Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Asi přijde arktická zima, usuzuje horal i podle zásob dřeva u sousedů

  13:56aktualizováno  13:56
Už čtyři desetiletí sleduje počasí v Krušných horách jako svůj koníček Rudolf Kovařík ze Šindelové na Sokolovsku. Kromě měřitelných údajů si všímá i neklamných příznaků v přírodě a ve svém nejbližším okolí. Z těch nyní usuzuje, že lidé v Karlovarském kraji by se letos měli připravit na arktickou zimu.
Bývalý náčelník Horské služby Rudolf Chlad zase předpovídá, že nás letos zima překvapí výkyvy. (Ilustrační snímek)

Bývalý náčelník Horské služby Rudolf Chlad zase předpovídá, že nás letos zima překvapí výkyvy. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Jaká nás čeká v regionu zima se snaží Rudolf Kovařík odhadnout každoročně. Potřebuje k tomu znát alespoň tři desítky přírodních úkazů. Musí vědět, jak mají založeno divoká prasata, kolik slupek má letos cibule, jak se chovají včely, jak jsou veverky pilné při sbírání lískových oříšků a tak dále. Zatím jich nasbíral jen šest.

„Když se ale dívám kolem sebe, kolik mají moji sousedé v Šindelové narovnaných kolem zdí polínek, tak nás čeká krutá zima,“ řekl s úsměvem Rudolf Kovařík. Vychází ze zkušeností horalů, kteří rozumějí chování přírody. V uplynulých letech totiž tolik dřeva na zimu připraveno neměli.

„Dřevo bývalo v minulosti jen tak naházené. Teď jsou z něj vyštafírované zdi. Je vidět, že Šindelovští se na zimu připravovali dlouho a pečlivě,“ vysvětlil Kovařík.

Omlouvá se, že nemůže sdělit své představy o průběhu počasí, které nás čeká v nastávající zimě. Nemá z čeho. Krtci totiž nevyvedli mladé, jehličí je na stromech a lískové oříšky pro veverky nejsou zralé. Také dosud nejsou zazimované včely, stejně jako nepřiletěly vrány. Ani jeleni neslezli z hřebenů. Když se tak stane, zpravidla do dvou týdnů napadne v Krušných horách sníh.

Odhadnout zimu je prý v posledních letech složité

Bývalý náčelník Horské služby Krušné hory Rudolf Chlad strávil na horách dlouhá léta a v Božím Daru bydlí doposud. Prognózu na zimní měsíce vzal vážněji než jeho krušnohorský soused.

„Ještě ne tak dávno jsem uměl předpovědět, jaká bude na horách zima. V posledních pěti letech je to ale velmi složité. Myslím si, že se budou opakovat výkyvy z posledních roků, kdy se střídaly velké mrazy s oblevami. Nepůjde ale o zimu, která by byla hodně silná, anebo naopak hodně slabá,“ myslí si.

S rezervou bere předpovědi ruských a kanadských meteorologů, že nás už v říjnu čeká krušná zima.

Chlad letos ve svém okolí pozoroval množství slimáků, jaké dosud ve svém životě nezažil. Platí to i o klíšťatech v nadmořské výšce tisíc metrů. Objevila se i spousta pavouků a dalšího hmyzu.

„Mohu potvrdit, že to je změna. Před více lety to na horách nebylo. Proto usuzuji, že nás letos zima překvapí výkyvy,“ řekl Rudolf Chlad.

Na horách žije i starosta Abertam Zdeněk Lakatoš. S úsměvem říká, že patří mezi ty, kteří se letos pořádně předzásobili dřevem. Hlavně ale dá na svoji zahrádku. Předpovídá proto, že zima nyní přijde o tři týdny dříve.

„Nic ale nenasvědčuje tomu, že by byla arktická. Na zahradě mám černé jeřabiny, které jsou prakticky zralé. Jindy tomu bývá až na konci října. Příroda je posunutá,“ konstatoval.

Například ve čtvrtek byly v Abertamech a okolí jenom dva stupně nad nulou. V jiných letech teploměr tak nízko klesl až koncem října, kdy bývá podobně sychravo.

Jednoho se však obyvatelé Abertam podle starosty nemusejí bát. Za posledních půl století totiž nezůstali bez sněhu.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Najdete na iDNES.cz