Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidi láká práce v Německu. I za tu nejhůř placenou berou 39 tisíc

  14:31aktualizováno  14:31
Vidina výdělku v Německu je pro lidi z Karlovarského kraje lákavá. Už jen minimální mzda znamená v přepočtu 39 tisíc korun měsíčně. Vydělat si tam lze ale i víc. Záleží také na agentuře zprostředkovávající práci.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Minimálně 8,5 eur, tedy v přepočtu asi 230 korun, si od začátku letošního roku vydělají za hodinu práce lidé v Německu. Západní soused totiž poprvé v historii zavedl minimální mzdu.

Čtyřnásobek minimální české mzdy může, ale nemusí znamenat, že Češi začnou masivně odcházet za prací do zahraničí. Například mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký se ale neobává, že by zdravotnické zařízení čekal exodus personálu.

„Počítáme s tím, že odchody našich zaměstnanců budou na stejné úrovni jako doposud,“ konstatoval Podracký. Ti, kteří v minulosti chtěli odejít, podle jeho slov odešli, i když v Německu žádná zákonem stanovená minimální mzda nebyla.

„Vidina vyššího výdělku bude spíš lákadlem pro nekvalifikované síly. Pro lékaře či diplomované sestry nic neřeší. Platy kvalifikovaných sil totiž v Německu minimální mzdu převyšují násobně. Otázkou je, jaká bude situace u pomocného zdravotního personálu. Tam bude důležitá jazyková vybavenost,“ doplnil Podracký.

Kdo na sobě pracuje, může si výrazně přilepšit

Zdeněk Navrátil z Ostrova má s prací v Německu bohaté zkušenosti. Podle jeho názoru si zde může i takzvaný gastarbeiter vydělat podstatně více, než je minimální mzda, která v přepočtu činí 39 tisíc korun měsíčně.

„Já osobně jsem začínal s platem 8,5 eur za hodinu. Když na sobě ale člověk pracuje, například když si udělá svářečský kurz, výplata stoupá. U mě to v době, kdy jsem v Německu končil, činilo 13 eur na hodinu,“ vysvětlil.

Hodně ale podle jeho slov záleží na agentuře, která práci v Německu zprostředkovává. Podle jeho zkušeností je nejlepší využít možností, které dávají české pobočky německých agentur. Ty nabízejí nejen vyšší mzdu, ale také různé nadstandardy. Například zajistí ubytování nebo proplatí cestovné.

„Jednou jsem byl v Německu přes slovenskou agenturu, a nebylo to ono. Neplatili žádný z nadstandardů a také hodinová mzda zdaleka nedosahovala úrovně, kterou nabízejí sami Němci,“ podělil se Navrátil o své zkušenosti.

Ne každá personální agentura ovšem zprostředkování práce v Německu nabízí. Josef Ščasný, podílník v jedné z těch, které zásobují zaměstnanci české firmy, například tuto službu neposkytuje.

„Je pro to zapotřebí povolení Generálního ředitelství Úřadu práce, které spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Uvažovali jsme o tom, že si toto povolení vyřídíme. V současné době ale nemáme kapacity na jednání s úřady a zaměstnavateli v Německu,“ řekl Ščasný.

To ovšem neznamená, že by se o práci v Německu v agentuře, pro níž pracuje, lidé nezajímali. „Měsíčně máme takových žádostí zhruba desítku,“ potvrdil. Nevylučuje ale, že se se zavedením minimální mzdy tento počet radikálně zvýší.

Ne každého ovšem vidina na české poměry nadstandardního platu láká. Například karlovarský číšník Petr Suchý by do Německa pracovat nešel. „Už kvůli rodině,“ vysvětlil. Skvělé by podle jeho názoru bylo, kdyby taková minimální mzda platila v našich končinách.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz