Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Města nevěří developerům. Parcely pro domy si chtějí prodávat sama

  • 1
Starostové v Karlovarském kraji přestávají věřit developerům. Plánují, že parcely pro nové domy si radnice zasíťují a prodají samy. Obávají se toho, že by soukromé firmy nasadily příliš vysoké ceny a pozemky by nakonec zůstaly prázdné. To se už stalo například v Mezirolí, kde vznikla čtvrť duchů.

S přípravou vlastních pozemků začali v Pomezí nad Ohří, kde v posledních letech vzrostla poptávka po bydlení.

„V obci jsou k dispozici stavební parcely soukromých vlastníků a obec připravuje i vlastní stavební parcely. Chystá také zasíťování pozemků, které prodala pro výstavbu rodinných domů v dřívějších letech. Ceny ještě nejsou známy, čekáme na schválení nového územního plánu,“ popsal starosta Pomezí nad Ohří Radek Tlačil.

Až 35 nových pozemků pro výstavbu vznikne v Chodově. „V současné době přemýšlíme, jestli budeme prodávat pozemky sami, či se obrátíme na nějakého developera,“ řekl starosta Chodova Patrik Pizinger. Ten by byl osobně raději pro variantu prodeje pozemků řízenou městem.

„Developer si může říct o takovou částku za pozemek, že se pak stane neprodejným, a to není náš cíl. Nechceme, aby pozemky ležely ladem. Naopak chceme, aby město ožilo. A právě proto by se mi líbilo, kdybychom to prodávali přímo my, za rozumnou cenu,“ ubezpečil starosta.

Tomu částečně rozumí i realitní konzultant Ivan Žikeš. „Velký boom z přelomu tisíciletí se už nevrátí, přitom ceny tomu neodpovídají. Být developer, prodám pozemky za menší cenu, abych si zachránil holou kůži,“ glosoval současnou situaci Žikeš.

Mezirolské memento

Důvod, proč města chtějí vzít správu nad pozemky do vlastních rukou, je jasný. Bojí se ceny developerů. Odstrašujícím příkladem je Mezirolí na Karlovarsku. Zde vyrostlo 16 domků, ve kterých ale dodnes nikdo nebydlí.

„Kazachský investor v dobré víře postavil tento areál. Podle mých informací v něm měli bydlet Kazaši a Ukrajinci, tedy taková uzavřená komunita,“ vzpomněla na nepovedenou developerskou akci starostka Nové Role Jitka Pokorná.

A právě tohle místo je pro ostatní města v kraji mementem. „Jde o ukázkový příklad. Investor přecenil situaci na trhu a přestřelil s cenou,“ komentoval Žikeš.

Své zkušenosti mají i v Chodově, kde prodávali tři pozemky přes dva roky. „Cena byla 600 korun za metr čtvereční. Prodávalo se to opravdu dlouho a i to je taková zpráva pro nás. Proto bych chtěl, aby nyní prodej 35 pozemků řídilo město, které nabídne příznivou cenu. Uvidíme ale, co na to řekne v prosinci zastupitelstvo,“ naznačil starosta Chodova. Podle jeho názoru by se mohlo v lokalitě nad hřbitovem stavět na etapy.

V tom však vidí problém realitní konzultant. „Pokud bych si postavil dům a chtěl začít bydlet s vědomím toho, že za rok dva přijde vedle mě někdo a začne stavět, asi bych do toho nešel. Jen představa hluku a prachu by mě odradila,“ vysvětlil Žikeš.

Poptávku po parcelách na výstavbu mají také v Nové Roli, kde na to jsou pozemky. Ty ale podle starostky nejsou aktuálně na prodej. „Je na nich 64 zahrádek a opravdu je nehodlám rušit kvůli výstavbě. Chceme tyto pozemky zajistit dalším generacím, ty ať si rozhodnou, co s nimi bude,“ řekla rázně Pokorná.

S poptávkou po bydlení v rodinných domcích mimo velká města to však podle Žikeše není až tak horké. „Je vidět trend, kdy se lidé vrací bydlet zpět, do dříve odmítaných panelových domů. Důvod je prostý. Vše je jednodušší a pohodlnější a hlavně služby jsou pro lidi daleko blíže než někde v menších obcích,“ vysvětlil realitní konzultant.