asi budeme jezdit," konstatuje.

V Bukovině bydlí i Karel Dvořák, kterému je chystaná změna celkem jedno. Říká totiž, že většina věcí se nyní dá vyřídit na úřadech po internetu, takže se jej přestěhování do sousedního kraje ani nedotkne.

"Původně nám Evropská unie vysvětlovala, že jsme diskriminovaní, protože pod újezdem nemůžeme volit. Ale to byla jediná věc, která nám nevadila. Nejspíš jde o hektary, které kraje získají. Když připadneme pod Louny, tak to budeme mít na úřad dál," myslí si Karel Dvořák.

Svoji půdu si donedávna bránili obyvatelé Valče. Nelíbilo se jim, že by přišli o pozemky, které jim patřily ještě před vznikem újezdu v roce 1953. Byli přesvědčeni, že si historické území mohou nechat (více o postoji Valče čtěte zde).

"Už ani nemám náladu se do věci montovat. Do všeho jsme šťourali, až jsme byli za rebely. Stejně si to armáda naplánovala, jak potřebovala," říká nyní valečský starosta Josef Kubař.

Karlovarský kraj má nejméně obyvatel a v rozloze je na předposledním místě před Libercem. Zůstane tam i po převodu pozemků. "Je to jen kapka v moři, ale určitě se promítne do statistik například o výměře a počtu obyvatel," vysvětlila pracovnice Českého statistického úřadu Martina Soukupová.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz