Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

  9:29aktualizováno  9:29
Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů v celém Karlovarském kraji, nebo o něm alespoň začínají uvažovat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Mezi průkopníky patří nejdecká společnost Witte Automotive. „Hlídací centrum máme od roku 2014. Ale není tu podmínka, že by zaměstnanec musel pracovat přímo v Nejdku. Jedná se o službu, která je všeobecně pro všechny naše zaměstnance. Pokud jsou schopni dítko dopravit do Nejdku, tak i Ostrovští mají možnost této služby využít,“ uvedla mluvčí společnosti Witte Automotive Michaela Matuchová.

Rodiče pracující ve Witte mohou své ratolesti brát do práce celoročně. Centrum má kapacitu dvanáct dětí a v současnosti je plně obsazeno. Hlídání je určeno pro děti od jednoho do čtyř let.

„Zájem zaměstnanců je, ale jelikož se jedná o placenou službu a není tu tak velký kolektiv, tak rodiče řeší to, že by raději dali děti do školky. Naší služby využívají spíš v případě, kdy se dítě do školky nedostane,“ popsala Matuchová s tím, že rodiče dávají přednost i pestřejšímu programu v klasických školkách.

O hlídání mají v nemocnici zájem hlavně denní sestry

Zajetou praxi s hlídáním dětí mají i v ostrovské a sokolovské nemocnici, kde nabízejí lékařům a sestrám péči o jejich ratolesti druhým rokem, a to vždy v době velkých prázdnin. „Zájem je hlavně u denních sester,“ uvedla mluvčí nemocnic Markéta Singerová.

Věkový limit je tady od tří do třinácti let. „Není to klasická školka, ale hlídání. Chtěli jsme tím vypomoci maminkám, které finančně nemohou utáhnout různé tábory. Toto je pro ně dostupné, protože si hradí pouze stravu,“ vysvětlila Singerová. V obou nemocnicích se sešlo na tři desítky dětí.

Nově plánuje výstavbu a zřízení hlídací skupiny například Karlovarská krajská nemocnice. „V současné době nás zásadně limituje prostor v nemocnici, kdy nemáme vhodné místo. Ale je vypracovaný projekt na jeho stavbu v areálu nemocnice, který navazuje na likvidaci bývalého dětského a ORL oddělení. Ta by měla odstartovat ještě v závěru letošního roku. Na ni by mohla navázat právě stavba nové budovy pro školku. Vše je ale závislé na ekonomické situaci nemocnice a zda získáme nějakou dotaci,“ vysvětlil mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Podobně je na tom i chebská pobočka továrny na výrobu hraček Play mobil. Ta sice zatím hlídání dětí nenabízí, ale do budoucna by tuto službu svým zaměstnancům ráda poskytla. „Přípravné práce už běží. Máme dokonce stanovené limity podle prostoru, takže dětí by bylo maximálně šest ve věku od nuly do šesti let. Bude to hlídání místo jesliček,“ uvedla za Play mobil Soňa Škrancová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Řidiče na D6 ochrání před srážkami s lesní zvěří nové oplocení

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Doposud nechráněné úseky D6 v regionu začalo Ředitelství silnic a dálnic oplocovat. Smyslem akce je, aby byla dálnice...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz