Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidi láká práce v Německu. I za tu nejhůř placenou berou 39 tisíc

  • 158
Vidina výdělku v Německu je pro lidi z Karlovarského kraje lákavá. Už jen minimální mzda znamená v přepočtu 39 tisíc korun měsíčně. Vydělat si tam lze ale i víc. Záleží také na agentuře zprostředkovávající práci.

Minimálně 8,5 eur, tedy v přepočtu asi 230 korun, si od začátku letošního roku vydělají za hodinu práce lidé v Německu. Západní soused totiž poprvé v historii zavedl minimální mzdu.

Čtyřnásobek minimální české mzdy může, ale nemusí znamenat, že Češi začnou masivně odcházet za prací do zahraničí. Například mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký se ale neobává, že by zdravotnické zařízení čekal exodus personálu.

„Počítáme s tím, že odchody našich zaměstnanců budou na stejné úrovni jako doposud,“ konstatoval Podracký. Ti, kteří v minulosti chtěli odejít, podle jeho slov odešli, i když v Německu žádná zákonem stanovená minimální mzda nebyla.

„Vidina vyššího výdělku bude spíš lákadlem pro nekvalifikované síly. Pro lékaře či diplomované sestry nic neřeší. Platy kvalifikovaných sil totiž v Německu minimální mzdu převyšují násobně. Otázkou je, jaká bude situace u pomocného zdravotního personálu. Tam bude důležitá jazyková vybavenost,“ doplnil Podracký.

Kdo na sobě pracuje, může si výrazně přilepšit

Zdeněk Navrátil z Ostrova má s prací v Německu bohaté zkušenosti. Podle jeho názoru si zde může i takzvaný gastarbeiter vydělat podstatně více, než je minimální mzda, která v přepočtu činí 39 tisíc korun měsíčně.

„Já osobně jsem začínal s platem 8,5 eur za hodinu. Když na sobě ale člověk pracuje, například když si udělá svářečský kurz, výplata stoupá. U mě to v době, kdy jsem v Německu končil, činilo 13 eur na hodinu,“ vysvětlil.

Hodně ale podle jeho slov záleží na agentuře, která práci v Německu zprostředkovává. Podle jeho zkušeností je nejlepší využít možností, které dávají české pobočky německých agentur. Ty nabízejí nejen vyšší mzdu, ale také různé nadstandardy. Například zajistí ubytování nebo proplatí cestovné.

„Jednou jsem byl v Německu přes slovenskou agenturu, a nebylo to ono. Neplatili žádný z nadstandardů a také hodinová mzda zdaleka nedosahovala úrovně, kterou nabízejí sami Němci,“ podělil se Navrátil o své zkušenosti.

Ne každá personální agentura ovšem zprostředkování práce v Německu nabízí. Josef Ščasný, podílník v jedné z těch, které zásobují zaměstnanci české firmy, například tuto službu neposkytuje.

„Je pro to zapotřebí povolení Generálního ředitelství Úřadu práce, které spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Uvažovali jsme o tom, že si toto povolení vyřídíme. V současné době ale nemáme kapacity na jednání s úřady a zaměstnavateli v Německu,“ řekl Ščasný.

To ovšem neznamená, že by se o práci v Německu v agentuře, pro níž pracuje, lidé nezajímali. „Měsíčně máme takových žádostí zhruba desítku,“ potvrdil. Nevylučuje ale, že se se zavedením minimální mzdy tento počet radikálně zvýší.

Ne každého ovšem vidina na české poměry nadstandardního platu láká. Například karlovarský číšník Petr Suchý by do Německa pracovat nešel. „Už kvůli rodině,“ vysvětlil. Skvělé by podle jeho názoru bylo, kdyby taková minimální mzda platila v našich končinách.