Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prameny požádají ministerstvo financí o 33,5 milionu na splácení dluhů

  9:05aktualizováno  9:05
O finanční pomoc ve výši 33,5 milionu na řešení svých závazků chce požádat ministerstvo financí předlužená obec Prameny na Chebsku. Pokud radnice půjčku získá, teoreticky by mohla zaplatit všechny pohledávky a dostat se tak z dlouhodobě bezvýchodné situace.

Letos v dubnu po dvou letech bezvládí lidé v Pramenech zvolili nové zastupitelstvo. Jeho členové začali aktivně jednat s věřiteli. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Žádost o pomoc od státu v úterý schválilo zastupitelstvo obce. Z celkové částky 33,5 milionu by radnice v Pramenech ráda získala 24,5 milionu jako nevratnou výpomoc. Zbylých devět milionů by obec státu splácela příštích deset let. Roční rozpočet Pramenů je asi 1,8 milionu korun.

Do roku 2012 vyšplhaly závazky nejzadluženější obce v Česku přibližně na 103 miliony korun. Letos v dubnu po dvou letech bezvládí lidé v Pramenech zvolili nové zastupitelstvo. Jeho členové začali aktivně jednat s věřiteli.

Prameny a jejich dluh

Zadluženost obce odstartoval před lety velkorysý projekt stáčírny minerálních vod. Prameny investovaly miliony korun do zkušebních vrtů, jejichž výsledky dávaly naději, že vydatné zdroje kvalitní minerálky přinesou obci prosperitu.

Podle dohody s původním investorem měla obec z každého litru minerální vody dostávat čtyři haléře, ročně tedy přes 19 milionů korun. Kvůli průtahům a odporu ochránců přírody nakonec investor ze záměru vycouval.

Původně třicetimilionový dluh se kvůli úrokům a exekucím vyšplhal za několik let na více než trojnásobek. Ani nucený prodej obecního majetku nedokázal dluhovou spirálu zabrzdit.

Podle starostky Michaly Málkové se už podařilo oslovit všechny věřitele a předběžně s nimi dojednat snížení dluhů tak, že by obci odpustili úroky a další poplatky vzniklé dlouhodobým nesplácením závazků.

Díky tomu by dluh klesl právě na přibližně 33,5 milionu korun, o které chce radnice stát požádat.

Bez pomoci státu se Prameny zřejmě neobejdou. "Veškerý majetek obce je zastaven, téměř nefunguje kanalizace, veřejné osvětlení svítí jen část noci. Obec nemá ani na to, aby koupila popelnice na tříděný odpad, o které lidé stojí, nebo aby sekala pozemky, které zarůstají bolševníkem," popsala současný stav starostka Málková.

Podle ředitele odboru financování územních rozpočtů ministerstva financí Jana Zikla je nezbytnou podmínkou pro jednání o pomoci obci to, aby byla uzavřena jasná dohoda mezi obcí a všemi věřiteli.

"Pokud bude konsensus, jsme připraveni jednat," připustil v úterý. V minulosti už stát některým obcím pomohl. Šlo ale o návratné půjčky se splatností kolem pěti nebo šesti let, uvedl Zikl.

Autoři:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz