Řeka Ohře.

Řeka Ohře. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pramen Ohře v Bavorsku vyschnul, řeka ale bez vody nezůstane

  • 40
Zcela bez vody se ocitl pramen řeky Ohře v Bavorsku, jen pětatřicet kilometrů od Chebu. Pokračuje tak katastrofální sucho, které letos v létě pořádně potrápilo Karlovarský kraj.

O tom, že je pramen na suchu, informovala v těchto dnech německá média. Také lidé, kteří místo navštívili, sdílejí neobvyklý úkaz na sociálních sítích. Uvnitř studánky, kterou lemují hrubě otesané žulové kameny, je tak jen vrstva listí z okolních stromů.

„To, že pramen vyschnul, má zásadní vliv jen pár kilometrů po proudu. Dál se pak koryto řeky plní z podzemních zdrojů a přítoky z okolí. Ale i v nich je v této době nízký stav vody. A pod normálem je dlouhodobě i hladina řeky Ohře,“ uvedl mluvčí státního podniku Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Srážky, které spadly v posledních dnech, podle něj trochu pomohly. „Ale stále to není ono. Potřebovali bychom, aby pršelo delší dobu a rovnoměrně, aby se voda stačila vsakovat. Tedy žádné přívalové deště.“

Sucho nemůže trvat celý rok, říká odborník

Celé povodí řeky Ohře se potýká se suchem už od jarních měsíců. V létě dokonce v některých lokalitách úřady na popud vodohospodářů omezily odběry povrchových vod. A situace se stále nelepší.

„Od května dodnes pořádně nepršelo. Spoléháme na zimu. Pokud bude dostatek sněhu a nenastanou nepředvídané okolnosti, mohla by vláha z tajících závějí deficit doplnit. Nesmí ale na podzim silně mrznout,“ pokračoval Svejkovský.

Jak dodal, je nepravděpodobné, aby sucho trvalo celý rok. „Nebyl bych úplný pesimista. Ty srážky spadnou. Jen nevíme kdy a jak bude to množství vody rozložené,“ řekl mluvčí.

Ohře pramení 35 kilometrů od Chebu

Ohře pramení v Bavorsku v nadmořské výšce 752 metrů pod horou Schneeberg v přírodní rezervaci Smrčiny. Pramen se nachází blízko města Weissenstadt, přibližně 35 kilometrů od Chebu.

Jedna z největších českých řek začíná svou 316 kilometrů dlouhou pouť v upravené studánce, kterou obklopuje dvanáct hrubě tesaných žulových kamenů. Na čelním kameni, o něco větším než ostatní, je vytesáno jméno města Cheb, které úpravu pramene tehdy iniciovalo.

Ostatní kvádry nesou jména měst, kterými řeka protéká a která se podílela na úpravě pramene a jeho okolí. Jsou to Weissenstadt, Marktleuthen, Kynšperk nad Ohří, Sokolov, Loket, Karlovy Vary, Rybáře, Klášterec, Kadaň, Žatec a Postoloprty.

Zvláštností je, že Ohře prý ve skutečnosti vyvěrá o kus výše, na obtížně přístupném prameništi, kterému se říká Stará Ohře. Odsud také teče potok, kterému se dnes říká Cínový. Pramen byl na dnešní stanoviště přesunutý po první světové válce z jednoduchého důvodu. Aby byl lépe přístupný.